آشنایی با قابلیت Back Forward Cache و نحوه فعالسازی آن در مرورگر گوگل کروم

آشنایی با قابلیت Back Forward Cache و نحوه فعالسازی آن در مرورگر گوگل کروم


کمپانی گوگل در جدیدترین به‌روزرسانی اخیراً عرضه شده برای مرورگر کروم (Chrome) قابلیت بسیار کاربردی و جالب توجهی تحت عنوان “Back Forward Cache” یا به‌اختصار bfcache را به نرم‌افزار خود افزوده است که درزمینهٔ بهبود سرعت حرکت بین صفحات وب‌سایت‌های اینترنتی تأثیرات بعضاً قابل توجهی را (به‌خصوص در رایانه‌های شخصی با سرعت پایین) می‌تواند به خود اختصاص دهد. قابلیت فوق که در حال حاضر در دسته ویژگی‌های آزمایشی مرورگر کروم قرار دارد به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال بوده و نیازمند فعالسازی از جانب کاربر می‌باشد که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی انجام آن را داریم، اما بهتر است تا ابتدا کمی بیشتر با این قابلیت و نحوه عملکرد آشنا شویم.

حرکت در بین صفحات یک وب‌سایت هنگام جستجوی اینترنت از جمله پر استفاده‌ترین عمل‌های اجرا شده توسط کاربران به شمار می‌رود. مطمئناً شما نیز تاکنون به تعداد هزاران بار صفحات یک وب‌سایت را با استفاده از کلیدهای Back و Forward مرورگر خود عقب و جلو کرده‌اید، اما ویژگی اشاره شده چگونه می‌تواند در افزایش سرعت جستجو تأثیرگذار بوده و در جلوگیری از هدر رفت زمان صرفه‌جویی بیشتری را به ارمغان آورد؟

آشنایی با قابلیت Back Forward Cache و نحوه فعالسازی آن در مرورگر گوگل کروم

در حالت عادی، بسیاری از نرم‌افزارهای مرورگر اینترنت هنگام عقب و جلو نمودن صفحات وب‌سایت‌های گوناگون نسبت به بارگذاری کامل صفحه از صفر اقدام می‌کنند که این موضوع نه تنها در هدر رفت بیشتر زمان، بلکه مصرف بی‌رویه ترافیک اینترنت نیز تأثیرگذار می‌باشد. تصور کنید که یک صفحه برای بارگذاری کامل نیازمند 0.5 مگابایت از حجم ترافیک فرد مراجعه‌کننده می‌باشد. مطمئناً در این حالت 10 بار مراجعه مجدد به همان صفحه منجر به مصرف 5 مگابایت از ترافیک سرویس مورد استفاده شما می‌شود که این مهم در دراز مدت و مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف می‌تواند به اتمام زود هنگام حجم سرویس و یا بسته‌های خریداری شده منتهی شود؛ این در حالی است که مرورگر گوگل کروم با استفاده از ویژگی Back Forward Cache به کمک کاربران شتافته است!

ویژگی Back Forward Cache مرورگر گوگل کروم با ثبت تصویری از وضعیت فعلی صفحه‌ای که هم‌اکنون کاربر در حال مشاهده آن است به حفظ و ذخیره‌سازی وضعیت DOM و کدهای جاوا اسکریپت در قالب کش در حافظه اصلی سیستم پرداخته و در هنگام مراجعه مجدد به همان صفحه در آینده، بدون بارگذاری مجدد تنها به فراخوانی کش از درون حافظه سیستم می‌پردازد که این مهم به افزایش چشمگیر سرعت بارگذاری منتهی می‌شود. بارگذاری دوباره در این حالت به‌صورت کامل انجام پذیرفته و حتی همان موقعیتی از صفحه که کاربر در حال مطالعه آن بوده است دو مرتبه به نمایش در می‌آید. مجدداً ذکر این نکته ضروری است که ویژگی که در ادامه قصد پرداختن به نحوه فعالسازی آن را داریم تنها از قابلیت عملکرد در صفحات مرتبط به یک وب‌سایت برخوردار بوده و عملیات جلو و عقب رفتن باید از طریق کلیدهای Back و Forward مرورگر (و یا ماوس و …) انجام پذیرد (اگر از وب‌سایت خارج شده و یا مرورگر را ببندید، اطلاعات کش موجود درون حافظه اصلی سیستم نیز حذف شده و امکان بارگذاری سریع صفحه در آینده تا زمان کش شدن دوباره محتویات وجود ندارد).

ابتدا مرورگر گوگل کروم را گشوده و سپس در کادر درج آدرس عبارت chrome://flags را تایپ نمایید، مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به پیکربندی و قابلیت‌های آزمایشی نرم‌افزار به نمایش در می‌آید.

آشنایی با قابلیت Back Forward Cache و نحوه فعالسازی آن در مرورگر گوگل کروم

حال در کادر جستجوی صفحه تنظیمات عبارت Forward را تایپ کرده و سپس از میان نتایج نمایان شده گزینه “Back-Forward cache” را پیدا نمایید.

اکنون کافی است تا برای فعالسازی این قابلیت گزینه “Enabled” را از طریق منوی کشویی موجود در مجاور آن انتخاب کنید.

آشنایی با قابلیت Back Forward Cache و نحوه فعالسازی آن در مرورگر گوگل کروم

حال کافی است تا برای اعمال موفقیت‌آمیز تغییرات مرورگر گوگل کروم را یک مرتبه ریستارت نمایید. برای این منظور می‌توانید بر روی کلید “Relaunch now” یا “Relaunch” نمایان شده در قسمت پایین صفحه کلیک کنید.

اکنون قابلیت Back Forward cache با موفقیت‌آمیز فعال شده و در پس‌زمینه مرورگر در حال فعالیت می‌باشد. حال می‌توانید تا مانند همیشه به جستجوی اینترنت پرداخته و از افزایش چشمگیر و قابل لمس سرعت بارگذاری هنگام حرکت و عقب و جلو رفتن بین صفحات نهایت لذت را کسب کنید. در انتها ذکر این نیز ضروری است که از آنجایی که قابلیت معرفی شده در این نوشته در حال حاضر در مراحل آزمایش قرار دارد، امکان وجود برخی از باگ‌های نرم‌افزاری از جانب آن وجود دارد. در صورتی که مرورگر پس از فعالسازی ویژگی رفتارهای ناپایداری را از خود به نمایش گذاشت، کافی است تا با مراجعه مجدد به صفحه تنظیمات و انتخاب گزینه Default مجدداً ویژگی را غیرفعال کرده و تا عرضه به‌روزرسانی‌های بیشتر و پایداری فراتر قابلیت صبر کنید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید