آشنایی با قابلیت Content Blocking و نحوه فعال‌سازی آن در مرورگر فایرفاکس

آشنایی با قابلیت Content Blocking و نحوه فعال‌سازی آن در مرورگر فایرفاکس


اگر تاکنون دقت کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که برخی از وب‌سایت‌ها در هنگام مراجعه به آن‌ها تبلیغات به خصوصی را که با علایق و سلایق شخص و الگوی جستجوی شبکه گسترده وب توسط وی همخوانی دارند را به نمایش در می‌آورند، اما علت این مهم چیست و چگونه انجام می‌پذیرد؟

بسیاری از وب‌سایت‌ها به‌منظور افزایش بازدهی تبلیغات خود اقدام به ردیابی رد پای آنلاین افراد و بررسی الگوی جستجوی انجام پذیرفته توسط آن‌ها می‌نمایند که این مهم در نهایت به نمایش هدفمندتر تبلیغات منتهی می‌شود، اما برخی بر این عقیده‌اند که انجام این موضوع ورود به حریم شخصی و نقض قوانین موجود پیرامون آن به شمار رفته و لذا پیوسته به دنبال استفاده از رویه و روش‌های مختلفی جهت بروز اختلال و انسداد آن هستند. نرم‌افزار فایرفاکس در حال حاضر تنها مرورگر موجود به شمار می‌رود که امکان جلوگیری از ردیابی خودکار وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های گوناگون را به‌صورت داخلی و بدون نیاز به استفاده از پلاگین‌ها و یا ابزارهای سوم شخص فراهم آورده است. تحقق این روند توسط دیگر مرورگرهای محبوب نظیر کروم در حال حاضر غیرممکن می‌باشد، زیرا گوگل به‌عنوان بزرگ‌ترین کمپانی تبلیغات بین‌المللی خود از عمده‌ترین بنیان‌گذاران این روش به شمار رفته و لذا مرورگر خود را جهت استفاده از آن به‌گونه‌ای بهینه کرده است.

کمپانی موزیلا به‌منظور فراهم آوردن بستری جهت جلوگیری از ردیابی آنلاین افراد قابلیتی تحت عنوان Content Blocking را به نسخه 65 نرم‌افزار مرورگر خود (فایرفاکس 65) افزوده است که عملکرد آن بر پایه فهرست پیش‌فرضی از ردیاب‌ها (Tracker) و کوکی‌های مختلف صورت می‎‌پذیرد. در صورتی که شیوه تبلیغاتی اشاره شده را ناقض حریم خصوصی خود دانسته و بر این باورید که وب‌سایت‌های گوناگون در حال جمع‌آوری و فروش اطلاعات شما هستند، استفاده از قابلیت فوق تا حدودی می‌تواند در انسداد آن مفید واقع شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که ویژگی معرفی شده در نسخه 63 نرم‌افزار مرورگر فایرفاکس تحت عنوان Tracking Protection شناخته می‌شود، اما جهت افزایش پتانسیل عملکردی آن، پیشنهاد می‌شود تا مرورگر خود را به آخرین نسخه موجود به‌روزرسانی نمایید.

Content Blocking

قابلیت Content Blocking در حالت کلی بر پایه مسدود نمودن فهرستی از ردیاب‌های عمومی و خصوصی مورد استفاده توسط وب‌سایت‌های گوناگون صورت می‌پذیرد. هنگامی‌که گزینه مناسب از طریق منوی تنظیمات فایرفاکس فعال شود، مرورگر به‌طور کاملاً خودکار به پایگاه داده کمپانی Disconnect (شریک کمپانی موزیلا در فراهم آوردن قابلیت مورد بحث) متصل شده و سپس با یافتن لیست ردیاب‌ها، به غیرفعالسازی و انسداد آن‌ها مبادرت می‌ورزد. در این حالت فعالیت صحیح و بی‌عیب و نقص ردیاب با اختلال همراه شده و امکان جمع‌آوری اطلاعات از آن سلب می‌گردد؛ اما چگونه می‌توان به فعالسازی قابلیت انسداد محتویات پرداخت؟

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار مرورگر فایرفاکس را گشوده و سپس با کلیک نمودن بر روی گزینه منو (به شکل علامت سه خط افقی در گوشه سمت راست بالای صفحه)، گزینه Content Blocking را انتخاب نمایید. مشاهده می‌کنید که صفحه تنظیمات منتسب به قابلیت نمایان می‌گردد (در صورت عدم مشاهده گزینه فوق، باید نسبت به به‌روزرسانی نرم‌افزار اقدام نمایید).

Content Blocking

همان‌طور که در صفحه جدید به نمایش درآمده مشاهده می‌کنید، تعداد سه گزینه در حالت پیش‌فرض در اختیار قرار گرفته‌اند که عملکرد آن‌ها از قرار زیر است:

حالت استاندارد (Standard): حالت فوق که به‌طور پیش‌فرض نیز انتخاب شده می‌باشد تنها به انسداد ردیاب‌های شناخته شده در پنجره‌های خصوصی (Private Windows) پرداخته و تعادل مناسبی را بین کارایی و ایمنی به ارمغان می‌آورد. کوکی‌های ردیاب سوم شخص توسط این گزینه مسدود نمی‌شوند.

حالت محض (Strict): تمامی ردیاب‌ها و کوکی‌های ردیاب سوم شخص شناخته شده در این حالت مسدود شده و عملکرد ردیاب‌ها به‌صورت کامل با اختلال همراه می‌شود. حالت محض عملکرد خود را صرفه نظر از پنجره‌های خصوصی و یا نشست‌های عمومی (مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف توسط سربرگ‌های معمولی) انجام داده و سطح محافظت فراتری را به ارمغان می‌آورد، اما باید این نکته را مدنظر داشت که احتمال عدم بارگذاری بخشی از صفحات و یا وب‌سایت‌های مختلف در این حالت بیشتر می‌باشد، زیرا برخی از بسترهای گوناگون برای عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص خود وابسته به فایل‌های کوکی و ردیاب می‌باشند.

حالت سفارشی (Custom): تلفیقی از دو حالت پیشتر اشاره شده که امکان کنترل و هدایت کامل قابلیت و انتخاب ردیاب‌های مجاز و غیرمجاز را به‌صورت سفارشی در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

Content Blocking

در نهایت پس از انتخاب گزینه مدنظر و اعمال تغییرات، کافی است تا سربرگ تنظیمات Content Blocking را بسته و سپس با درصد امنیت بیشتر به جستجوی شبکه گسترده وب بپردازید. هنگامی‌که فایرفاکس به انسداد محتویات در قالب وب‌سایت‌های مختلف مبادرت می‌ورزد، علامت سپر کوچکی در نوار آدرس مرورگر به نمایش در می‌آید که نمایانگر عملکرد گزینه معرفی شده است.

Content Blocking

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید