آشنایی با حالت Lockdown و نحوه فعال‌سازی آن در سیستم‌عامل آندروید P

آشنایی با حالت Lockdown و نحوه فعال‌سازی آن در سیستم‌عامل آندروید P


اگر اخیراً سیستم‌عامل آندروید دستگاه تلفن همراه خود را به آخرین نسخه موجود (آندروید P) به‌روزرسانی کرده و به جستجوی زیرشاخه‌های منوی تنظیمات مبادرت ورزیده باشید، بدون شک قابلیتی تحت عنوان حالت قفل یا به عبارتی دیگر Lockdown Mode نظر شما را به خود جلب کرده و با خود اندیشیده‌اید که نحوه عملکرد ویژگی مذکور چیست و چگونه می‌توان به استفاده از آن پرداخت؟

اگر اخبار منتشره پیرامون سیستم‌عامل مخصوص دستگاه‌های قابل حمل اپل و قابلیت‌های افزوده شده به ساختار آن را تاکنون دنبال کرده باشید، حتماً به خاطر دارید که کمپانی نامبرده به‌منظور افزایش درجه امنیت کاربران و جلوگیری از سوء استفاده‌های مقطعی از دستگاه در مواقع بحرانی امکان غیرفعالسازی موقتی حسگرهای Touch ID و Face ID را بدون نیاز به ایجاد تغییرات پیچیده و به‌صورت مستقیم فراهم آورده است، حالا کمپانی گوگل نیز به جهت حفاظت از مصرف‌کنندگان خود و فزونی سطح ایمنی با توسعه حالت Lockdown شرایطی همانند رقیب خود را شبیه‌سازی نموده است تا در زمینه افزایش راحتی خیال کاربران گامی بلند را برداشته باشد.

حالت قفل یا همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد Lockdown Mode به‌طور کلی در هنگام فعال‌سازی تمامی قابلیت‌های فراهم آور زمینه سهولت در دسترسی به دستگاه نظیر مؤلفه‌های زیست‌سنجی (حسگر اثرانگشت و …) و ویژگی‌های قفل هوشمند را غیرفعال کرده و با عدم نمایش پیغام‌های اعلان در صفحه اولیه (لاک اسکرین) لایه فراتری از امنیت را در مواقع نیاز برای افراد به ارمغان می‌آورد.

اکنون ممکن است با خود بیندیشید که غیرفعالسازی قابلیت گشودن قفل دستگاه با استفاده از حسگر اثرانگشت چگونه می‌تواند در زمینه افزایش امنیت مفید واقع شود؟ در پاسخ باید گفت که سنجه‌های زیستی بدن انسان نظیر خطوط انگشت وی اگرچه در قالب موارد سهولت در دسترسی طبقه‌بندی می‌گردند، اما هنگامی‌که موضوع امنیت به معادلات موجود ورود پیدا کند، دیگر آن‌چنان حرفی برای گفتن ندارند (به‌عنوان مثال کافی است تا در هنگام خواب فردی دستگاه تلفن همراه دیگری را برداشته و با استفاده از اثرانگشت وی بدون آگاهی او به قالب آن نفوذ پیدا نماید، اما این مهم با استفاده از گذرواژه عبوری یا پین دیگر به‌عنوان یک گزینه مطرح نمی‌باشد). بر همین اساس از آن آنجایی فعال‌سازی چنین قابلیتی از طریق منوی تنظیمات و مسیرهای عمیق دستگاه تلفن همراه امری سخت و طاقت فرسا به شمار می‌رود، لذا کمپانی گوگل به‌منظور افزایش سرعت امکان این مهم را به‌صورت مستقیم از طریق منوی گزینه‌های کنترلی دستگاه فراهم آورده است که در ادامه به آشنایی با نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

حالت Lockdown به‌طور پیش‌فرض غیرفعال بوده و پیش از استفاده باید گزینه منتسب به آن از طریق منوی تنظیمات فعال گردد. برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات دستگاه تلفن همراه گشوده و سپس به زیرشاخه Security & Location مراجعه نمایید.

حال به دسته‌بندی Lock screen preferences مراجعه و سپس در صفحه جدید نمایان گردیده گزینه Show lockdown option را فعال نمایید. اکنون حالت قفل کامل فعال و زمینه استفاده از آن فراهم گشته است.

Lockdown

فعال نمودن گزینه فوق به‌تنهایی در زمینه استفاده از آن تأثیرگذار نمی‌باشد، زیرا همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، حالت Lockdown در قالب ویژگی‌هایی دسته‌بندی می‌گردد که تنها در مواقع لزوم باید فعال شده و سپس با فراهم گشتن شرایط پیش‌فرض مجدداً به‌صورت خودکار غیرفعال می‌شود.

حال با توجه به توضیحات پاراگراف پیشین، به‌منظور استفاده از قابلیت مذکور کافی است تا کلید پاور دستگاه تلفن همراه را فشرده و نگاه داشته و در هنگام نمایش صفحه دربردارنده گزینه‌های راه‌اندازی مجدد (ریستارت)، اسکرین‌شات و …، بر روی ورودی Lockdown (و یا Enter lockdown) کلیک نمایید. اکنون ویژگی نامبرده به‌صورت کامل فعال و سنجه‌های زیستی دستگاه مورد استفاده از جمله حسگر اثرانگشت و نمایش پیغام‌های اعلان در قالب لاک اسکرین کاملاً خاموش و ناپدید گشته‌اند که این خود در زمینه افزایش امنیت در مواقع لزوم تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد.

Lockdown

اکنون به‌منظور غیرفعالسازی حالت Lockdown و بازگردانی تلفن همراه به وضعیت پیشین خود، کافی است تا با استفاده از درج گذرواژه عبوری، پین و یا الگوی انتخاب شده به محیط سیستم‌عامل وارد شوید تا ویژگی به‌صورت کاملاً خودکار غیرفعال شده و شرایط پیش‌فرض دستگاه مجدداً فعال گردد. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که فعال‌سازی دوباره حالت فوق منوط به فشردن کلید پاور و انتخاب گزینه Lockdown از طریق منوی به نمایش در آمده می‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید