آشنایی با فرآیند Application Frame Host و عملکرد آن در سیستم‌عامل ویندوز 10

آشنایی با فرآیند Application Frame Host و عملکرد آن در سیستم‌عامل ویندوز 10


اگر تاکنون ابزار مدیریت وظایف یا به عبارتی دیگر Task Manager سیستم‌عامل ویندوز را گشوده باشید، بدون شک با فرآیندی تحت عنوان Application Frame Host نیز برخوردار داشته‌اید، اما برنامه پس‌زمینه فوق چیست و آیا در عملکرد صحیح و روان پلتفرم نقش ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است؟

فرآیند Application Frame Host در حالت کلی با اپلیکیشن‌های مبتنی بر پلتفرم عمومی ویندوز یا به عبارتی دیگر UWP مرتبط بوده و وظیفه مدیریت ارتباط و نمایش موقعیت و رابط آن‌ها در نقاطی همچون منوی استارت و … را بر عهده دارد. اپلیکیشن‌های UWP که تحت عنوان نرم‌افزارهای استور نیز شناخته می‌گردند به برنامه‌های دریافت شده از فروشگاه مایکروسافت گفته می‌شوند که در مقایسه با بسترهای نرم‌افزارهای معمولی سیستم‌عامل ویندوز متفاوت بوده و از زیرساخت دیگری بهره می‌برند. علاوه بر تمامی اپلیکیشن‌های قابل دسترس در فروشگاه نرم‌افزاری مایکروسافت، ابزارهای پیش‌فرض سیستم‌عامل ویندوز 10 نظیر Mail ،Calculator OneNote ،Photos و … نیز به‌عنوان بخشی از پلتفرم عمومی به شمار رفته و عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص آن‌ها وابسته به بستر فوق می‌باشد.

Application Frame Host

فرآیند Application Frame Host به‌صورت کاملاً اختصاصی وظیفه نمایش اپلیکیشن‌های اشاره شده در قالب چهارچوب‌ها و یا فریم‌های متمایز از یکدیگر در صفحه دسکتاپ و محیط داخلی سیستم‌عامل را بر عهده دارد. گستردگی فرآیند به حالت دسکتاپ و یا تبلت فزونی پیدا کرده و در صورتی که شخص به‌صورت دستی اقدام به بستن آن نماید، تمامی اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مبتنی بر پلتفرم UWP نیز به‌طور ناگهانی از کار افتاده و غیرفعال می‌گردند. از آنجایی که پلتفرم مذکور بخشی از ویندوز 10 به شمار می‌رود، لذا فرآیند فوق به‌عنوان بخشی از برنامه‌های پس‌زمینه نسخ پیشین سیستم‌عامل نظیر ویندوز 7 و … حاضر نبوده و در منوی تسک منجر قابل مشاهده نمی‌باشد.

برخلاف نرم‌افزارهای معمولی سیستم‌عامل ویندوز که تحت عنوان Win32 شناخته می‌شوند، اپلیکیشن‌های وابسته به پلتفرم UWP از محدودیت‌های فراتری رنج برده و نیازمند بستری یکپارچه جهت فعالیت می‌باشند. به‌عنوان مثال برنامه‌های دریافت شده از فروشگاه نرم‌افزاری مایکروسافت از قابلیت دسترسی به داده‌ها و اطلاعات دیگر اپلیکیشن‌های مشابه عاجز می‌باشند که این خود می‌تواند به‌عنوان توجیهی جهت فعالیت فرآیند Application Frame Host در پس‌زمینه سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌منظور نمایش محتویات تولیدی توسط آن‌ها مطرح باشد.

Application Frame Host

برنامه پس‌زمینه Application Frame Host در دسته فرآیندهای نیازمند منابع اندک سیستم‌عامل ویندوز به شمار رفته و تأثیر آن در دسترسی به توان پردازشی واحد پردازنده مرکزی و یا گنجایش حافظه اصلی پایین می‌باشد. اگر تعداد هشت اپلیکیشن مبتنی بر پلتفرم UWP را در کنار یکدیگر اجرا نمایید، میزان حافظه اصلی مورد استفاده توسط فرآیند همچنان کمتر از 30 مگابایت نمایش داده می‌شود که این خود حکایت از بهینگی بالای آن دارد، اما همان‌گونه که جلوگیری از بروز خطاهای متنوع و وجود باگ‌های نرم‌افزاری کوچک و بزرگ در طراحی ویندوز 10 اجتناب‌ناپذیر است، گزارش‌هایی در خصوص هدر رفت توان پردازشی واحد پردازنده مرکزی و دسترسی بیش از اندازه فرآیند به منابع سخت‌افزاری رایانه شخصی نیز تاکنون در سطح شبکه گسترده وب انتشار پیدا کرده‌اند که راهکارهایی نظیر خروج از حساب کاربری و ورود مجدد به آن، راه‌اندازی دوباره (ریستارت) رایانه شخصی، نصب جدیدترین بسته‌های به‌روزرسانی عرضه شده، اجرای دستورات SFC و DISM و یا بازگردانی سیستم به وضعیت پیشین با استفاده از نقاط رستور توصیه شده‌اند، اما پیشنهاد می‌شود تا جهت جلوگیری از هدر رفت زمان، در صورت بروز هرگونه مشکلی از جانب فرآیند فوق، یک مرتبه آن را از طریق ابزار تسک منجر ریستارت نمایید (با کلیک نمودن بر روی آن و سپس انتخاب گزینه End Task). در این حالت فرآیند بسته و مجدداً اجرا شده و مشکلات موجود نیز احتمالاً رفع شده‌اند، اما این نکته را مدنظر داشته باشید که تمامی اپلیکیشن‌های UWP نیز در هنگام توقف فعالیت فرآیند غیرفعال می‌شوند.

فرآیند Application Frame Host به‌عنوان ابزاری دائمی در عملکرد ویندوز 10 مطرح بوده و لذا غیرفعالسازی کامل آن امکان‌پذیر نمی‌باشد. در صورتی که کاربر از طریق منوی تسک منجر اقدام به توقف عملکرد فرآیند نماید، تمامی اپلیکیشن‌های UWP و یا برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت نیز از فعالیت باز می‌ایستند، اما هنگامی‌که هرکدام از نرم‌افزارهای پلتفرم عمومی سیستم‌عامل به‌صورت خودکار و یا دستی توسط کاربر اجرا شوند، فرآیند مذکور نیز به‌طور اتوماتیک در پس‌زمینه ویندوز شروع به کار کرده و مجدداً فعال می‌شود.

در انتها باید اشاره کرد که تاکنون گزارشی در خصوص جایگزینی فرآیند مورد بحث توسط بدافزار و یا ویروس‌های گوناگون منتشر نشده است، اما احتمال این مهم به‌عنوان یک فرضیه مطرح است. جهت بررسی پاکیزگی و اصالت فرآیند کافی است تا ابتدا منوی تسک منجر را گشوده و سپس با کلیک راست نمودن بر روی برنامه Application Frame Host، گزینه Open file location را از طریق میانبر به نمایش درآمده انتخاب نمایید.

سیستم‌عامل ویندوز باید فایلی تحت عنوان ApplicationFrameHost.exe را در مسیر C:WindowsSystem 32 به نمایش درآورد. در صورتی که عنوان فایل نمایان شده متفاوت بوده و یا مسیری غیر از نشانی فوق گشوده شده است، احتمال وجود مشکل بالا بوده و پیشنهاد می‌شود تا رایانه شخصی خود را با استفاده از یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس قدرتمند و بروز اسکن نمایید.

Application Frame Host

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید