آشنایی با تفاوت‌های موجود در بین لنزهای دوربین معمولی و سری L کمپانی کانن (Canon)

آشنایی با تفاوت‌های موجود در بین لنزهای دوربین معمولی و سری L کمپانی کانن (Canon)


اگر شما نیز به استفاده از دوربین‌های عکس‌برداری تولید کانن (Canon) پرداخته و تاکنون برای تهیه و خرید لنزهای گوناگون به بازار مراجعه کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که کمپانی مذکور محصولات جانبی خود را در دو دسته معمولی و حرفه‌ای (دارای حرف L در برچسب عنوان لنز) در دسترسی همگان قرار داده است، اما تفاوت‌های موجود در بین لنزهای فوق چیست و چرا نمونه‌های سری L از قیمت بسیار بیشتری نسبت به محصولات هم‌رده معمولی خود برخوردار می‌باشند؟

عبارت L در نام‌گذاری لنزهای حرفه‌ای کمپانی کانن از کوتاه شده کلمه Luxury تشکیل و بیانگر ویژگی‌های فراتر در زمینه بهبود نتایج در تصاویر خروجی می‌باشد. این دسته از لنزها اگرچه از منظر مشخصات فنی بر روی کاغذ در مقایسه با نمونه‌های معمولی خود آن‌چنان بهتر نمایان نمی‌کنند، اما پشتیبانی از ویژگی‌هایی همچون مواد اولیه پر کیفیت، کنترل تمرکز (فوکوس) خودکار و همچنین تطابق فراتر ساختار فیزیکی لنز با علوم فیزیک نور و نورشناسی همراه با ترکیب مهارت در عکس‌برداری، نتایجی بعضاً چشمگیری را با خود به همراه می‌آورند که این خود مهر تأییدی بر قیمت بسیار بیشتر آن‌ها می‌باشد. جهت درک بهتر موضوع دو محصول Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM و Canon EF 70-300mm F/4-5.6L IS USM UD را در نظر بگیرید. لنزهای فوق از منظر مشخصاتی همچون برد کانونی و بزرگی روزنه (دیافراگم) که از جمله پارامترهای بسیار مهم در عکس‌برداری به شمار می‌روند کاملاً یکسان می‌باشند، اما علت تفاوت قیمت 900 دلاری (449 در مقایسه با 1349 دلار) موجود در بین آن‌ها چیست؟ پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع بهتر است تا ابتدا با نحوه چگونگی تمایز لنزهای معمولی و حرفه‌ای از یکدیگر آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

لنزهای معمولی (نرمال) ساخته کمپانی کانن در حالت کلی از عنوانی دربردارنده برخی از ویژگی‌های اصلی همچون محدوده فوکوس و … برخوردار بوده و ساختار آن‌ها در بسیاری از مواقع تنها از یک رنگ تشکیل شده است، این در حالی است که عنوان لنزهای حرفه‌ای پس از مقدار دیافراگم، همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد حرف L را در خود جای داده و ظاهر آن‌ها نیز با توجه به وجود حلقه‌ای قرمز زنگ در قسمت فوقانی و همچنین رنگ سفید کلیدهای تنظیمی از یکدیگر متمایز گشته‌اند (این مهم ممکن است در قالب تمامی لنزها صادق نباشد).

کانن

کیفیت نوری بهتر

لنزهای حرفه‌ای و برخوردار از حرف L از ویژگی‌های نوری فراتری بهره‌مند می‌باشند که این خود به معنای کاهش عوامل مخربی همچون اعوجاج‌های ایجادی، انحراف رنگی، اثر وینیِت (از بین رفتن خطوط و مرزهای جداکننده و یکی شدن اشیاء موجود در قسمت‌های کم‌عمق تصویر با پس‌زمینه)، تولید روشنایی نامنظم و خیره‌کننده در لنز (Lens Flare) و دیگر موارد مشابه می‌باشد. علاوه بر آن تصاویر دریافتی با استفاده از دسته لنزهای فوق از درجه شفافیت پیش‌فرض بیشتری نسبت به نمونه‌های مشابه (گرفته شده به‌وسیله لنزهای معمولی) برخوردار بوده و در حالت کلی می‌توان این‌گونه بیان داشت که عکس‌های تولیدی توسط لنزهای حرفه‌ای از درجه زیبایی قابل توجهی (برای آن دسته از افرادی که توانایی مشاهده جزئیات تصاویر با استفاده از چشم غیر مسلح را دارا هستند) برخوردار می‌باشند.

کانن

لنزهای برخوردار از حرف L علاوه بر ویژگی‌های اشاره شده، از سرعت فراتری در تغییر اندازه روزنه یا به‌عبارتی‌دیگر دیافراگم نیز برخوردار می‌باشند. سریع‌ترین لنز 50 میلی‌متری کمپانی کانن دیافراگمی برابر با f/1.2L را دارا است، درحالی‌که این مقدار در لنزهای غیرحرفه‌ای به مقدار f/1.4 افزایش پیدا می‌کند که این خود در کاهش سرعت تأثیرگذار می‌باشد. به‌طور کلی گستردگی میزان دیافراگم در لنزهای نرمال از مقدار f/4 فراتر نیست.

کیفیت ساخت بهتر

لنزهای سری L کمپانی کانن در مقایسه با محصولات معمولی از کیفیت ساخت بالاتری برخوردار می‌باشند که این مهم منجر به افزایش وزن و ساختار برخی از لنزها می‌گردد (به‌عنوان مثال لنز 50 میلی‌متری f/1.2L از وزنی معادل نیم کیلوگرم بهره‌مند می‌باشد، درحالی‌که مقدار فوق در محصول مشابه رده معمولی به 200 گرم کاهش پیدا نموده است). علاوه بر آن استفاده از مواد اولیه با کیفیت نیز از جمله دیگر پارامترهای متمایزکننده آن‌ها تلقی می‌شود. بسیاری از لنزهای معمولی ساخته کمپانی مذکور بخش‌هایی از جنس مواد پلاستیکی را در ساختمان خود جای داده‌اند، درحالی‌که این امر در لنزهای حرفه‌ای به فلز ارتقاء پیدا نموده است که خود در زمینه فزونی استقامت و ایستادگی در برابر شرایط جوی و آب و هوای نامناسب (تا حدودی) تأثیرگذار می‌باشد. عدم نفوذ آب، گرد و غبار و شن و ماسه به درون قسمت‌های داخلی لنزهای سری L و مکانیسم‌های کنترلی آن نیز از جمله دیگر مزیت‌های به ارمغان آورده شده توسط کیفیت ساخت بالاتر می‌باشند.

کانن

بهبود قابلیت تمرکز خودکار و کنترل آن

قابلیت تمرکز یا به‌عبارتی‌دیگر فوکوس خودکار در لنزهای حرفه‌ای کانن از سرعت و درصد صحت بیشتری برخوردار بوده و امکان کنترل دستی آن به‌صورت کامل توسط فرد عکاس نیز امکان‌پذیر می‌باشد؛ این مهم بدان معنی است که امکان چرخاندن و استفاده از حلقه تغییر فوکوس لنز حتی در حالت تمرکز خودکار نیز میسر است. علاوه بر آن مقیاس فاصله تمرکز در این دسته از لنزها نیز قابل تغییر است که بسیاری از محصولات مشابه رده معمولی متأسفانه از آن بی‌بهره‌اند.

پشتیبانی از پایه‌های سنسورهای فریم کامل (فول فریم)

تمامی لنزهای سری L کمپانی کانن با دوربین‌های فول فریم همسان خود سازگار می‌باشند؛ این در حالی است که تعداد بسیاری عظیمی از لنزهای نرمال از پایه‌های EF-S جهت اتصال به دوربین استفاده می‌نمایند (در مقایسه با پایه‌های EF در محصولات حرفه‌ای) که این مهم گستره استفاده از آن‌ها را به دوربین‌های مبتنی بر سنسورهای کراپ (Crop Sensor) کاهش می‌دهد. ذکر این نکته نیز ضروری است که لنزهای سری معمولی مبتنی بر پایه‌های EF جهت اتصال به دوربین‌های فول فریم در بازار وجود دارند، اما لنزهای حرفه‌ای مبتنی بر پایه‌های EF-S به‌منظور معکوس‌سازی سناریو فوق و اتصال به دوربین‌های کراپ سنسور تاکنون مورد طراحی و توسعه قرار نگرفته‌اند، لذا دقت به این مهم در هنگام تهیه و خرید ضروری به شمار می‌رود.

برخورداری از فیلترهایی در اندازه‌های یکسان

بسیاری از لنزهای سری L کمپانی مذکور از اندازه یکسانی در بین فیلترهای خود برخوردار می‌باشند که مقدار آن برابر با 77 میلی‌متر می‌باشد. این خود بدان معنی است که امکان اشتراک و استفاده از فیلترهای گوناگون در بین لنزهای مختلف، برخلاف محصولات رده معمولی به‌آسانی امکان‌پذیر بوده و محدودیتی سد راه فرد عکاس از بابت این مهم قرار نمی‌گیرد؛ اما شایان ذکر است که برخی از لنزهای حرفه‌ای نیز به دلیل طراحی نوری و بخش‌های داخلی خود نیازمند فیلترهای به خصوصی می‌باشند.

اگر مجدداً به ابتدای نوشته بازگشته و توضیحات پاراگراف‌های پیشین را مطالعه نماییم، در میابیم که لنزهای حرفه‌ای یا به‌عبارتی‌دیگر Luxury با پشتیبانی از ویژگی‌هایی همچون کیفیت ساخت بالاتر، کنترل بهتر در تمرکز خودکار، مواد اولیه با کیفیت و … از دیگر محصولات رده معمولی متمایز گشته‌اند، اما آیا این مهم در کیفیت تصاویر خروجی تأثیراتی را با خود به ارمغان می‌آورد؟ در پاسخ باید گفت که بله و شدت این مهم بعضاً بسیار چشمگیر نیز می‌باشد، اما به شرطی که پتانسیل لنز مربوطه تا انتهایی‌ترین سطح خود مورد استفاده قرار گیرد.

همان‌طور که مستحضر هستید، مهارت عکاسی و تکنیک‌های مورد استفاده توسط فرد عکاس، در مقایسه با دستگاه دوربین، لنز و تجهیزات جانبی آن از اهمیت بسیار بسیار فراتری برخوردار بوده و صرفاً استفاده از یک لنز حرفه‌ای تصاویر خروجی یک فرد تازه‌کار را به هیچ عنوان در تراز با افراد کهنه‌کار قرار نداده و در واقعیت شاید نتایج معکوسی را نیز با خود به ارمغان آورد (به دلیل امکانات بیشتر و نیاز به کنترل صحیح و پر دقت آن‌ها). لذا به‌عنوان حسن ختام نوشته پیشنهاد می‌شود در صورتی که هنوز تکنیک‌های عکاسی به‌صورت کامل توسط شما فرا گرفته نشده و جای پیشرفت بسیاری در آن وجود دارد، تهیه و خرید لنزهای حرفه‌ای سری L را از دستور کار خود خارج نمایید، زیرا صرفه نظر از هزینه‌های گزاف هیچ‌گونه مزیت دیگری را با وجود شرایط کنونی با خود به همراه نمی‌آورند.

لنزهای سری L به‌طور کلی برای افراد حرفه‌ای و عکاسان کارکشته طراحی و توسعه یافته‌اند که تهیه و خرید تجهیزات و وسایل مختلف را به‌عنوان نوعی عامل سرمایه‌گذاری در حرفه خود نگریسته و به کسب درآمده با استفاده از آن‌ها اقدام می‌نمایند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید