آشنایی با عملکرد پسوندهای ضمیمه (File Extension) و اهمیت آن‌ها در پلتفرم‌های مختلف

آشنایی با عملکرد پسوندهای ضمیمه (File Extension) و اهمیت آن‌ها در پلتفرم‌های مختلف


ضمیمه فایل (File Extension) یا به‌عبارتی دیگر عنوان ضمیمه فایل در حقیقت پسوندی در بخش انتهایی فایل‌های رایانه‌ای به شمار می‌رود که پس از علامت نقطه (دات) ظاهر گشته و از اندازه‌ای به بزرگی دو تا چهار کاراکتر (در اغلب موارد) نیز برخوردار می‌باشد، اما آیا تاکنون با خود اندیشیده‌ای که علت انتساب قالب‌های فرمتی مختلف به فایل‌های کامپیوتری چیست و این مهم چگونه عملکردی را به خود اختصاص داده است؟

پسوندهای ضمیمه به‌عنوان قالبی از جانب چهارچوب‌های نرم‌افزاری سیستم‌عامل جهت شناسایی نوع فایل‌ها و تشخیص نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های منتسب جهت پشتیبانی و اجرای صحیح و موفقیت‌آمیز آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به‌عبارتی دیگر هنگامی‌که فایلی دست‌خوش دو مرتبه کلیک از جانب کاربر قرار می‌گیرد، کدام برنامه باید به گشودن آن بپردازد؟ این مهم در پلتفرم‌های مختلف، به‌خصوص سیستم‌عامل ویندوز از اهمیت بسیار وافری برخوردار می‌باشد، زیرا اجرای فایل‌های رایانه‌ای توسط نرم‌افزارهای مناسب تأثیرات بسیار فراوانی را در زمینه نمایش صحیح محتویات و عدم بروز خطاهای مختلف به خود اختصاص می‌دهد.

پسوندهای ضمیمه

پسوندهای ضمیمه در قالب پلتفرم‌های مختلف از تعداد بسیار فراوانی برخوردار بوده و جمع‌آوری و ارائه توضیحات در خصوص تمامی آن‌ها از حوصله تنها یک مقاله خارج است، اما از جمله مهم‌ترین آن‌ها که با شدت بیشتری در جای جای پارتیشن‌ها و بخش‌های مختلف سیستم‌عامل ویندوز قابل مشاهده می‌باشند می‌توان به مواردی نظیر exe ،jpg ،png ،docx ،txt ،rtf ،xml ،html ،pdf ،xls ،xlsx ،mkv ،mp4 ،mp3 ،ppt و … اشاره کرد. جهت درک بهتر موضوع فایل sakhtafzarlogo.jpg را در نظر بگیرید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید قالب فایل مذکور از نوع تصویر یا به‌عبارتی دیگر عکس می‌باشد، زیرا این مهم به‌راحتی از طریق پسوند ضمیمه، یعنی jpg. قابل درک بوده و به سیستم‌عامل تفهیم می‌نماید که نمایش صحیح آن باید با استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای وابسته و قابل پشتیبانی نظیر Photos ،فتوشاپ، پینت و … صورت پذیرد.

پسوندهای ضمیمه

مشاهده و آگاهی از پسوندهای ضمیمه فایل‌های مختلف در زمینه پیشگیری از بروز مشکلات متفاوت و اجرای فایل‌های مخرب تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد، بر همین اساس پلتفرم ویندوز به‌صورت پیش‌فرض قالب‌های فرمتی فایل‌های رایانه‌ای را در معرض دید مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد که این مهم تصمیم بسیار قابل ستایشی به شمار می‌رود. در صورتی که نسخه سیستم‌عامل مورد استفاده شده از نمایش پسوندهای ضمیمه جلوگیری به عمل آورده و تنها عنوان فایل را به کاربران اعلام می‌دارد، کافی است تا پس از گشودن ابزار مدیریت فایل ویندوز، ابتدا به سربرگ View مراجعه و سپس گزینه File name extensions را فعال کنید، اما این مهم را مدنظر داشته باشید که از تغییر ناگهانی قالب فرمتی خودداری نمایید.

پسوندهای ضمیمه

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، پسوندهای ضمیمه فایل‌های رایانه‌ای در زمینه اعطای قابلیت شناسایی ابزارها و نرم‌افزارهای صحیح جهت اجرای موفقیت‌آمیز آن‌ها توسط سیستم‌عامل ویندوز از اهمیت وافری برخوردار می‌باشد، بر همین اساس ایجاد هرگونه تغییرات در قالب فرمتی فایل‌ها به تغییر عملکرد پیش‌فرض و بروز انواع و اقسام خطاهای گوناگون منتهی می‌گردد.

به‌عنوان مثال یک فایل تصویر حاوی پسوند jpg. را در نظر بگیرید. مطمئناً کلیک نمودن دو مرتبه‌ای بر روی آن به اجرای خودکار به‌وسیله نرم‌افزار پیش‌فرض و یا کادر محاوره‌ای انتخاب ابزار مناسب منتهی می‌گردد؛ اما در صورتی که قالب فرمتی فایل مربوطه از عنوان پیش‌فرض به دیگر پسوندهایی نظیر txt. تغییر کند، اجرای آن به‌وسیله برنامه‌هایی همچون نوت‌پد، وردپد، مایکروسافت ورد و … صورت می‌پذیرد، اما محتویات موجود در بطن فایل به دلیل ماهیت متفاوت اطلاعاتی و … کاملاً درهم و ناخوانا در مقابل دیدگان فرد ظاهر شده و هیچ‌گونه شباهتی با منبع اولیه را دارا نمی‌باشد؛ بر همین اساس عملیات تبدیل پسوندهای ضمیمه به یکدیگر باید حقیقتاً با استفاده از نرم‌افزارهای مناسب صورت پذیرفته و تغییر قالب فرمتی به هیچ عنوان نمی‌تواند مفید واقع شود.

پسوندهای ضمیمه فایل‌های رایانه‌ای تأثیرات بسیار فراوانی در زمینه اجرای صحیح و مناسب منابع به خود اختصاص داده و این مهم تنها منتسب به سیستم‌عامل ویندوز نمی‌باشد، بلکه بسیاری از دیگر پلتفرم‌های قدرتمند و محبوب حال حاضر نظیر مکینتاش، لینوکس، آندروید و … نیز انواع و اقسام قالب‌های فرمتی مختلف را مورد استفاده قرار داده و اهمیت‌های گوناگونی را به سمت و سوی خود روانه می‌سازند، اما نحوه عملکرد آن‌ها ممکن است اندکی با یکدیگر متفاوت باشد (به‌عنوان مثال سیستم‌عامل‌های مکینتاش و لینوکس قالب‌های فرمتی فایل‌های رایانه‌ای را در ساختار اطلاعات سربرگ منابع جای داده و در مقایسه با ویندوز از وابستگی کمتری به پسوندهای ضمیمه برخوردار می‌باشند).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید