آشنایی با قابلیت Sets و نحوه غیرفعالسازی آن در جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز 10

آشنایی با قابلیت Sets و نحوه غیرفعالسازی آن در جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز 10


توسعه‌دهندگان سیستم‌عامل محبوب ویندوز 10 در جدیدترین بسته به‌روزرسانی منتشره برای محصول خود خلاقیت نوینی را به کار بسته و سربرگ‌های جدیدی را به پنجره اصلی تقریباً تمامی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های اول شخص و سوم شخص نصبی از جانب مصرف‌کنندگان افزوده‌اند. این مهم اگرچه در زمینه سهولت در استفاده از برنامه‌های گوناگون تأثیرات مختلفی را می‌تواند با خود به همراه آورد، اما ایجاد تغییرات ظاهری ناگهانی در رابط کاربری نرم‌افزارهای پر استفاده که مشترکان سالیان سال با حالت پیش‌فرض آن‌ها خو گرفته‌اند اندکی آزاردهنده تلقی می‌گردد که خوشبختانه کمپانی مایکروسافت اصل فوق را مد نظر قرار و با تعبیه ساختن گزینه‌ای در بطن منوی تنظیمات، امکان افزودن برنامه‌های مربوطه به فهرست استثنائات جهت عدم نمایش سربرگ‌های جدید را مهیا ساخته است.

قابلیت معرفی شده در جدیدترین بسته به‌روزرسانی ویندوز 10 تحت عنوان Sets نام‌گذاری گشته و امکان غیرفعالسازی کامل آن متأسفانه در حال حاضر میسر نمی‌باشد، اما ایجاد و ساخت فهرست استثناء جهت عدم نمایش سربرگ‌های مربوطه در قالب نرم‌افزارهای مورد نظر به عنوان یک گزینه مطرح می‌باشد که در ادامه قصد پرداختن به نحوه چگونگی انجام آن را در سر داریم.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + I را فشرده و پس از مشاهده منوی تنظیمات، به دسته‌بندی System مراجعه نمایید.

اکنون از طریق پنل موجود در سمت چپ پنجره ابتدا به سربرگ Multitasking مراجعه و پس از هدایت صفحه به سمت پایین، بر روی کلید Add an app در زیرمجموعه بخش Sets کلیک کنید.

Sets

حال کافی است تا در جهت ایجاد فهرست و پنهان‌سازی سربرگ‌های مربوطه، نرم‌افزار مورد نظر خود را از طریق پنجره جدید نمایان گردیده یافته و به انتخاب آن مبادرت ورزید. لیست فعلی به‌طور کلی دربردارنده مواردی همچون اپلیکیشن‌های عمومی و اول شخص ویندوز نظیر سرویس دسترسی به نامه‌های الکترونیکی (Mail)، ابزار مدیریت فایل و … و همچنین برنامه‌های سوم شخص نصب شده از جانب کاربر می‌باشد.

اکنون برنامه انتخابی در فهرست اپلیکیشن‌های تحت استثناء جهت حذف پارامتر اشاره شده قرار گرفته و پاک‌سازی سربرگ‌های مربوطه به‌صورت خودکار از جانب سیستم‌عامل ویندوز 10 در قالب آن‌ها انجام می‌پذیرد. حال کافی است تا با اجرای مجدد دستورالعمل نوشته فعلی و افزودن دیگر اپلیکیشن‌های مورد نظر به لیست، مراحل را به پایان رسانید. تغییرات انجام پذیرفته در قالب نرم‌افزارهای موجود در فهرست اغلب به‌صورت بلادرنگ مورد اعمال قرار می‌گیرند، اما این مهم ممکن است راه‌اندازی مجدد برنامه (بستن و سپس گشودن مجدد آن) را در برخی از موارد طلب نماید.

Sets

در صورتی که قصد دارید تا اپلیکیشنی را از قالب فهرست حذف و دسترسی سربرگ‌ها در پنجره اصلی آن را مجدد برقرار سازید، کافی است تا برنامه مربوطه را از طریق لیست یافته و سپس با کلیک نمودن بر روی کلید Remove، به حذف آن اقدام نمایید.

تغییر نوار عنوان کلاسیک و پیش‌فرض سیستم‌عامل ویندوز که سالیان سال با کاربران همراه بوده و علی‌رغم سیل گسترده تغییرات انجام پذیرفته، ظاهر ساده و در عین حال شکیل خود را همچنان حفظ نموده است برای برخی کمی آزاردهنده تلقی شده و مدت زمانی جهت تطبیق با شرایط موجود امری لازم و ضروری به شمار می‌رود که اکنون با استفاده از دستورالعمل نوشته فعلی، این مهم قابل دستیابی است. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که ویژگی Sets در حال حاضر به عنوان امکانی آزمایشی در جدیدترین بسته به‌روزرسانی عرضه شده برای سیستم‌عامل ویندوز 10 قابل استفاده بوده و نسخه نهایی آن در بیلد Redstone 5 به‌صورت دائم حاضر می‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید