آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز


ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که میهمانان و یا دوستان تقاضای استفاده از رایانه شخصی شما برای جستجوی اینترنت، چک کردن ایمیل و یا … خود را کرده باشند. این موضوع اگرچه در ظاهر بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما دسترسی به تمامی اطلاعات شخصی شما همچون فایل‌های ذخیره‌سازی شده، تاریخچه جستجوی اینترنت و … اجتناب‌ناپذیر بوده و لذا ممکن است با اکراه اجازه استفاده از کامپیوتر را به دوست خود داده و تمام مدت مراقب باشید تا وی به قسمت‌های دیگری از رایانه سرک نکشد که خود بسیار سخت و طاقت‌فرسا محسوب شده و ممکن است باعث سوء تفاهم نیز شود؛ اما چگونه می‌توان کنترل این فرآیند را به‌صورت کاملاً خودکار بر عهده سیستم‌عامل گذاشت و بدون نگرانی از بابت مشاهده اطلاعات خصوصی و نقض حریم شخصی کامپیوتر خود را در اختیار دوستان و یا آشنایان خود قرار دهید؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته به آشنایی با این موضوع با یکدیگر بپردازیم. تمامی سیستم‌عامل‌ها و پلتفرم‌های مطرح تاکنون عرضه شده همچون ویندوز، لینوکس، مکینتاش و کروم او‌اس از حساب کاربری میهمان (Guest) برخوردار می‌باشند که در اغلب اوقات غیرفعال بوده و به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکانت‌های میهمان از دسترسی بسیار محدودتری در استفاده از کامپیوتر برخوردار بوده و عملاً فقط می‌توانند سیستم را خاموش کرده و برنامه‌های عادی سیستم‌عامل همچون مرورگر را به اجرا درآورند. هنگامی‌که شخصی با حساب کاربری میهمان به رایانه شخصی دسترسی پیدا کند، امکان نصب و یا پاک‌سازی نرم‌افزار، ایجاد تغییرات در پیکربندی و تنظیمات سخت‌افزارهای کامپیوتری، تغییر تنظیمات سیستم و … از آن‌ها سلب شده و فقط دسترسی‌های عادی همچون جستجوی اینترنت و … به آن‌ها داده می‌شود. اکانت‌های میهمان قادر به مشاهده اسناد شخصی شما، تاریخچه جستجوهای انجام پذیرفته توسط موتورهای جستجوگر و برنامه‌های مرورگر، حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی، حساب‌های وارد شده در وب‌سایت‌ها و … شما نبوده و با خیال راحت می‌توانید رایانه شخصی خود را جهت استفاده در اختیار آنان قرار دهید.

آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، اکانت‌های میهمان از دسترسی بسیار محدودتری در رایانه شخصی برخوردار می‌باشند، اما بازهم ممکن است برخی از شاخه‌ها و دایکتوری‌های کامپیوتر در اختیار آنان قرار گیرد. اغلب سیستم‌عامل‌ها همچون ویندوز به‌صورت پیش‌فرض مسیر C:UsersNAME و همچنین درایو میزبان سیستم‌عامل (اغلب C) را حفاظت می‌کنند، بنابراین از آنجایی که اغلب نرم‌افزارها همچون مرورگرهای اینترنت اطلاعات خصوصی نظیر تاریخچه جستجوهای انجام پذیرفته و … را در این مسیر ذخیره‌سازی می‌کنند، لذا دسترسی به آن‌ها برای اکانت میهمان میسر نیست، اما پارتیشن‌های دیگر (به عنوان مثال درایو D) ممکن است از دایره توجهات سیستم‌عامل خارج بماند! بر همین اساس پیشنهاد می‌شود تا برای بررسی بیشتر موضوع ابتدا اکانت میهمان را بر روی رایانه شخصی خود فعال کرده و سپس با وارد شدن به آن به جستجوی رایانه شخصی و سطح دسترسی آن بپردازید. در صورتی که برخی از اطلاعات شخصی و موجود در پارتیشن‌هایی دیگر همچنان توسط حساب کاربری قابل دسترسی هستند، آن‌ها را با انتقال به مسیرهای محافظت شده و یا اعمال پسورد (توسط نرم‌افزارهای سوم شخص و یا روش‌های مشابه) ایمن کنید.

فعال‌سازی اکانت میهمان در سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 و 8

خوشبختانه فعال‌سازی اکانت میهمان در سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 و 8 از سادگی بسیار بالایی برخوردار بوده و با فشردن تنها چند کلیک می‌تواند به انجام رسد.

برای این منظور کافی است تا ابتدا بر روی منوی استارت کلیک کرده و سپس عبارت “User Accounts” را در کادر جستجو تایپ نمایید.

حال در نتایج به نمایش درآمده “User Accounts” را انتخاب کرده و سپس در صفحه جدید نمایان شده بر روی لینک “Manage another account” کلیک نمایید.

آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

اکنون کافی است تا جهت فعال‌سازی حساب کاربری میهمان بر روی اکانت Guest کلیک کرده و سپس آن را فعال کنید (با تغییر وضعیت به حالت Turn On).

آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

فعال‌سازی اکانت میهمان در ویندوز 10

تغییر پیکربندی منو و زیرشاخه‌های سیستم‌عامل ویندوز 10 متأسفانه سبب شده است تا فعال‌سازی اکانت میهمان در حالت عادی امکان‌پذیر نبوده و نیاز به دسترسی به منوی CMD جهت انجام این عمل به امری ضروری تبدیل شود.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس در منوی میانبر نمایان شده عبارت Command Prompt (Admin) (و یا PowerShell (Admin)) را انتخاب نمایید. فراموش نکنید که برای ساخت حساب‌های کاربری باید منوی CMD یا PowerShell در حالت دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای یا همان Admin به اجرا درآمده باشد.

حال در پنجره جدید نمایان شده برای فعال‌سازی اکانت میهمان عبارت زیر را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید. کلمه Visitor نمایانگر نام حساب کاربری بوده و می‌توانید هر مورد دلخواهی را انتخاب کنید، اما فراموش نکنید که عبارت Guest به‌صورت رزرو شده در اختیار ویندوز قرار داشته و امکان انتخاب این کلمه میسر نیست (نام اکانت میهمان نمی‌تواند Guest باشد).

net user Visitor /add /active:yes

   آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

از آنجایی که حساب کاربری میهمان بسیار محدود بوده و به بسیاری از بخش‌های کامپیوتر نمی‌تواند دسترسی پیدا نماید، بنابراین اعمال رمز عبور برای آن لازم و ضروری نیست، اما این قدم برای ساخت اکانت از جانب ویندوز الزامی بوده و باید طی شود. برای این منظور کافی است تا دستور زیر را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید:

* net user Visitor

هنگامی‌که منو درخواست درج رمز عبور را به نمایش درآورد، کافی است تا دو مرتبه کلید اینتر را بفشارید تا حساب کاربری بدون گذرواژه عبوری ساخته شود (فشردن هر کلید و یا تایپ هر کاراکتری در این قدم به عنوان رمز عبور در نظر گرفته می‌شود).

آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

اکنون حساب کاربری میهمان ساخته شده و قابل استفاده است، اما از آنجایی که سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌صورت پیش‌فرض اکانت‌های جدید را در دسته حساب‌های کاربری استاندارد تولید می‌کند، بنابراین سطح دسترسی حساب میهمان هنوز بالا بوده و برای محدود نمودن باید آن را به گروه حساب‌های کاربری Guest منتقل کنیم.

برای این منظور باید ابتدا حساب کاربری جدید ساخته شده (Visitor) را از دسته‌بندی اکانت‌های استاندارد پاک کنیم که برای این کار کافی است تا دستور زیر را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید:

net localgroup users Visitor /delete

آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

حال برای انتقال حساب به گروه اکانت‌های میهمان دستور زیر را تایپ نمایید:

net localgroup guests Visitor /add

آشنایی با حساب کاربری میهمان (Guest) و نحوه فعالسازی آن در سیستم‌عامل ویندوز

اکنون حساب کاربری میهمان با دسترسی محدود ساخته شده و مراحل آموزش به پایان رسیده‌اند. حال می‌توانید منوی CMD را بسته و سپس از طریق صفحه لاک اسکرین (کلیدهای ترکیبی Windows + L) و یا استارت به حساب کاربری میهمان دسترسی پیدا کنید. در انتها باید خاطر نشان کرد که اکانت میهمان به‌صورت مشترک در بین تمامی کاربران سیستم وجود داشته و باید هنگام خروج به‌نوعی پاک‌سازی شود. به عنوان مثال اگر فردی با استفاده از اکانت میهمان رایانه شخصی شما ایمیل‌های خود را چک کرده و هنگام خروج به‌صورت صحیح Log Out نکند، فرد دیگری که به استفاده از کامپیوتر با اکانت میهمان اقدام نماید ممکن است بتواند به حساب کاربری فرد قبلی وارد شده و به ایمیل‌های وی دسترسی پیدا کند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید