آشنایی با ترفند تبدیل نشانگر ماوس به پوینتر لیزری در نرم‌افزار ارائه پاورپوینت (PowerPoint)

آشنایی با ترفند تبدیل نشانگر ماوس به پوینتر لیزری در نرم‌افزار ارائه پاورپوینت (PowerPoint)


استفاده از نشانگرهای لیزری جهت معطوف نمودن حواس حضار به سمت یک بخش مهم از ارائه درزمینهٔ افزایش احاطه بر موضوع و همچنین زیبایی بیشتر می‌تواند تأثیرگذار باشد. این مهم علاوه بر حالتی رسمی برای متمرکز نمودن افراد حاضر در جلسه، کلاس درس و … به سمت موضوع مورد نظر فرد ارائه‌دهنده، در حفظ احترام آن‌ها نیز می‌تواند مثمرالثمر واقع شود، اما فراموشی همراه بردن نشانگر لیزری متأسفانه در جلوگیری از اجرای ترفند بسیار معمول می‌باشد، اما آیا روشی جایگزین وجود دارد؟

لیزری

کمپانی مایکروسافت با عرضه نسخه 2010 از نرم‌افزار پاورپوینت خود ویژگی‌های بسیار فراوانی را همراه با آن در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده است که قابلیت تبدیل نشانگر ماوس به یک پوینتر لیزری جهت شبیه‌سازی حالت تابش اشعه مذکور نیز در قالب یکی از موارد موجود قرار گرفته است. مطمئناً تبدیل نمودن نشانگر ماوس از حالت پیش‌فرض فلش مانند خود به یک پوینتر لیزری تأثیرات بیشتری را در متمرکز نمودن ارائه و همچنین القای احساس تسلط بر موضوع در حضار به خود اختصاص می‌دهد، اما چگونه باید قابلیت فوق را فعال کرد؟

خوشبختانه کمپانی مایکروسافت به‌منظور سهولت در استفاده از ویژگی اشاره شده و عدم نیاز به ورود به منوی تنظیمات و ایجاد تغییرات در مقابل چشمان حضار، فعال‌سازی آن را با راحتی بسیار فراوانی همراه ساخته است. برای این منظور کافی است تا در اسلاید مورد نظر خود، کلید کنترل (Ctrl) را از طریق سخت‌افزار صفحه‌کلید فشرده و نگاه داشته و در همان حالت کلیک چپ ماوس را نیز بفشارید، مشاهده می‌کنید که نشانگر ماوس بلافاصله از شمایل پیش‌فرض فلش مانند خود خارج و به شبیه‌سازی حالت پوینتر لیزری پرداخته یا به عبارتی دیگر تبدیل می‌شود.

لیزری

اکنون کافی است تا در همان حالتی که کلیدهای اشاره شده را فشرده و نگاه داشته‌اید، نشانگر لیزری را به موقعیت و یا مطلب مورد نظر از اسلاید کشانده و به تأکید بر آن بپردازید. در صورتی که قصد غیرفعالسازی مجدد ویژگی را در سر دارد، کافی است تا کلید Ctrl را رها نمایید، مشاهده می‌کنید که نشانگر مجدداً به وضعیت پیشین خود باز می‌گردد.

(ذکر این نکته ضروری است که فعال‌سازی این ویژگی فقط در حالت Slide Show (فشردن کلید میانبر F5) اتفاق افتاده و تبدیل نشانگر ماوس در حالت دید معمولی رخ نمی‌دهد؛ علاوه بر آن باید ابتدا کلید Ctrl را فشرده و نگاه داشته شده و سپس کلیک چپ ماوس نیز فشرده شود.)

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، رنگ پیش‌فرض شبیه‌ساز نشانگر لیزری قرمز (با توجه به قرمز بودن بسیاری از اشعه‌های لیزری) بوده و این مهم با توجه به رنگ زمینه اسلایدها ممکن است کمی مشکل‌ساز شده و به‌صورت کامل مشاهده نشود. بر همین اساس و به‌منظور تغییر رنگ نمایش نشانگر کافی است تا ابتدا به سربرگ Slide Show مراجعه و سپس دسته‌بندی Set Up Slide Show از زیرمجموعه بخش Set Up را بگشایید.

لیزری

حال کافی است تا با استفاده از منوی کشویی گزینه Laser pointer color، رنگ پیش‌فرض نشانگر را به یکی از سه مورد قرمز، آبی و سبز (سه رنگ اصلی) تغییر و سپس بر روی کلید OK کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که در استفاده‌های بعدی، نشانگر لیزری به رنگ پیشتر انتخاب شده به نمایش در می‌آید.

لیزری

پیشنهاد می‌شود تا پیش از شروع ارائه به تغییر رنگ نشانگر لیزری بپردازید تا از نیاز به انجام آن در مقابل دیدگان حضار و در طی ارائه جلوگیری به عمل آید، علاوه بر آن رنگ پس‌زمینه طراحی اسلایدهای مورد نظر خود را در صورت نیاز به استفاده از ویژگی معرفی شده با دقت بیشتری انتخاب کنید تا نشانگر با وضوح و شفافیت مشاهده گردد (متأسفانه امکان انتخاب رنگ‌های بیشتر برای نشانگر لیزری میسر نبوده و این مهم محدود به تنها سه رنگ قرمز، آبی و سبز شده است).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید