آشنایی با برخی از مهم‌ترین تغییرات بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 ویندوز 10

آشنایی با برخی از مهم‌ترین تغییرات بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 ویندوز 10


کمپانی مایکروسافت به‌تازگی بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 سیستم‌عامل ویندوز 10 خود را به‌صورت رسمی عرضه و در اختیار کاربران چهارچوب نرم‌افزار فوق قرار داده است. آپدیت مذکور که در قالب بیلد 1809 توسعه یافته و تحت عنوان عمومی Redstone 5 نیز شناخته می‌شود در حالت کلی بسته‌ای متشکل از تغییرات ساده به شمار نرفته و همانند به‌روزرسانی آوریل سال جاری، شماری از انواع و اقسام امکانات حقیقتاً کاربردی را با خود به ارمغان آورده و دگرگونی تقریباً بزرگی را در اکوسیستم ویندوز برقرار ساخته است، اما ویژگی‌های مربوطه چیست و چرا در نوع خود می‌توانند دگرگونی بزرگی را در تجربه استفاده از پلتفرم ویندوز 10 ایجاد کنند؟ با ما همراه باشید تا در قالب نوشته‌ای به آشنایی و بررسی برخی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین قابلیت‌های موجود در بطن بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 دهمین نسخه از سیستم‌عامل محبوب ویندوز بپردازیم.

اصلاح قابلیت جستجوی محتویات و بهسازی تجربه استفاده از آن

تجربه استفاده از قابلیت جستجوی محتویات با عنایت به تغییرات انجام پذیرفته اکنون بهبودهای فراوانی را به خود دیده و اطلاعات فراتری را در هنگام پویش شبکه گسترده وب (اینترنت) و یا سطح دیسک سخت (جستجوی محلی) به نمایش درمی‌آورد. ویژگی جستجوی سیستم‌عامل ویندوز اکنون از پنل پیش‌نمایشی برخوردار می‌باشد که اطلاعات بیشتر و در عین حال سودمندی را با توجه به فهرستی از پر جستجوترین محتویات توسط کاربر به نمایش درمی‌آورد. این مهم در هنگام تدارک جستجوهای محلی (به‌عنوان مثال یافتن یک نرم‌افزار) علاوه بر فراهم آوردن سطح بسیار فراتری از اطلاعات، قابلیت انجام اقداماتی نظیر پین نمودن فایل اجرایی اپلیکیشن به نوار وظیفه و یا پاک‌سازی مستقیم آن بدون نیاز به مراجعه به منوی کنترل پنل را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

اکتبر 2018

پنل پیش‌نمایش در هنگام جستجوی شبکه گسترده وب اطلاعات مرتبط وابسته‌ای را (با توجه به آنچه فرد اکنون در حال جستجوی آن می‌باشد) به نمایش درآورده و کاربر را از نیاز به گشودن مرورگری جدید و یا سربرگی دیگر جهت پویش بیشتر جزئیات بی‌نیاز کرده است که در نوع خود تغییری بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

پوسته تاریک برای ابزار مدیریت فایل

پوسته تاریک در میان طیف وسیعی از کاربران از محبوبیت بسیار فراوانی برخوردار بوده و نیاز به وجود نسخه‌ای از آن در میان دیگر گزینه‌های موجود به امری لازم و ضروری مبدل شده است. فیس‌بوک در حال تغییر رنگ رابط کاربری نرم‌افزار پیام‌رسان خود به مشکی می‌باشد، کمپانی گوگل نیز در حال تدارک حرکتی مشابه با پلتفرم‌های آندروید و کروم او‌اس است، کمپانی اپل به دنبال افزودن پوسته‌ای تاریک به نسخه Mojave سیستم‌عامل مکینتاش بوده و اکنون نوبت به کمپانی مایکروسافت رسیده است تا عملی مشابه را با یکی از پر استفاده‌ترین اپلیکیشن‌های خود، یعنی ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز به انجام رساند.

اکتبر 2018

البته این بی‌انصافی است که عنوان مایکروسافت را پس از تمامی کمپانی‌های نامبرده فهرست کنیم، زیرا ویژگی پوسته تاریک سالیان سال است که در سیستم‌عامل ویندوز 10 قابل استفاده می‌باشد، اما گستردگی آن تنها محدود به اپلیکیشن‌های عمومی ویندوز شده و نرم‌افزارهای سنتی Win32 نظیر ابزار مدیریت فایل، کنترل پنل و … متأسفانه تاکنون از آن بی‌بهره بوده‌اند که بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 به آدرس‌دهی آن برای حداقل ابزار مدیریت فایل پرداخته است.

ابزارهای برش (Snip) و رسم (Sketch)

ابزار کوچک و در عین حال بسیار کاربردی Snipping Tool را به خاطر دارید که با فراهم آوردن قابلیت برش آزادانه بخش‌های مختلفی از تصاویر، زمینه ادیت و ویرایش آن‌ها را با سهولت بسیار فراوانی همراه ساخته بود؟ ابزار دوست داشتنی فوق اکنون در بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 سیستم‌عامل ویندوز با اپلیکیشن دیگری تحت عنوان Snip و Sketch که نحوه طراحی آن مبتنی بر چهارچوب برنامه‌های عمومی ویندوز می‌باشد جایگزین شده و علاوه بر ویژگی‌های پیشین، امکانات فراتری را نیز برای کاربران خود به ارمغان آورده است (اپلیکیشن فوق به‌عنوان جایگزینی برای ابزار Screen Sketch که پیشتر بخشی از بسته ابزار Windows Ink به شمار می‌رفته است نیز محسوب می‌شود).

اکتبر 2018

اپلیکیشن Snip و Sketch جایگزینی مدرن و امروزی برای ابزار سنتی اسنیپینگ تول به شمار می‌رود که قابلیت‌های پایه‌ای و ساده ویرایش تصاویر ثابت و اسکرین‌شات‌های مختلف را همراه با چاشنی ابزارهایی ویندوز Ink و اشتراک سریع نتایج در شبکه‌های اجتماعی برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است. اپلیکیشن نامبرده از طریق منوی استارت قابل دسترسی می‌باشد.

حافظه کلیپ‌برد ابری

حالتی را تصور کنید که شخصی با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت خود به تعداد چندین رایانه و دستگاه مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز 10 وارد شده و به کپی نمودن انواع و اقسام محتویات مختلف نظیر لینک و … با استفاده از آن‌ها مبادرت ورزیده است، حال آیا امکان دسترسی به‌تمامی محتویات انتقال یافته به حافظه کلیپ‌برد (کپی شده) در سرتاسر رایانه‌های گوناگون بدون نیاز به استفاده از رویه‌های مختلف در افزایش سرعت تولید محتوا و سهولت در استفاده از ویندوز تأثیرگذار نمی‌باشد؟ حافظه کلیپ‌برد ابری دقیقاً با هدفی یکسان مورد طراحی و توسعه قرار گرفته و حقیقتاً در قالب یکی از بزرگ‌ترین خلاقیت‌های کمپانی مایکروسافت طبقه‌بندی می‌گردد.

اکتبر 2018

کمپانی مایکروسافت با طراحی و توسعه حافظه کلیپ‌برد ابری خود به دنبال همگام‌سازی اطلاعات حافظه نامبرده در سرتاسر رایانه‌های مورد استفاده توسط یک حساب کاربری یکسان می‌باشد تا زمینه دسترسی به محتویات در بسترهای مختلف با سهولت‌های فراتری همراه شود. در این حالت شخص می‌توانید لینک، فایل تصویر، بخشی از متن و یا طیف وسیعی از انواع و اقسام اطلاعات مختلف را با استفاده از فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + C در یک رایانه به حافظه کلیپ‌برد منتقل و سپس با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + V در رایانه یا دستگاهی دیگر به آن‌ها دسترسی پیدا کند. علاوه بر آن کمپانی مایکروسافت به دنبال فراهم آوردن قابلیت پشتیبانی از حافظه کلیپ‌برد ابری برای اپلیکیشن کراس پلتفرم Swiftkey خود در به‌روزرسانی‌های آینده نیز می‌باشد.

نرم‌افزار تلفن همراه شما (Your Phone)

کمپانی مایکروسافت با استفاده از سیستم‌عامل ویندوز فون خود به دنبال ایجاد نوعی پل ارتباطی در فیمابین رایانه شخصی و دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند بود، اما از آنجایی که پلتفرم مذکور در میان دیگر رقبای موجود از توان کافی جهت رقابت برخوردار نبوده و اکنون به خاطره پیوسته است، لذا مایکروسافت مجدداً نبوغ را به کار بسته و با فراهم آوردن رویه‌های مشابه، درصدد پیشبرد اهداف خود می‌باشد.

اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند در حالت کلی به‌مانند پلی ارتباطی بین دستگاه تلفن همراه هوشمند و رایانه شخصی به ایفای نقش پرداخته و با فراهم آوردن قابلیت اتصال یکپارچه آن‌ها با یکدیگر، امکان انجام برخی از امور را بدون دسترسی فیزیکی به منابع میسر می‌نماید. به‌عنوان مثال تصاویر گالری تلفن همراه با استفاده از نرم‌افزار نامبرده در رایانه شخصی قابل مشاهده بوده و امکان پاسخ‌گویی به پیام‌های ارسالی و اس‌ام‌اس‌های تلفن همراه به‌صورت مستقیم از طریق کامپیوتر (تنها در سیستم‌عامل آندروید) نیز در قالب یکی دیگر از امکانات اپلیکیشن Your Phone طبقه‌بندی می‌گردد.

اکتبر 2018

توضیحات اشاره شده برخی از مهم‌ترین و خلاقانه‌ترین ویژگی‌های سیستم‌عامل ویندوز 10 را تحت پوشش درآورده‌اند که کاربردی بودن آن‌ها در استفاده روزمره حقیقتاً غیرقابل انکار است، اما این بدان معنی نیست که بهبودهای بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 پلتفرم مذکور تنها محدود به موارد فوق شده‌اند، بلکه کمپانی مایکروسافت بهسازی‌های بسیاری فراوانی را در زیرساخت‌های ویندوز و فضای پشت پرده سیستم‌عامل نیز به انجام رسانده است تا علاوه بر روانی بیشتری عملکرد ویندوز، تجربه استفاده از آن را نیز با سهولت بیشتری همراه سازد.

به‌عنوان مثال منوی بلوتوث ویندوز 10 اکنون میزان انرژی باقی‌مانده تمامی دستگاه‌های متصله به رایانه شخصی را به نمایش درآورده و به کاربران اجازه می‌دهد تا فرآیند مدیریت وسایل موجود را از طریق یک موقعیت مرکزی به انجام رساند. آن دسته از کاربرانی که از حالت تبلت (Tablet Mode) ویندوز 10 بسیار بهره می‌جویند اکنون می‌توانند صفحه‌کلید محبوب SwiftKey را تحت استفاده خود قرار داده و به فهرستی از انواع و اقسام ژست‌های مختلف و موتور پیش‌گویی قدرتمند آن دسترسی پیدا نمایند. نرم‌افزار مرورگر ادج نیز اکنون ابزار دیکشنری منحصر به فردی را در حالت خوانش (Reading Mode) برای کاربران فراهم آورده است.

دستیار تمرکز خودکار (Auto-Focus) برای بازی‌بازان، بهبودهای فناوری HDR و تنظیم خودکار ویدئوهای در حال پخش بر اساس نورپردازی فعلی، بهبودهای هوشمند قابلیت Storage Sense برای آن دسته از افرادی که با کمبود میزان فضای ذخیره‌سازی دست و پنجه نرم می‌کنند، کتابخانه‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی از فناوری ردیابی پرتو (Ray Tracing) و بسیاری از امکانات دیگر از جمله ویژگی‌های افزوده شده به بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 سیستم‌عامل ویندوز 10 به شمار می‌رود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره فناوری ردیابی پرتو به نوشته زیر مراجعه فرمایید:

“تکنیک Ray Tracing چیست و آیا می‌تواند منجر به تغییری عظیم در بازی‌های رایانه‌ای شود؟”

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید