آشنایی با قابلیت فهرست انتشار (Broadcast List) در شبکه اجتماعی واتس‌اپ (WhatsApp)

آشنایی با قابلیت فهرست انتشار (Broadcast List) در شبکه اجتماعی واتس‌اپ (WhatsApp)


ایده ساخت و استفاده از چت‌های گروهی به‌منظور ارسال پیغام‌های گوناگون به تعداد افرادی ویژه در برخی از موارد می‌تواند مخرب و دهشتناک تلقی گردد، به‌خصوص که اگر حاضران نیز بروز کوچک‌ترین مشکلی را توهینی بزرگ به خود پنداشته و زمینه دلخوری‌های آتیه را فراهم آورند. گروهی را تصور کنید که تعداد دو هزار کاربر در آن حضور دارند، اما شخصی قصد دارد تا تنها از دویست نفر از دوستان خود در فهرست دعوت به یک مهمانی را به عمل آورد، آیا ایده ارسال دعوت‌نامه در برابر دید همگان عقلانی به شمار می‌رود؟

مطمئناً پاسخ بسیاری از خوانندگان عزیز خیر است، زیرا این مهم به‌راحتی می‌تواند زمینه بروز ناراحتی دیگر افراد دعوت نشده را فراهم آورد، اما ازآنجایی‌که ارسال پیغام به تک تک دویست نفر کاری بسیار سخت و طاقت‌فرسا به شمار می‌رود، آیا دیگر هیچ روشی برای ارسال دعوت‌نامه به‌صورت همگانی برای افراد مورد نظر در شبکه اجتماعی واتس‌اپ (WhatsApp) وجود ندارد؟

ایجاد یک گروه همگانی دیگر با وجود افراد مربوطه و مورد نظر جهت ارسال یک‌باره پیغام به‌تمامی آن‌ها در این‌گونه موارد به‌عنوان گزینه‌ای مطرح می‌باشد، اما این مهم در نگاهی کلی ایده‌آل به شمار نمی‌رود، زیرا گروه ایجاد شده در حالت فوق آزادی کاملی را در اختیار حاضران قرار داده و افراد به‌راحتی می‌توانند به ارسال پیغام‌های مختلف و خارج از مبحث موضوع مبادرت ورزیده و موضوعی ساده و دعوتی دوست داشتی را به دلایلی همچون کینه‌های شخصی و … در کسری از ثانیه به حاشیه بکشانند، حال باید چه چاره‌ای اندیشید؟

خوشبختانه نرم‌افزار سمت مشتری شبکه اجتماعی محبوب واتس‌اپ با طراحی و توسعه قابلیتی تحت عنوان فهرست انتشار یا به عبارتی دیگر Broadcast List بستری را جهت ارسال یک‌باره پیام به طیف وسیعی از افراد مختلف را بدون آگاهی دیگران از این مهم فراهم آورده و تمامی مشکلات پیشتر اشاره شده را کاملاً مرتفع نموده است. پیغام‌های ارسال شده با استفاده از ویژگی مذکور درست همانند پیامی شخصی و معمولی در فهرست گفتگوهای دریافت‌کننده ظاهر شده و فرد در هنگام گشودن آن به صفحه چت با فرستنده هدایت می‌شود، اما ارسال هرگونه پاسخی منجر به نمایش آن تنها برای شما و در فهرست انتشار پیشتر ایجاد شده منتهی می‌شود که این مهم از انباشت بیش از حد ورودی‌های چت در صفحه اصلی گفتگوها برای فرد فرستنده نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار واتس‌آپ را بر روی دستگاه تلفن همراه مبتنی بر سیستم‌عامل آندروید خود گشوده و سپس بر روی علامت سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه یک مرتبه کلیک نمایید.

حال از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده، پس از انتخاب گزینه New broadcast به انتخاب تمامی افراد مورد نظر از فهرست مخاطبان ذخیره‌ای تلفن همراه خود مبادرت ورزید. ذکر این نکته نیز ضروری است که امکان ارسال پیغام مخابره به بیش از 256 نفر در حال حاضر امکان‌پذیر نبوده و اندازه فهرست فعلی نیز نباید از این مقدار تجاوز نماید.

در نهایت پس از تشکیل فهرست مخاطبان بر روی کلید دارای علامت تیک سبز رنگ کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که فهرست انتشار جدید تشکیل شده در قسمت فوقانی سربرگ اصلی گفتگوها (Chats) به نمایش در می‌آید.

فهرست مخابره

اکنون کافی است تا به‌منظور ارسال پیغامی به‌تمامی افراد مورد نظر، فهرست جدید ایجاد شده را گشوده و سپس به درج پیغام خود به‌صورت معمولی اقدام نمایید. شبکه اجتماعی واتس‌آپ به‌طور کاملاً خودکار اقدام به مخابره پیغام شما برای تمامی افراد حاضر در لیست کرده و این مهم را همانند گفتگویی عادی در فهرست چت‌های دریافت‌کننده نمایان می‌سازد. ذکر این نکته نیز ضروری است که به‌منظور جلوگیری از ارسال پیغام‌های تبلیغاتی و ایجاد مزاحمت‌های متعدد برای دیگران، فرآیند ارسال محتوا تنها برای اشخاصی امکان‌پذیر می‌باشد که شماره تلفن همراه فرد فرستنده را در لیست مخاطبان خود ذخیره کرده باشند.

فهرست مخابره

فرآیند شخصی‌سازی پارامترهایی نظیر تغییر عنوان پیش‌فرض، افزودن و یا حذف مخاطبان و … فهرست انتشار ایجاد شده نیز به‌راحتی هر چه تمام‌تر و همانند بسیاری از شبکه‌های اجتماعی قدرتمند حال حاضر نظیر تلگرام صورت می‌پذیرد. برای این منظور کافی است تا در ابتدا لیست ایجاد شده را گشوده و پس کلیک نمودن بر روی کلید منو (دارای علامت سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه) و انتخاب گزینه Broadcast list info، به سفارشی‌سازی فهرست اقدام نمایید (کلید Edit به شمایل یک خودکار امکان تغییر نام گروه، کلید User در مجاورت آن به امکان افزودن افراد جدید به فهرست و گزینه Delete broadcast list نیز امکان حذف لیست فعلی را در اختیار قرار می‌دهند).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید