آشنایی با اثرات سایه‌های له شده و هایلایت‌های دمیده و نحوه تشخیص آن‌ها در تصاویر

آشنایی با اثرات سایه‌های له شده و هایلایت‌های دمیده و نحوه تشخیص آن‌ها در تصاویر


هنگامی‌که صحبت از عکس‌برداری به میان می‌آید، تنظیمات مناسب نوردهی جهت خلق آثار هنری چشم‌نواز و منحصر به فرد از اهمیت بسیار بالایی در معادلات موجود برخوردار می‌باشد، اما بروز مشکلاتی همچون ایجاد اثرات سایه‌های له شده (Crushed Shadows) و هایلایت‌های دمیده و برجسته (Blown Highlights) در هنگام عملیات نوردهی از احتمال بسیار فراوانی برخوردار می‌باشند که تصویر نهایی را به‌صورت کامل از بین برده و خروجی متشکل از انبوهی از نویزهای دیجیتالی و … را از خود بر جای می‌گذارند، اما چگونه می‌توان از بروز اثرات فوق جلوگیری به عمل آورد؟

سایه‌های له شده و هایلایت‌های دمیده در حالت کلی دو روی یک سکه به شمار رفته و از شباهت‌های بسیار فراوانی با یکدیگر برخوردار می‌باشند. هنگامی‌که سایه‌های موجود در یک تصویر له و به هم فشرده می‌شوند، عملیات نوردهی با شدت بسیار پایینی انجام شده و عکس نهایی از نواحی بسیار فراوانی رنگ سیاه خالص برخوردار می‌باشد که گویی فرد از صحنه‌ای در دل تاریکی شب عکس‌برداری کرده است. جهت درک بیشتر موضوع به عکس زیر توجه کنید:

سایه‌های له شده

درست همانند توضیحات اشاره شده در پاراگراف فوق، اصطلاح هایلایت دمیده شده زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نوردهی با شدت بسیار فراوانی انجام شده و تصویر نهایی دربردارنده نواحی بزرگی از رنگ سفید خالص می‌باشد.

سایه‌های له شده

یکی از اصلی‌ترین مشکلات بروز اثرات اشاره شده، عدم امکان بازیابی دوباره عکس توسط نرم‌افزارهایی همچون فتوشاپ و … در آینده می‌باشد، حتی اگر تصاویر تحت فرمت RAW ثبت و ذخیره‌سازی شده باشند، بنابراین توجه ویژه به این مهم جهت جلوگیری از بروز اثرات نامبرده و رفع آن‌ها در صحنه پیش از انداختن عکس امری کاملاً ضروری به شمار می‌رود. جهت درک بیشتر موضوع تصاویر زیر را بررسی بفرمایید. عکس‌های زیر در حقیقت همان تصاویر پیشتر نشان داده شده و دربردارنده نور کم (تصویر بالایی) و زیاد (تصویر پایینی) به شمار می‌روند که در نرم‌افزار فتوشاپ به اصطلاح تحت تعمیر قرار گرفته‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، وجود نویزهای دیجیتالی به‌وضوح قابل دید بوده و تصاویر به‌گونه‌ای کاملاً نابوده شده‌اند که تراژدی بسیار اسفناکی محسوب می‌شود. تصور کنید که با خوشحالی به منزل خود بازگشته و پس از تلاش به‌منظور ویرایش عکس‌های خود، با خروجی‌هایی همچون تصاویر زیر مواجه شوید.

سایه‌های له شده

سایه‌های له شده

تشخیص تصاویر دربردارنده اثرات نامبرده با چشم غیر مسلح و در بسیاری از موارد به‌راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور کافی است تا با استفاده از نمایشگر پشتی دستگاه دوربین خود به صحنه خیره شوید؛ در صورتی که بخش بسیار فراوانی از نواحی مختلف صحنه به رنگ سیاه مطلق قابل مشاهده می‌باشد، تنظیمات نوردهی از مقادیر بسیار پایینی برخوردار بوده و باید نور بیشتری به عکس تزریق شود؛ علاوه بر آن در صورتی که بخش‌های فراوانی از عکس به رنگ سفید مطلق قابل مشاهده هستند، تنظیمات نوردهی بسیار بالا بوده و باید تمهیدات مناسب جهت کاهش این موضوع صورت گیرد، اما مشکل اصلی زمانی پدیدار می‌گردد که صحنه‌ای که فرد قصد عکس‌برداری از آن را در سر دارد از لطافت بیشتری برخوردار بوده و با وجود اینکه اثرات فوق در عکس نهایی حاضر می‌باشند، تشخیص آن‌ها با سختی بسیار فراوانی صورت می‌پذیرد (این پدیده در هنگام عکس‌برداری از صحنه‌هایی با میزان HDR بالا بسیار شایع می‌باشد).

یکی از ساده‌ترین روش‌های موجود جهت شناسایی و تشخیص اثرات سایه‌های له شده و هایلایت‌های دمیده در تصاویر نهایی استفاده از ابزار داخلی هیستوگرام (Histogram) دوربین عکس‌برداری می‌باشد. در صورتی که قله‌های بزرگی در نمودار اطلاعات منتسب به عکس مورد نظر قابل مشاهده بوده و یا تمامی داده‌های موجود به یک سمت نمودار کشیده شده‌اند، وجود اثرات اشاره شده و کمبود و یا ازدیاد فرآیند نوردهی در تصاویر غیرقابل انکار می‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که نقاط پایینی نمودار هیستوگرام نمایانگر رنگ سیاه و نقاط بالایی آن نیز بیانگر رنگ سفید هستند. جهت درک بیشتر موضوع مجدداً تصاویر پیشین را مشاهده بفرمایید:

سایه‌های له شده

سایه‌های له شده

در انتها باید خاطر نشان کرد که وجود قله‌های رنگ‌های مشکی و سفید در نمودار هیستوگرام تمامی تصاویر همیشه نمایانگر اثرهای اشاره شده نبوده و گاهی اوقات ممکن است ویژگی‌های صحنه مستعد بروز این پدیده باشند؛ به عنوان مثال در هنگام عکس‌برداری از یک صحنه برفی و یا آسمان، دانه‌های برف و یا خورشید به‌مانند یک توپ سفید رنگ به نمایش درآمده و این مهم خود منجر به بروز قله‌ای در نمودار هیستوگرام تصویر می‌شود. علاوه بر آن تصاویر دارای کمبود نور و شب هنگام نیز ممکن است در بروز این مهم تأثیرگذار باشند.

سایه‌های له شده

شناسایی و تشخیص اثرات سایه‌های له شده و هایلایت‌های دمیده به‌منظور جلوگیری از هدر رفت جزئیات صحنه پیشنهاد شده و تشخیص صحیح آن‌ها در تمامی اوقات امری لازم و ضروری به شمار نمی‌رود، زیرا برخی از تصاویر با وجود آن‌ها بسیار جلوه‌نمایی کرده و گاهی اوقات شرایط به‌گونه‌ای می‌باشد که امکان حذف آن‌ها عملاً غیرممکن است. دوربین عکاسی و توانایی آن در تصویر‌برداری در بروز اثرهای فوق نیز تأثیرات گوناگونی را به خود اختصاص داده و صحنه‌ای که به چشم انسان کاملاً عادی جلوه می‌کند ممکن است برای ثبت توسط دوربین بسیار مشکل باشد (مطمئناً چشم انسان در مقایسه با یک دوربین دیجیتال از قدرت و توانایی بسیار فراتری برخوردار می‌باشد)، بنابراین توجه به تنظیمات نوردهی و دریافت بهترین تصاویر ممکن با توجه به توانایی تجهیزات عکس‌برداری و همچنین خلاقیت فرد عکاس بسیار پیشنهاد می‌شود.

سایه‌های له شده

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید