آشنایی با انواع روش‌های موجود جهت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات رایانه شخصی

آشنایی با انواع روش‌های موجود جهت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات رایانه شخصی


از بین روی اطلاعات در زندگی تمامی افراد عاملی اجتناب‌ناپذیر و در عین حال بسیار آزاردهنده به شمار می‌رود. سخت‌افزار دیسک سخت شما ممکن است در فردای استفاده از رایانه شخصی با مشکلی مواجه شده و از فعالیت باز ایستد. وجود نوعی باگ نرم‌افزاری در احتمال حذف برخی از اطلاعات و یا تغییر کلی قالب دیسک و عدم دسترسی به محتوا بسیار محتمل بوده و یا حتی باج‌افزاری ممکن است تمامی اطلاعات رایانه شخصی شما را رمزگذاری کرده و سپس مبلغی را در ازای دریافت مجدد کلیدهای رمزنگاری از شما طلب نماید، اما چگونه می‌توان از موارد اشاره شده و هزار و یک روش دیگر که ممکن است لحظه‌ای دیگر حاصل کار و زندگی چندین و چند ساله شما را نابود کرده و خسارات جبران‌ناپذیری را به بار آورد جلوگیری کرد و چاره‌ای عمل چیست؟ تهیه نسخه پشتیبان از محتوای مهم و حیاتی پاسخ تمامی نمونه‌های مطرح شده را در بطن خود نهفته دارد.

اگر جستجوی کوتاهی را شبکه گسترده اینترنت صورت دهید، با ده‌ها روش جهت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات ضروری رایانه شخصی رو به رو شده و توضیحات ضد و نقیض فراوانی را نیز پیرامون آن‌ها مشاهده می‌نمایید، اما کدام یک از رویه‌های فوق به بهترین شکل ممکن پاسخ‌گوی نیازهای شما بوده و از اولویت بالاتری در استفاده برخوردار می‌باشد؟ با همراه باشید تا در این نوشته به بررسی روش‌های مختلف تهیه بک‌آپ از محتوای رایانه شخصی بپردازیم.

نسخه پشتیبان

تمامی روش‌های تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات رایانه در حالت کلی به دو دسته محلی و اینترنتی طبقه‌بندی می‌گردند که زیرمجموعه‌های هرکدام از آن‌ها سطوح عمیق‌تری از جزئیات را نمایان می‌سازند. انتخاب روش مناسب جهت انجام این مهم پارامترهای بسیاری از قبیل زمان، حجم محتوا و … را در ساختار خود نهفته دارد که عدم توجه به آن‌ها بدون شک هزینه‌های فراوانی را به جیب فرد اعمال می‌نمایند.

تهیه نسخه پشتیبان به‌صورت محلی

بدون شک تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به‌صورت محلی در قالب آسان‌ترین و در عین حال بی‌درد سرترین رویه‌های موجود دسته‌بندی می‌گردد که بسیاری تمسک به آن را بر دیگر روش‌های مشابه ترجیح می‌دهند. این مهم در حالت کلی استفاده از سخت‌افزارهایی همچون دیسک سخت، فلش مموری و … را ساختار خود نهان ساخته است که با اتصال آن‌ها به رایانه و سپس انتقال اطلاعات، فرآیند بک‌آپ را به انجام می‌رساند. علاوه بر آن استفاده از ابزارهای داخلی چهارچوب‌های نرم‌افزاری همچون File History (در سیستم‌عامل‌های ویندوز 8 و 10)، Windows Backup (در سیستم‌عامل ویندوز 7) و Time Machine (در سیستم‌عامل مکینتاش) به‌منظور خودکار سازی عملیات و عدم نیاز به انتقال دستی اطلاعات، تهیه نسخه پشتیبان از محتوای تعیین شده و حیاتی به‌صورت خودکار و دوره‌ای و … نیز تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهند که بر همین اساس روش فعلی به یکی از آسان‌ترین موارد جهت تدارک بک‌آپ از اطلاعات مبدل گشته است.

نقاط قوت: سرعت بالای عملیات پشتیبان‌گیری و کاهش چشمگیر هزینه تمام شده آن

نقاط ضعف: افزایش احتمال از بین‌روی مجدد اطلاعات در اثر مشکلاتی همچون سرقت دیسک سخت یا فلش مموری، سوختن حافظه ذخیره‌ساز و …

نسخه پشتیبان

تهیه نسخه پشتیبان با استفاده از خدمات آنلاین

استفاده از سرویس‌های آنلاین به‌منظور تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات شخصی از جمله دیگر روش‌های موجود در این زمینه به شمار می‌رود که با برخورداری از نقاط مثبت و منفی خود موفق به کسب جایگاه دوم این نوشته شده است.

کمپانی‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری و میزبانی محتوا نظیر Backblaze ،Carbonite و … در زمینه فراهم آوردن محیطی ایمن و طیب خاطر مشترکان خود تأثیرات بسیار فراوانی را می‌توانند به ارمغان آورند. این دسته از کمپانی‌ها اغلب نرم‌افزارهای ویژه خود را تحت توسعه قرار داده‌اند که با نصب بر روی رایانه شخصی و فعالیت در پس‌زمینه سیستم‌عامل، به‌صورت کاملاً خودکار و بدون دخالت در فعالیت کاربر به تهیه نسخه پشتیبان از محتوا به‌طور دوره‌ای در سرورهای ابری کمپانی از طریق شبکه اینترنت پرداخته و فرد را از زوایایه گوناگون مورد حمایت قرار می‌دهد. بر همین اساس اگر سخت‌افزار دیسک سخت کامپیوتر فرد بنا به هر دلیلی سوخته و اطلاعات محلی از بین روند، رونوشتی عینی از تمامی محتوا در سرویس‌دهنده‌های کمپانی مورد انتخاب وجود داشته و می‌توانند در آینده مجدداً تحت دسترس قرار گیرند.

نقاط قوت: ایمن‌سازی فرد از هرگونه مشکلاتی نظیر سوختن دیسک سخت، حوادث طبیعی، سرقت و …

نقاط ضعف: پرداخت هزینه جهت خرید اشتراک به‌صورت ماهیانه (اغلب بسیار اندک نظیر 5 دلار در ماه)، به طول انجامیدن فرآیند تهیه نسخه پشتیبان اولیه از اطلاعات (با توجه به حجم محتوا)، مصرف ترافیک شبکه اینترنت جهت انتقال اطلاعات به سرویس‌دهنده‌های کمپانی مورد انتخاب.

نسخه پشتیبان

استفاده از سرویس‌های ذخیره‌ساز ابری

ساختار این روش درست همانند مورد اول، یعنی تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به‌صورت محلی برقرار گشته است، با این تفاوت که اطلاعات از طریق شبکه گسترده اینترنت در قالب ذخیره‌سازهای ابری کمپانی مورد انتخاب نظیر Dropbox ،Drive ،One Drive و … نگهداری می‌گردند. بر همین اساس ازآنجایی‌که محتوا به مکان دیگری منتقل شده و در بستر انباره‌های به خصوصی حفظ می‌گردند، تمامی مشکلات پیشتر اشاره شده نظیر سرقت اطلاعات و … نیز با کاهش چشمگیری همراه شده و فرد از این بابت در ایمنی قرار می‌گیرد. سرویس‌های ابری فوق اغلب تمامی اطلاعات کاربر را به‌صورت آنی و در لحظه در قالب دیگر دستگاه‌های تحت استفاده وی نیز همگام کرده و امکان دسترسی به محتوا را از هر نقطه‌ای فراهم می‌آورد (دسترسی به اطلاعات شخصی در این دسته از سرویس‌های ابری معمولاً به‌وسیله یک آدرس ایمیل صورت می‌پذیرد که استفاده از آن در قالب هر دستگاه دیگری از جمله تلفن همراه، تبلت و … به معنای دسترسی کاملاً به‌تمامی اطلاعات ذخیره شده می‌باشد).

نقاط قوت: سرعت بالا، سهولت در استفاده و حفاظت از اطلاعات مشترکان در برابر انواع و اقسام مشکلات از قبیل سوختن دیسک و …

نقاط ضعف: حجم محدود ذخیره‌سازی اطلاعات به‌صورت رایگان و افزایش این مهم با خرید اشتراک، استفاده از پهنای باند و ترافیک شبکه اینترنت جهت انتقال اطلاعات به سرورهای ابری.

اگر مجدداً به توضیحات پیشین بازگشته و دو مرتبه به مطالعه آن‌ها بپردازیم، در میابیم که روش دوم و سوم تقریباً بر پایه مکانیسمی یکسان طراحی یافته و هر دو به انتقال اطلاعات به قالب سرورهای ابری خود مبادرت می‌ورزند، پس تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها چیست؟

در پاسخ باید گفت که اگرچه روش‌های اشاره شده در نگاه کلی از شباهت‌هایی با یکدیگر برخوردار هستند، اما عملکرد و همچنین اهداف نهان در پشت آن‌ها کاملاً با یکدیگر متفاوت می‌باشند. سرویس‌های تهیه نسخه پشتیبان محتوا مانند Backblaze از ابتدا به‌منظور بک‌آپ حجم عظیمی از اطلاعات توسعه یافته و محدودیتی را از بابت فضای ذخیره‌سازی در هنگام خرید اشتراک در سد راه کاربر قرار نمی‌دهند، این در حالی است که ذخیره‌سازهای ابری تنها به‌منظور فراهم آوردن انباره‌ای جهت  نگهداری اطلاعات کاربران طراحی شده و در اغلب موارد هیچ‌گونه نرم‌افزار و یا ابزاری را در جهت خودکارسازی فرآیند بک‌آپ در اختیار مشترکان خود قرار نمی‌دهند.

سرویس‌های تهیه نسخه پشتیبان از محتوا به‌صورت آنلاین رونوشت‌های متعددی از اطلاعات کاربر را در تاریخچه حافظه خود به ثبت رسانده و امکان بازگردانی محتوا به وضعیت پیشین را درست قبل از وقوع حادثه فراهم می‌آورند (همانند عملکرد نقاط بازگردانی در سیستم‌عامل ویندوز). این خود بدان معنی است که اگر محتوایی تحت ویرایش قرار گرفته و تنظیمات آن با دگرگونی همراه گشته باشند، رونوشتی از آن با برخورداری از تمامی تغییرات در تاریخچه سرویس وجود دارد؛ برخلاف انباره‌های ابری که تنها نسخه‌ای از فایل که خودِ کاربر به آپلود آن اقدام نموده است را میزبانی می‌نمایند.

از جمله دیگر مزیت‌های انباره‌های ابری در مقایسه با سرویس‌های تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات می‌توان به قابلیت همگام‌سازی محتوا در بین دیگر دستگاه‌های مورد استفاده کاربر اشاره کرد. فعالیت ابزارهای بک‌آپ خدمات نامبرده اغلب وابسته به یک رایانه شخصی بوده و اطلاعات پیوسته از قالب همان کامپیوتر ارسال و دریافت می‌گردند. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که ازآنجایی‌که این دسته از پشتیبان‌گیرهای آنلاین فعالیت خود را در پس‌زمینه سیستم‌عامل به‌صورت کاملاً خودکار تدارک می‌دهند، درصورتی‌که بخشی از اطلاعات توسط کاربر از رایانه شخصی وی پاک گردند، رونوشت همان اطلاعات پس از گذشت 30 روز (متفاوت در سرویس‌های مختلف) از قالب سرورهای کمپانی نیز حذف گشته و دسترسی به آن‌ها دیگر میسر نمی‌باشد.

انتخاب روش مناسب جهت پشتیبان‌گیری از اطلاعات کاملاً به کاربر و پارامترهای دخیل در نیازهای وی وابسته می‌باشد. تهیه بک‌آپ از محتوا به‌صورت محلی اگرچه با سرعت بسیار فراتری انجام پذیرفته و هزینه نهایی را نیز با کاهش بیشتری همراه می‌سازد، اما خطر از بین روی اطلاعات در نتیجه مشکلات گوناگونی نیز به‌طور تصاعدی با افزایش همراه می‌گردد؛ این در حالی است که رویه‌های آنلاین اشاره شده با نزول خطر، بستر ایمنی کاربر را با فزونی بیشتر فراهم می‌آورند، اما هزینه نهایی در برخی از کشورها نیز به طبع آن با افزایش همراه می‌شود (این دسته از روش‌ها به دلیل محدودیت‌های هنگفت ترافیک اینترنت ایران و هزینه گزاف آن در مقایسه با کشورهای پیشرفته و جهان اول متأسفانه مقرون به‌صرفه نیست).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید