آشنایی با قابلیت کلیدهای چسبنده (Sticky Keys) و نحوه فعال‌سازی آن در ویندوز

آشنایی با قابلیت کلیدهای چسبنده (Sticky Keys) و نحوه فعال‌سازی آن در ویندوز


استفاده از رایانه شخصی، به‌خصوص سخت‌افزار صفحه‌کلید برای آن دسته از افرادی که از بیماری‌های مختلفی همچون پارکینسون، سفت شدگی جانبی بافت‌ها و … رنج می‌برند بسیار سخت و طاقت‌فرسا به شمار رفته و مشکلات فراوانی را در عمل برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد، لذا طراحی و توسعه روش‌هایی جهت تسهیل فرآیند به کارگیری رایانه برای این دسته از افرادی بسیار لازم و ضروری می‌باشد.

یکی از ویژگی‌های خلاقانه و جالب توجه سیستم‌عامل ویندوز در این حوزه که نه تنها برای افراد دارای بیماری‌های گوناگون، بلکه اشخاص سالم نیز می‌تواند بسیار مفید واقع شود قابلیت کلیدهای چسبنده یا به‌عبارتی‌دیگر Sticky Keys می‌باشد. امکان فوق که توسط طیف وسیعی از افراد نادیده گرفته شده و برخی ممکن است در طول عمر چندین و چند ساله فعالیت خود با ویندوز تاکنون با آن برخوردی نداشته باشند در زمینه تسهیل عملیات فشردن و نگاه داشتن کلیدهای میانبر پر استفاده چهارچوب نرم‌افزاری مذکور نظیر Ctrl ،Alt ،Shift و ویندوز لوگو تأثیرات فراوانی را با خود به ارمغان می‌آورد.

جهت درک بهتر موضوع فرض کنید که قصد انتخاب تعداد چندین فایل به‌صورت پراکنده را در سر دارید، مطمئناً در این حالت باید در ابتدا کلید Ctrl را از طریق صفحه‌کلید فشرده و نگاه داشته و سپس در همان حال با استفاده از کلیک چپ ماوس به انتخاب فایل‌های مورد نظر خود اقدام نمایید. حال این مهم به خودی خود هیچ مشکلی را پدیدار نمی‌سازد، اما هنگامی‌که فرد از بیماری‌های مختلفی همچون ALS رنج برده و کنترل ارادی ماهیچه‌های خود را از دست داده باشد، نگاه داشتن کلید فوق دیگر برای وی به‌عنوان یک گزینه مطرح نمی‌باشد. سناریو اشاره شده حتماً نباید در قالب افراد بیمار مشاهده شود، بلکه فشردن یک کلید برای مدت طولانی (در صورتی انتخاب تعداد چندین فایل) آزار و اذیت‌هایی را برای افراد سالم نیز فراهم آورده و اگر برحسب اتفاق نیروی وارده بر کلید کمی کمتر از حد مورد نیاز شده و تکمه ناگهان بالا رود، تمامی فایل‌های پیشتر انتخابی نیز منفصل و روند باید مجدداً از ابتدا طی شود. علاوه بر آن فشردن و نگاه داشتن تعداد چندین کلید با یکدیگر نیز از جمله دیگر معایبی است که می‌توان به روش سنتی وارد ساخت.

اکنون با توجه به توضیحات پاراگراف پیشین، حالتی را تصور کنید که شخص تنها یک مرتبه کلید Ctrl را فشرده و سپس بدون نگاه داشتن آن، مکانیسمی این مهم را شبیه‌سازی کرده و فرد با خیال راحت به انتخاب فایل‌های مورد نیاز خود مبادرت ورزد، آیا چنین قابلیتی نیازمند نصب نرم‌افزارهای سوم شخص و یا استفاده از روش‌های طولانی می‌باشد؟ در جواب باید گفت که خیر، زیرا سیستم‌عامل ویندوز آن را به‌صورت کاملاً داخلی برای مصرف‌کنندگان خود به ارمغان آورده است که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی فعال‌سازی و استفاده از آن را در سر داریم.

میانبر اجرایی به‌منظور فعال‌سازی قابلیت کلیدهای چسبنده، فشردن چندین مرتبه‌ای یکی از تکمه‌های پر استفاده صفحه‌کلید می‌باشد. برای این منظور کافی است تا پنج مرتبه کلید Shift را پشت سر هم و بدون وقفه‌های زمانی طولانی بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که نوعی آهنگ صوتی از اسپیکر پخش و پنجره کوچک Sticky Keys نمایان می‌شود که با انتخاب کلید Yes، قابلیت فعالیت می‌گردد.

کلیدهای چسبنده

حال پس از فعال‌سازی موفقیت‌آمیز کلیدهای چسبنده، آیکون کوچکی در گوشه سمت راست نوار وظیفه (در مجاورت ساعت و تاریخ) به نمایش در می‌آید که در بردارنده تعداد سه بخش به‌صورت عمودی (به ترتیب کلیدهای Alt ،Ctrl و Windows) و یک بخش به‌صورت افقی (بیانگر کلید Shift) می‌باشد.

کلیدهای چسبنده

اکنون با فشردن هر کدام از کلیدهای اشاره شده در پاراگراف پیشین، مشاهده می‌کنید که صوتی مجدداً از دستگاه اسپیکر پخش شده و بخش مربوط به آن در آیکون نیز تغییر رنگ (سیاه) می‌دهد که این خود بیانگر چسبیده و یا به‌عبارتی‌دیگر شبیه‌سازی حالت نگاه داشتن آن کلید به‌صورت فیزیکی می‌باشد. البته این نکته را باید در نظر داشت که اگر کلید مورد نظر را فقط یک مرتبه بفشارید، بخش منتسب به آن با تغییر رنگ همراه شده، اما حالت فشردن آن پیاده‌سازی نشده و با فشردن کلید دیگری دو مرتبه غیرفعال می‌شود، لذا اگر قصد دارید تا سناریو مذکور برقرار شود، کلید مربوطه را باید دو مرتبه بفشارید. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که امکان فشردن و نگاه داشتن تعداد چندین کلید به‌صورت هم‌زمان نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

کلیدهای چسبنده

اکنون قابلیت کلیدهای چسبنده فعال شده و کافی است تا پس از فشردن تکمه مورد نظر خود، به انتخاب فایل‌ها و یا انجام فعالیت خود به‌صورت کاملاً عادی پرداخته و از عدم غیرفعال گشتن ناگهانی آن نیز خاطر جمع باشید (مگر فشردن دوباره آن کلید). در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که قصد دارید تا قابلیت کلیدهای چسبنده را دوباره به وضعیت پیشین خود برگردانده و غیرفعال کنید، کافی است تا کلید Shift را مجدداً پنج مرتبه فشرده و یا یکی از کلیدهای پر استفاده مانند شیفت، کنترل و … را به‌صورت هم‌زمان با تکمه دیگری بفشارید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید