آشنایی با قالب فرمتی EXIF و نحوه مشاهده اطلاعات آن در پلتفرم‌های ویندوز و مکینتاش

آشنایی با قالب فرمتی EXIF و نحوه مشاهده اطلاعات آن در پلتفرم‌های ویندوز و مکینتاش


ویرایش عکس‌های گرفته شده توسط افراد و اشتراک آن‌ها به‌وسیله شبکه‌های اجتماعی محبوب به‌گونه‌ای در قالب یکی از پرمخاطب‌ترین سرگرمی‌های موجود دسته‌بندی می‌شود. این مهم اگرچه در نوع خود عملی کاملاً بی‌خطر تلقی می‌گردد، اما اطلاعات نهفته در بطن فایل تصاویر گاهی اوقات ممکن است در زمینه بروز مشکلاتی برای فرد عکاس مزید بر علت شوند، اما چگونه؟

تصور همگان بر این است که پساوند ضمیمه بسیار معمول تصاویر Jpeg تنها از نقاط منحصر به فرد رنگی یا به عبارتی دیگر پیکسل‌های تشکیل‌دهنده ساختار عکس تولید شده و گستردگی آن تنها به ویژگی‌های بصری محدود می‌گردد، اما حفظ خودکار اطلاعات گوناگونی در هنگام دریافت تصاویر توسط دوربین مورد استفاده و ذخیره‌سازی آن‌ها در قالب فرمتی تحت عنوان EXIF عاملی اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود که بسیاری متأسفانه از وجود آن کاملاً بی‌اطلاع‌اند.

فرمت EXIF از کوتاه شده عبارت Exchangeable Image File Format تشکیل و نمایانگر نوعی قالب فرمتی قابل تعویض به‌صورت ادغام شده با فایل می‌باشد. هنگامی‌که یک عکس توسط دوربین مورد استفاده شخص (تلفن همراه، دوربین دیجیتال، DSLR و …) گرفته می‌شود، نوعی فایل مبتنی بر پسوند ضمیمه قابل پشتیبانی نظیر Jpeg ،PNG و … در حافظه داخلی دستگاه نوشته و تولید می‌گردد. فایل ایجاد شده علاوه بر پیکسل‌های منتسب به ساختار تصویر و بیت اطلاعات مربوط به چهارچوب آن، حجم چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای از جزئیات مکمل متادیتا نظیر تاریخ و زمان دریافت عکس، نوع، سریال نامبر، کمپانی سازنده، برند و تنظیمات (سرعت شاتر، مقدار فعلی دیافراگم، فاصله کانونی، نوع لنز و …) دوربین مورد استفاده، موقعیت مکانی تصویر گرفته شده (در صورت پشتیبانی دستگاه از حسگر جی‌پی‌اس)، اطلاعات مربوط به رعایت حق کپی‌رایت و … را نیز حفظ و در قالب فرمتی EXIF به‌صورت ادغام با فایل عکس ذخیره‌سازی می‌نماید. جزئیات نگهداری شده در قالب فرمتی نامبرده اگرچه در حالت عادی غیرقابل مشاهده بوده و از دید افراد پنهان می‌باشند، اما مشاهده و همچنین ویرایش آن‌ها با استفاده از ابزارهای پردازش تصویر به‌راحتی امکان‌پذیر است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، جزئیات منتسب به متادیتا فایل عکس اگرچه در حالت کلی آن‌چنان مشکل‌ساز نبوده و چشم‌اندازی کلی از تصاویر را نمایانگر می‌باشند، اما حفظ برخی از اطلاعات مانند موقعیت مکانی فرد و یا تنظیمات دوربین ممکن است برای برخی آزاردهنده به شمار رود. بر همین اساس از آنجایی که داده‌های فوق به‌صورت ادغام با فایل عکس نگهداری می‌شوند، لذا اشتراک تصویر با دیگران بدون ویرایش جزئیات و حذف ورودی‌های مورد نظر آن در زمینه مشاهده تمامی اطلاعات توسط دیگر افراد نیز تأثیرگذار می‌باشد.

مشاهده اطلاعات قالب فرمتی EXIF در سیستم‌عامل‌های ویندوز و مکینتاش به‌راحتی هرچه تمام‌تر و با استفاده از ابزارهای داخلی امکان‌پذیر بوده و به هیچ عنوان نیازمند نصب نرم‌افزارهای سوم شخص نمی‌باشد.

مشاهده اطلاعات قالب فرمتی EXIF در پلتفرم ویندوز

برای این منظور بر روی فایل تصویر مورد نظر یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده گزینه Properties را انتخاب نمایید.

حال در پنجره جدید نمایان شده کافی است تا به‌منظور مشاهده جزئیات متادیتا عکس به سربرگ Details مراجعه و سپس اطلاعات به نمایش در آمده را تفسیر کنید.

EXIF

مشاهده اطلاعات قالب فرمتی EXIF در پلتفرم مکینتاش

ابتدا تصویر مورد نظر را با استفاده از ابزار Preview گشوده و پس از بارگذاری آن بر روی گزینه Tools در نوار منو یک مرتبه کلیک نمایید.

اکنون کافی است تا به‌منظور مشاهده جزئیات تصویر ابتدا از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده گزینه Show Inspector را انتخاب کرده و سپس در پنجره نمایان شده به سربرگ EXIF مراجعه نمایید.

EXIF

گستردگی اطلاعات به نمایش در آمده با توجه به دستگاه دوربین مورد استفاده جهت دریافت تصاویر متفاوت می‌باشد؛ به‌عنوان مثال عکس‌های گرفته شده توسط دوربین تلفن همراه در مقایسه با دوربین‌های قدرتمند DSLR بدون شک از سطح جزئیات کمتری برخوردار بوده و این مهم را به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد. علاوه بر آن همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، درج موقعیت مکانی تصویر دریافتی در بین اطلاعات قالب فرمتی EXIF در صورت پشتیبانی دستگاه از حسگر جی‌پی‌اس عاملی اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود (مگر در صورت غیرفعالسازی آن).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید