آشنایی با ابزار بزرگ‌نمایی (زوم) صفحه و نحوه فعالسازی آن در اپل واچ

آشنایی با ابزار بزرگ‌نمایی (زوم) صفحه و نحوه فعالسازی آن در اپل واچ


ساعت هوشمند اپل یا به عبارتی دیگر اپل واچ از صفحه نمایش بسیار کوچکی برخوردار بوده و لذا مشاهده و خواندن پیغام‌های اعلان، متن، عکس و … توسط آن بسیار مشکل است، به‌خصوص اگر فردی از چشمان ضعیف‌تری نیز برخوردار باشد. خوشبختانه کمپانی اپل پیش‌بینی این مهم را کرده و با افزودن قابلیت بزرگ‌نمایی (زوم) به ساعت هوشمند خود، امکان مشاهده بهتر محتویات صفحه را فراهم آورده است، اما این قابلیت در حالت پیش‌فرض غیرفعال بوده و نیازمند فعال‌سازی از طریق منوی تنظیمات می‌باشد. ابزار بزرگ‌نمایی به عنوان یکی از قابلیت‌های زیرمجموعه سهولت در دسترسی (Accessibility) تعبیه سازی شده و امکان زوم نمودن بر روی بخشی از صفحه را فراهم آورده است. این ابزار، صرفه نظر از اپلیکیشن و یا محیطی که کاربر هم‌اکنون در آن قرار دارد قابلیت زوم را میسر ساخته و به فرد اجازه می‌دهد تا بخش دلخواه از صفحه را بزرگ‌نمایی کند. علاوه بر آن امکان تنظیم سطح بزرگ‌نمایی نیز از طریق منوی تنظیمات امکان‌پذیر می‌باشد که در این نوشته به نحوه چگونگی انجام آن می‌پردازیم.

برای این منظور ابتدا دکمه Digital Crown یا به عبارتی دیگر پیچ تنظیم را جهت دسترسی به منوی اپلیکیشن‌ها بفشارید.

پس از مشاهده منوی فوق، بر روی آیکون چرخ‌دنده جهت مراجعه به بخش تنظیمات (Settings) کلیک کنید.

پس از اجرای منوی تنظیمات، بخش Accessibility را بگشایید. در صورتی که سیستم‌عامل ساعت هوشمند خود را به نسخه watchOS 5 ارتقاء داده‌اید، این بخش در زیرمجموعه دسته‌بندی General قرار گرفته است.

آشنایی با ابزار بزرگ‌نمایی (زوم) صفحه و نحوه فعالسازی آن در اپل واچ

حال کافی است تا جهت فعال‌سازی ابزار بزرگ‌نمایی صفحه ابتدا به دسته‌بندی Zoom مراجعه کرده و سپس با کشیدن دستگیره موجود در مجاورت گزینه “Zoom” به سمت راست آن را فعال نمایید. علاوه بر آن امکان تعیین سطح بزرگ‌نمایی با استفاده از کلیدهای مثبت و منفی موجود در همین صفحه نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

آشنایی با ابزار بزرگ‌نمایی (زوم) صفحه و نحوه فعالسازی آن در اپل واچ

اکنون ابزار بزرگ‌نمایی فعال شده و امکان زوم بر روی هر قسمت از صفحه در اختیار شما قرار گرفته است. برای این منظور کافی است تا با استفاده از دو انگشت خود، دو مرتبه بر روی نمایشگر ساعت ضربه بزنید تا صفحه زوم شده و محتویات با بزرگ‌نمایی بیشتری در اختیار شما قرار گیرند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، آیکون مربعی شکل نمایان شده در قسمت بالای سمت راست نمایشگر موقعیت کنونی صفحه که عملیات زوم بر روی آن انجام شده است را نمایانگر می‌باشد. برای تغییر موقعیت کافی است تا صفحه را با استفاده از دو انگشت خود به سمت مورد نظر کشیده و یا با چرخاندن پیچ تنظیم این عمل را انجام دهید. در صورت چرخاندن پیچ تنظیم، صفحه از سمت چپ به راست حرکت کرده و هنگام رسیدن به انتها، به اندازه یک خط به سمت پایین منتقل و مجدداً از سمت چپ به نمایش در می‌آید. پیشنهاد می‌شود تا جهت سهولت بیشتر و جلوگیری از خرابی پیچ تنظیم با استفاده از دو انگشت نسبت به تغییر موقعیت صفحه اقدام کرده و استفاده از پیچ تنظیم را به زمانی که قصد جا به جایی اندک صفحه به اندازه یک خط را دارید موکول کنید.

آشنایی با ابزار بزرگ‌نمایی (زوم) صفحه و نحوه فعالسازی آن در اپل واچ

جهت خروج از حالت بزرگ‌نمایی کافی است تا مجدداً با استفاده از دو انگشت خود دو مرتبه بر روی صفحه ساعت ضربه آرامی بزنید. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، ساعت هوشمند اپل عملیات زوم را در سطح مشخصی به انجام می‌رساند که امکان تنظیم آن از طریق منوی تنظیمات امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور کافی است تا مجدداً به مسیر Settings > Accessibility > Zoom مراجعه کرده و سپس صفحه را اندکی به سمت پایین بکشید. حال با استفاده از کلیدهای + و – نسبت به تغییر سطح بزرگ‌نمایید اقدام کنید، اما این نکته را مدنظر داشته باشید که در صورت افزایش بیش از اندازه سطح، صفحه به مقدار زیادی زوم شده و عملاً امکان کار با ساعت مختل می‌شود.

آشنایی با ابزار بزرگ‌نمایی (زوم) صفحه و نحوه فعالسازی آن در اپل واچ

در انتها می‌تواند خاطر نشان کرد در صورتی که هدف شما از فعال‌سازی قابلیت بزرگ‌نمایی صفحه اپل واچ، خواندن بهتر متون و پیغام‌های اعلان می‌باشد، امکان افزایش اندازه فونت متن از طریق منوی تنظیمات نیز به عنوان یک گزینه در اختیار شما قرار گرفته است.

منبع: How to Geek  

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید