آشنایی با قابلیت Snap Assist و نحوه غیرفعالسازی آن در ویندوز 10

آشنایی با قابلیت Snap Assist و نحوه غیرفعالسازی آن در ویندوز 10


بدون شک سیستم‌عامل ویندوز 10 مجموعه‌ای از قابلیت‌های کوچک و بزرگ مختلف به شمار می‌رود که صرفه نظر از کاربردی بودن برخی، تعدادی دیگر ممکن است برای کاربران آزاردهنده تلقی شده و به دنبال غیرفعال نمودن آن‌ها باشند که ویژگی Snap Assist در قالب یکی از آن‌ها دسته‌بندی می‌گردد.

اگر تاکنون به سایزبندی پنجره‌های نرم‌افزارها و فولدرهای مختلف در ویندوز 10 اقدام کرده باشید، حتماً به این نکته نیز پی برده‌اید که سیستم‌عامل مذکور به‌صورت کاملاً خودکار هنگام کشیدن یکی از پنجره‌ها به انتهایی‌ترین بخش سمت راست و یا چپ صفحه نمایشگر (هنگام برخورد نشانگر ماوس با حاشیه‌های نمایشگر)، صفحه را به دو نیمه تقسیم و با بزرگ‌نمایی پنجره مربوطه در همان سمت کشیده شده، قابلیت انتخاب اپلیکیشن دیگری با نمایش تصاویر بندانگشتی نرم‌افزارها و یا مسیرهای هم‌اکنون گشوده شده جهت پر نمودن بخش دیگر صفحه و امکان مشاهده هر دو برنامه به‌طور هم‌زمان را فراهم می‌آورد.

Snap Assist

قابلیت فوق که در سیستم‌عامل ویندوز 10 تحت عنوان Snap Assist شناخته می‌شود درزمینهٔ فراهم‌آوردن زیرساخت‌های پردازش موازی و همچنین امکان مشاهده هم‌زمان تعداد دو نرم‌افزار به‌صورت هم‌زمان تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص داده است، ضمن اینکه انیمیشن اجرای آن نیز از زیبایی منحصر به فردی برخوردار بوده و چشمان فرد بیننده را با نوازش همراه می‌سازد، اما برخی بر این عقیده‌اند که این قابلیت در کند نمودن سرعت کار و استفاده آن‌ها از رایانه شخصی تأثیرگذار بوده و لذا بنای غیرفعالسازی آن را در پیش می‌گیرند. معمولاً افرادی که اپلیکیشن‌های بسیاری را به‌صورت هم‌زمان اجرا کرده و به استفاده از آن‌ها در حالت غیر تمام صفحه (Windowed) مبادرت می‌ورزند با این پدیده آشنایی بیشتری دارند، اما خوشبختانه کمپانی مایکروسافت قابلیت غیرفعالسازی ویژگی Snap Assist را از طریق منوی تنظیمات سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌راحتی فراهم آورده است.

برای این منظور ابتدای منوی استارت را گشوده و سپس بر روی علامت چرخ‌دنده موجود در حاشیه سمت چپ آن یک مرتبه کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که بخش تنظیمات ویندوز 10 به نمایش در می‌آید. علاوه بر آن برای مراجعه به منوی فوق می‌توانید کلیدهای ترکیبی Windows + I را نیز بفشارید.

حال در منوی تنظیمات ابتدا به دسته‌بندی System مراجعه و سپس از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه سربرگ Multitasking را بگشایید.

Snap Assist

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، گزینه‌های قرار گرفته در زیرمجموعه بخش Snap تنظیمات مرتبط با قابلیت Snap Assist و جنبه‌های مختلف آن را شامل شده‌اند که تمامی موارد در حالت پیش‌فرض نیز فعال می‌باشند. اکنون کافی است تا با کشیدن دستگیره هر کدام از گزینه‌های موجود به سمت مقدار Off به غیرفعالسازی همان جنبه از ویژگی بپردازید. در صورتی که قصد دارید تا قابلیت معرفی شده را به‌صورت کامل غیرفعال کنید، کافی است تا گزینه When I snap a windows, show what I can snap next to it را خاموش کنید.

Snap Assist

گزینه فوق در حالت کلی به ویندوز تفهیم می‌کند که در هنگام کشیدن پنجره یکی از نرم‌افزارها به سمت طرفین صفحه نمایشگر، از نمایش تصاویر بندانگشتی منتسب به دیگر اپلیکیشن‌ها جهت بزرگ‌نمایی در سمت دیگر صفحه جلوگیری به عمل آورده و لذا سیستم‌‎عامل از چفت یا اصطلاحاً اسنپ نمودن پنجره اول نیز خودداری کرده و قابلیت به‌صورت کامل غیرفعال می‌گردد. در صورت نیاز کافی است تا مجدداً به مسیر پیشتر اشاره شده مراجعه کرده و سپس گزینه یا گزینه‌های منتسب به جنبه‌های ویژگی را دو مرتبه فعال نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید