آشنایی با قابلیت App Limits و نحوه اعمال محدودیت زمانی بر اپلیکیشن‌های به‌خصوص در iOS 12

آشنایی با قابلیت App Limits و نحوه اعمال محدودیت زمانی بر اپلیکیشن‌های به‌خصوص در iOS 12


بدون شک یکی از بزرگ‌ترین معایب استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند، سپری نمودن یا به عبارتی دیگر هدر دادن بیش از حد زمان هنگام استفاده از برخی اپلیکیشن‌های به‌خصوص می‌باشد که شبکه‌های اجتماعی عمومی نظیر اینستاگرام در این میان سهم بسزایی را به خود اختصاص داده‌اند. اعتیاد به تلفن همراه امروزه در میان قشر کثیری از افراد به‌وضوح دیده شده و کافی است تا الگوی به‌کارگیری دستگاه مذکور را مورد بررسی خود قرار دهید تا به گستردگی موضوع پی ببرید. این مهم در مورد اشخاص مختلف در قالب موارد مختلفی ظهور پیدا می‌کند که صحبت نمودن یا چت بیش از اندازه با تلفن، گشت و گذار بیهوده و بی‌هدف در شبکه‌های اجتماعی، مشغول شدن به بازی‌های رایانه‌ای و … در قالب برخی از شایع‌ترین آن‌ها به شمار می‌روند. کاهش درصد اعتیاد به تلفن همراه با توجه به عدم استفاده و اجرای اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری اعتیادآور تا حدودی امکان‌پذیر می‌باشد، اما چگونه می‌توان بدون تمسک جستن به اراده که در برخی افراد از ضعف برخوردار است به تحقق این مهم پرداخت؟

کمپانی اپل که همواره به حفظ سلامتی و تندرستی دیجیتالی مصرف‌کنندگان خود پرداخته و این مهم را به‌راحتی می‌توان در قالب محصولات تاکنون منتشره مشاهده کرد با عرضه نسخه دوازدهم سیستم‌عامل دستگاه‌های قابل حمل خود یعنی iOS 12، قابلیت بسیار خلاقانه و منحصر به فردی را با خود به ارمغان آورده است که درزمینهٔ کمک به کاهش اعتیاد به تلفن همراه می‌تواند بسیار مثمرالثمر واقع شود.

قابلیت اشاره شده که App Limits نام گرفته است همان‌طور که از عنوان آن قابل استنباط می‌باشد بستری نرم‌افزاری را جهت ایجاد محدودیت بر دیگر برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری برقرار ساخته و این مهم را در سطح سیستمی به انجام می‌رساند. در صورتی که از استفاده بیش از اندازه از اپلیکیشن به خصوصی رنج برده و این مهم زمینه آزار و اذیت و حتی تأثیر بر روی زندگی شما را سبب گشته است، اما از اراده لازم جهت کاهش به کارگیری آن، بدون نیاز به آیتم‌های واسطه برخوردار نمی‌باشید، کافی است تا قابلیت مذکور را تنظیم کرده و به استفاده از آن بپردازید.

ویژگی App Limits که در ادامه نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی استفاده از آن را در سر داریم در حالت کلی با اعمال محدودیت زمانی بر اپلیکیشن‌های به خصوص و تعیین شده از جانب کاربر، به‌صورت کاملاً خودکار به قفل نمودن نرم‌افزار مبادرت ورزیده و از اجرای مجدد آن جلوگیری به عمل می‌آورد. این مهم درزمینهٔ اعمال محدودیت بر زمان استفاده کودکان از دستگاه تلفن همراه و یا حتی کاهش اعتیاد به اپلیکیشنی خاص می‌تواند بسیار مفید واقع شده و به کمک افراد و والدین بشتابد. هنگامی‌که نرم‌افزار مربوطه توسط مکانیسم خودکار پلتفرم قفل شده باشد، امکان اجرای آن فقط در صورت درج گذرواژه عبوری تعیین شده امکان‌پذیر می‌باشد. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، قابلیت App Limits به‌عنوان بخشی از نسخه دوازدهم سیستم‌عامل iOS به شمار می‌رود، بنابراین به‌روزرسانی تلفن همراه آیفون یا آیپد جهت فعال‌سازی آن ضروری می‌باشد.

برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات را گشوده و سپس به دسته‌بندی Screen Time مراجعه نمایید.

حال در صفحه جدید نمایان شده، مجدداً به دسته‌بندی All Devices مراجعه نمایید.

App Limits

صفحه را اندکی به سمت پایین هدایت و سپس از میان فهرست قابل مشاهده، اپلیکیشنی که قصد اعمال محدودیت بر آن را در سر دارید انتخاب کنید.

اکنون بر روی گزینه Add Limit کلیک کرده و سپس در صفحه جدید به نمایش درآمده، محدودیت مورد نظر خود را در قالب واحد ساعت و دقیقه اعمال نمایید. در صورت نیاز به شخصی‌سازی بیشتر و اعمال محدودیت تنها در روزهای به‌خصوص، کافی است تا از طریق دسته‌بندی Customize Days این مهم را به انجام رسانید.

App Limits

در نهایت پس از اعمال تنظیمات، کافی است تا به‌منظور ذخیره‌سازی تغییرات انجام پذیرفته بر روی گزینه Add کلیک کنید.

App Limits

قابلیت App Limits به‌صورت کاملاً خودکار به فعالیت پرداخته و شمارنده اپلیکیشن مربوطه هنگام اجرای آن در پس زمینه سیستم‌عامل شروع به کار می‌نماید. هنگامی‌که زمان اعمال محدودیت فرا رسیده و استفاده از نرم‌افزار دیگر مجاز نباشد، سیستم‌عامل به‌صورت کاملاً خودکار آن را قفل کرده و درج گذرواژه عبوری تلفن همراه را جهت اجرای مجدد آن از فرد طلب می‌نماید. با درج رمز عبور، محدودیت بازنشانی (ریست) شده و شمارنده مجدداً از اول شروع به کار می‌نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید