آشنایی با فناوری قفل هوشمند (Smart Lock) و تفاوت‌های موجود در بین زیرشاخه‌های آن

آشنایی با فناوری قفل هوشمند (Smart Lock) و تفاوت‌های موجود در بین زیرشاخه‌های آن


نام‌گذاری صحیح و خلاقانه محصولات سخت‌افزاری و حتی قابلیت‌های نرم‌افزاری در زمینه جلوگیری از سردرگمی کاربران تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص داده و این مهم نیازمند بررسی‌های فراوان پیش از ارائه برچسبی می‌باشد که حتی برخی از کمپانی‌های قدرتمند حال حاضر نیز اصل فوق را گاهی اوقات هدف قرار نداده و زمینه بروز مشکلاتی را در آینده فراهم می‌آورند.

یکی از خدمات کمپانی گوگل که با وجود عنوان جذاب اطلاق یافته بر آن، سردرگمی تقریباً گسترده کاربران را با خود به همراه آورده است فناوری قفل هوشمند یا به عبارتی دیگر Smart Lock می‌باشد که عملکرد آن از لحاظ فنی سه سرویس کاملاً متمایز از یکدیگر را تحت پوشش خود در آورده است، اما با توجه به پلتفرم مورد استفاده و سیستم‌عامل همگی در زیرمجموعه تنها برچسب فوق طبقه‌بندی گشته‌اند که این خود زمینه‌ساز اصلی سردرگمی کاربران شده است، اما فناوری قفل هوشمند حقیقتاً چیست؟

قفل هوشمند

در پاسخ باید گفت که هدف اصلی سرویس مذکور سهولت در امر استفاده از دستگاه‌های قابل حمل مبتنی بر سیستم‌عامل‌های ساخته کمپانی گوگل می‌باشد، اما عملکرد آن‌ها در قالب هر پلتفرم اندکی با یکدیگر متفاوت بوده که در ادامه به آشنایی و بررسی مختصر هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

فناوری قفل هوشمند برای سیستم‌عامل آندروید که صفحه نمایشگر دستگاه را در هنگام وجود شرایطی به‌خصوص روشن نگاه داشته و از قفل شدن ناگهانی آن جلوگیری به عمل می‌آورد.

فناوری قفل هوشمند برای دستگاه‌های کروم‌بوک که به استفاده از تلفن‌های همراه مبتنی بر چهارچوب نرم‌افزاری آندروید جهت دسترسی به آن‌ها مبادرت می‌ورزد.

فناوری قفل هوشمند برای گذرواژه‌های عبوری که به همگام‌سازی رموز عبور کاربران در فیمابین دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آندروید و نرم‌افزار مرورگر کروم می‌پردازد.

همان‌طور که ملاحظه می‌فرمایید، خدمات اول و دوم در حالت کلی به‌منظور افزایش درجه ایمنی دستگاه‌های مختلف توسعه یافته و سطح امنیت کاربران را با فزونی بیشتری همراه می‌سازند، درحالی‌که مورد سوم به هیچ عنوان از عملکرد مشابهی برخوردار نبوده و تنها زمینه دسترسی به گذرواژه‌های عبوری را با سهولت فراتری همراه می‌سازد.

فناوری قفل هوشمند برای سیستم‌عامل آندروید

فناوری مذکور در سیستم‌عامل آندروید در قالب اولین محصول نرم‌افزاری تحت برچسب Smart Lock شناخته می‌شود که با پشتیبانی از گزینه‌های مختلف، از فرآیند قفل و خاموش شدن ناگهانی صفحه نمایشگر جهت اختلال در پروسه در حال جریان جلوگیری به عمل می‌آورد. مکانیسم خاموشی صفحه نمایشگر تلفن‌های همراه هوشمند اگرچه در زمینه افزایش درجه ایمنی و جلوگیری از هدر رفت میزان انرژی باتری تأثیرات فراوانی را با خود به ارمغان آورده، اما انجام خودکار آن در برخی از موارد (مانند تماشایِ سریال و یا فیلم مورد علاقه) بسیار آزاردهنده به شمار می‌رود. گزینه‌های مورد پشتیبانی فناوری مذکور در سیستم‌عامل آندروید از قرار زیر می‌باشند:

شناسایی بر تن (On-Body Detection): جلوگیری از قفل شدن دستگاه هنگام حمل به‌وسیله شخص صاحب.

مکان‌های مورد اعتماد (Trusted Places): جلوگیری از قفل شدن دستگاه هنگام قرارگیری در موقعیت‌های از پیش تعیین شده توسط کاربر (مانند محدوده منزل، محل کار، اتاق شخصی و …).

دستگاه‌های مورد اعتماد (Trusted Devices): جلوگیری از قفل شدن تلفن همراه هنگام اتصال به برخی از دستگاه‌های به‌خصوص با استفاده از فناوری ارتباط بیسیم بلوتوث.

چهره مورد اعتماد (Trusted Face): جلوگیری از قفل شدن دستگاه هنگام مشاهده چهره فرد دارای سطح دسترسی مناسب توسط دوربین و یا سنسور تشخیص چهره موجود در قسمت جلویی دستگاه.

تطبیق صدا (Voice Match): صدور اجازه به دستیار مجازی گوگل جهت از حالت قفل خارج نمودن دستگاه هنگام شناسایی و تشخیص صدای فرد صاحب.

گزینه‌های نامبرده در حالت تئوری از خلاقیت بسیار عظیمی برخوردار بوده و فعالیت آن‌ها نیز به زیبایی هرچه تمام‌تر به اجرا در می‌آیند، اما عملکرد برخی سؤال برانگیز بوده و زمینه بروز نگرانی را فراهم می‌آورد. به‌عنوان مثال حالت شناسایی بر تن چگونه به تشخیص فرد دارنده و صاحب دستگاه مبادرت ورزیده و از قفل نمودن صفحه نمایشگر جلوگیری به عمل می‌آورد. آیا این مهم به‌وسیله اسکن پارامترهای منحصربه‌فرد افراد صورت می‌پذیرد؟ در پاسخ باید گفت که خیر و مکانیسم گزینه مذکور بسیار ساده‌تر از این موارد بوده و در صورت سرقت دستگاه به هیچ عنوان از قابلیت شناسایی پر دقت و صحت فرد حامل برخوردار نبوده و لذا استفاده از آن حدالامکان توصیه نمی‌شود (عملکرد این گزینه با استفاده از شناسایی لرزش دستگاه در هنگام حرکت صورت پذیرفته و هنگامی که تلفن همراه در مکان ثابتی مانند میز قرار گیرد، صفحه نمایشگر به صورت خودکار قفل می‌شود).

از میان تمامی مکانیسم‌های اشاره شده، گزینه دستگاه‌های مورد اعتماد یا به عبارتی دیگر Trusted Devices از تعادل مناسبی در سهولت در دسترسی و ایمنی برخوردار می‌باشد، به‌خصوص که اگر فرد دارنده از سخت‌افزار ثانویه‌ای با قابلیت برقراری ارتباط به‌وسیله فناوری بلوتوث مانند ساعت هوشمند و … نیز بهره‌مند باشد. در این حالت قرارگیری تلفن همراه در محدوده تحت پوشش ساعت هوشمند از قفل نمودن صفحه نمایشگر جلوگیری به عمل آورده و دستگاه را به‌صورت آماده به‌کار در اختیار دارنده نگاه می‌دارد، اما به محض خروج از محدوده (به‌عنوان مثال در صورت سرقت تلفن همراه)، نمایشگر به‌صورت خودکار قفل شده و دستگاه از دسترس خارج می‌گردد. این در حالی است که استفاده از گزینه مکان‌های مورد اعتماد به دلیل امنیت کمتر نسبت به سایر حالت پیشنهاد نمی‌شود، زیرا دستگاه سرقتی می‌تواند توسط فرد به موقعیت از پیش تعیین شده منتقل و سپس به‌آسانی از حالت قفل خارج شود.

دسترسی به فناوری قفل هوشمند و گزینه‌های تحت پوشش آن در سیستم‌عامل آندروید از طریق مسیر Security > Smart Lock در منوی تنظیمات امکان‌پذیر می‌باشد.

قفل هوشمند

فناوری قفل هوشمند برای گذرواژه‌های عبوری

دنیای پیرامون انسان اکنون به سمت و سوی استفاده از سرویس‌های مبتنی بر لاگین و ورود به حساب کاربری حرکت کرده و بسیاری از وب‌سایت‌ها و محصولات گوناگون به‌منظور اعطای خدمات به مشترکان خود نیازمند اکانت‌های جداگانه و متمایز از یکدیگری می‌باشند که این خود طیف عظیمی از انواع و اقسام گذرواژه‎های عبوری مختلف را در مسیر فرد قرار می‌دهد (همان‌طور که مستحضر هستید، استفاده از یک پسورد واحد در تمامی حساب‌های کاربری اینترنتی متعلق به شخص به هیچ عنوان توصیه نشده و کافی است تا گذرواژه یکی از اکانت‌ها لو رود تا زندگی فرد در دستان افراد سودجو قرار گیرد). آیا به خاطر سپردن تمامی گذرواژه‌های عبوری امری سخت و طاقت فرسا به شمار نمی‌رود؟

ویژگی فناوری قفل هوشمند برای گذرواژه‌های عبوری با هدف نهان در پشت پرده خود این مهم را با سهولت بسیار فراوانی برای کاربران فراهم ساخته است. در این حالت رمز عبور تمامی حساب‌های کاربری ورودی یافته توسط مرورگر کروم در سرویس ابری نرم‌افزار به ثبت رسیده و سپس با همگام‌سازی آن‌ها در بین دیگر دستگاه‌های موجود، مصرف‌کننده را از نیاز دوباره به درج گذرواژه بی‌نیاز می‌دارد که این مهم خود بستر پلتفرم‌های مورد استفاده (آندروید، کروم‌بوک‌ها و …) را نیز با گستردگی بیشتری همراه می‌سازد. از جمله دیگر ویژگی‌های قدرتمند فناوری فوق می‌توان به قابلیت حفظ گذرواژه‌های ورودی اپلیکیشن‌های متفرقه نیز اشاره کرد.

فناوری قفل هوشمند برای کروم‌بوک‌ها

قفل هوشمند برای کروم‌بوک‌ها شاید در قالب ساده‌ترین ویژگی‌های موجود در دسته‌بندی فناوری Smart Lock طبقه‌بندی شود که طراحی سهل و آسان خود را مدیون تنها گشایش قفل دستگاه با استفاده از برقراری اتصال بلوتوث با تلفن‌های همراه آندرویدی مجاور خود است.

طراحی ویژگی مذکور با هدف افزایش سرعت آماده به‌کاری دستگاه‌های کروم بوک در هنگام حرکت کاربر به سمت آن‌ها توسعه یافته که این مهم را با عنایت به برقراری ارتباط بیسیم بلوتوث با دستگاه تلفن همراه آندروییدی کاربر از فاصله چند متری به انجام می‌رساند، اما اگر مکانیسم مذکور با دید باز تحت بررسی قرار گیرد، قابلیت اطمینان ضعیف آن کاملاً نمود پیدا می‌کند، زیرا فردی که در منزل حضور دارد ممکن است تلفن همراه خود را تمام وقت با خود حمل نکرده و آن را در موقعیت در نزدیکی کروم‌بوک قرار دهد که در این صورت قفل دستگاه همیشه در حالت باز باقی می‌ماند.

دسترسی به تنظیم فوق از طریق مسیر Settings > Screen Lock > Smart Lock میسر می‌باشد، اما این مهم منوط به روشن بودن بلوتوث دستگاه است (در غیر اینصورت گزینه مربوط به فناوری قفل هوشمند به نمایش در نمی‌آید).

قفل هوشمند

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که مقاله آموزشی فعلی تنها در جهت آشنایی بیشتر خوانندگان گرامی با فناوری Smart Lock و تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها تدوین شده و جزئیات مربوط به گزینه‌ها و ویژگی‌های قابل پشتیبانی تنها به اختصار بیان شده‌اند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید