آشنایی با قابلیت دسکتاپ مجازی (Virtual Desktop) و نحوه استفاده از آن در ویندوز 10

آشنایی با قابلیت دسکتاپ مجازی (Virtual Desktop) و نحوه استفاده از آن در ویندوز 10


آیا تاکنون برای شما نیز پیش آمده است که فضای صفحه دسکتاپ رایانه به اتمام رسد؟ افرادی که با اپلیکیشن‌های بسیاری پیوسته کار کرده و نیاز به گشودن تعداد چندین نرم‌افزار برای آن‌ها امری ضروری به شمار می‌رود به‌خوبی با این پدیده آشنایی دارند، به‌خصوص که اگر نمایشگر مورد استفاده نیز از وضوح تصویر پایینی برخوردار بوده و اندازه پیکسل‌ها به واسطه آن با افزایش دوچندانی همراه شده باشند، اما چگونه می‌توان به مرتفع‌سازی این مهم و کاهش شدت آن در سیستم‌عامل ویندوز پرداخت؟

اگر تاکنون به استفاده از سیستم‌عامل‌های مکینتاش و لینوکس مبادرت ورزیده باشید، ممکن است با قابلیت بسیار کاربردی و منحصر به فرد صفحات دسکتاپ مجازی یا به عبارتی Virtual Desktop نیز آشنایی داشته باشید. ویژگی مذکور که امکان شبیه‌سازی آن با استفاده از نرم‌افزارهای سوم شخص نیز میسر می‌باشد اکنون به‌عنوان یکی از ابزارهای داخلی سیستم‌عامل ویندوز 10 توسط کمپانی مایکروسافت برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده شده است، اما نحوه عملکرد آن چیست و چگونه می‌توان به استفاده از آن پرداخت؟

دسکتاپ مجازی

صفحات دسکتاپ مجازی در حالت کلی قابلیتی به‌منظور دسته‌بندی فعالیت‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری چشمگیر کاربران به شمار می‌رود که حقیقتاً در این مهم نیز از توان بالایی برخوردار می‌باشد. عملکرد قابلیت مذکور همان‌طور که از عنوان آن مشخص است به ساخت و ایجاد تعداد چندین صفحه مختلف با آیتم‌های متمایز از یکدیگر گره خورده است، به این صورت که نمایشگر رایانه شخصی به‌صورت فیزیکی و در دنیای واقعی تنها یک عدد می‌باشد، اما محتویات به نمایش درآمده توسط آن با سویچ نمودن صفحات تغییر پیدا می‌کند.

اگر تاکنون شرایط اشاره شده در ابتدای نوشته برایتان پیش آمده باشد، حتماً با آزار و اذیت‌های بسیار فراوان ایجاد شده ناشی از به زیر هم کشیده شدن پنجره نرم‌افزارها، کمبود فضای رومیزی و نیاز به تغییر دائمی برنامه‌ها در نتیجه عدم قابلیت مشاهده آن‌ها به‌صورت هم‌زمان و … نیز آشنایی دارید. ابزار Virtual Desktop سیستم‌عامل ویندوز 10 در حالت کلی با تولید و ایجاد تعداد چندین صفحه دسکتاپ به تمایز اپلیکیشن‌ها و حوزه‌های فعالیتی از یکدیگر پرداخته و انعطاف‌پذیری کاربر در افزایش دقت و صحت کار خود را با فزونی دو چندانی همراه می‌سازد. صفحات جدید ایجاد شده اگرچه در حالت کلی از پس‌زمینه یکسانی برخوردار می‌باشند، اما برنامه‌ها و نرم‌افزارهای گشوده در قالب آن‌ها با یکدیگر متمایز بوده و هر صفحه قادر است آیتم‌های مخصوص به خود را به نمایش درآورد. در این حالت فرد کاربر می‌تواند انعطاف‌پذیری خود در دسته‌بندی فرآیندها و کارهای خود را با افزایش دوچندانی همراه سازد.

جهت درک بهتر موضوع فرض کنید که شخصی قصد دارد تا مباحث کاری و شخصی خود را از یکدیگر متمایز کرده و در زمان‌های مناسب به انجام هرکدام از آن‌ها بپردازد، آیا نیاز به اجرای چندین باره نرم‌افزارهای مورد نیاز به‌صورت دائمی و پیوسته وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا وی می‌تواند با ایجاد دو صفحه دسکتاپ مجازی مجزا، برنامه‌های مدنظر خود را در قالب هرکدام از آن‌ها اجرا کرده و سپس در آینده تنها صفحه دسکتاپ خود را سویچ نماید؛ آیا این روش در صرفه‌جویی در زمان بسیار تأثیرگذار نیست؟ در مثالی دیگر می‌توان این‌گونه بیان داشت که شخصی قصد اجرای تعداد چندین نرم‌افزار را به‌صورت هم‌زمان با یکدیگر در سر داشته و اطلاعات به نمایش درآمده در پنجره‌های منتسب به آن‌ها باید پیوسته در مقابل چشمان وی قرار داشته باشند، اما کمبود فضای صفحه دسکتاپ او را از انجام این مهم باز می‌دارد. در این حالت نیز فرد می‌تواند تعداد چندین صفحه دسکتاپ مجازی را ایجاد کرده و با اجرای اپلیکیشن‌های مرتبط با یکدیگر انعطاف‌پذیری خود را با فزونی دوچندانی همراه سازد، اما چگونه می‌توان به ایجاد صفحات دسکتاپ مجازی پرداخت؟

برای این منظور کافی است تا بر روی کلید نمایش وظایف (Task View) در نوار تسک‌بار سیستم‌عامل ویندوز 10 یک مرتبه کلیک کرده و یا کلیدهای ترکیبی Windows + Tab را بفشارید. صفحه به نمایش درآمده در حالت پیش‌فرض به نمایش تمامی نرم‌افزارهای هم‌اکنون گشوده شده در صفحه دسکتاپ فعلی مبادرت ورزیده و امکان سویچ نمودن در بین آن‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد، اما جهت ایجاد صفحات دسکتاپ مجازی جدید کافی است تا یک مرتبه بر روی کلید New Desktop در حاشیه‌های اطراف کلیک نمایید (موقعیت کلید اشاره شده در به‌روزرسانی‌های مختلف ویندوز 10 پیوسته تغییر کرده و از مکان ثابتی برخوردار نمی‌باشد).

دسکتاپ مجازی

مشاهده می‌کنید که صفحه دسکتاپ جدیدی تحت برچسب Desktop 2 با محیطی کاملاً تمیز و به دور از هرگونه نرم‌افزار گشوده شده ایجاد می‌شود.

دسکتاپ مجازی

اکنون کافی است تا به صفحه دسکتاپ مجازی جدید خود مراجعه کرده و سپس به‌صورت کاملاً متمایز از دسکتاپ اول (Desktop 1) به اجرای نرم‌افزارهای مورد نظر خود مبادرت ورزید. در صورت نیاز کافی است تا دو مرتبه کلیدهای ترکیبی Windows + Tab را فشرده و پس از مراجعه به صفحه مدیریت وظایف، عملیات سویچ نمودن بین برنامه‌ها و یا صفحات دسکتاپ مجازی را به انجام رسانید.

خوشبختانه سیستم‌عامل ویندوز 10 از محدودیت شدیدی در این بخش برخوردار نبوده و امکان ساخت تعداد دلخواهی از صفحات دسکتاپ مختلف را فراهم آورده است، اما پیشنهاد می‌شود تا در انجام این مهم زیاده‌روی نکنید، زیرا اگرچه تمامی نرم‌افزارهای اجرا شده در صفحات مختلف در آن واحد قابل مشاهده نمی‌باشند، اما منابع سخت‌افزاری خود نظیر حافظه اصلی، توان پردازشی پردازنده مرکزی و … را اشغال کرده و در صورت ازدیاد ممکن است به کاهش سرعت سیستم منتهی شوند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید