آشنایی با ویژگی‌های استاندارد Ultra Durable در مادربردهای کمپانی گیگابایت

آشنایی با ویژگی‌های استاندارد Ultra Durable در مادربردهای کمپانی گیگابایت


بدون شک مادربرد در قالب یکی از مهم‌ترین سخت‌افزارهای موجود در بطن چهارچوب کیس رایانه‌های شخصی به شمار می‌رود و عملکرد صحیح و بی‌عیب نقص آن از هر لحاظ باید تضمین شده باشد، زیرا بروز حتی کوچک‌ترین مشکل در فعالیت مطلوب و ایده آل قطعه مذکور ممکن است نتایج اسفناکی را منجر شده و سلامت دیگر سخت‌افزارهای متصل به آن نظیر پردازنده مرکزی، کارت گرافیک، حافظه اصلی و … نیز در مخاطره قرار گیرند؛ اما چگونه می‌توان میزان کیفیت یک قطعه مادربرد را افزایش داده و بهبودهای گوناگونی را به مراحل طراحی و توسعه آن اضافه کرد؟

یک سخت‌افزار مادربرد در حالت کلی مجموعه‌ای از تراشه‌های نیمه‌هادی و المان‌های الکتریکی و الکترونیکی به شمار می‌رود که استفاده از قطعات بی‌کیفیت در کاهش عملکرد آن مستقیماً تأثیرگذار می‌باشد. کاهش قیمت تمام شده یک مادربرد با عنایت به استفاده از المان‌های ضعیف‌تر به‌عنوان یک گزینه مطرح است، اما نزول طول عمر و کاهش میزان راندمان آن دیگر امری اجتناب‌ناپذیر به شمار رفته و تضمین این مهم بر عهده کمپانی سازنده و تیم طراحی محصولات می‌باشد. افزایش کیفیت یک قطعه مادربرد نه تنها در عملکرد بیشتر دستگاه، بلکه کسب رضایت مصرف‌کنندگان و سیاست تکریم مشتری نیز بسیار تأثیرگذار است که خوشبختانه کمپانی گیگابایت با استفاده از استاندارد Ultra Durable این مهم را به‌خوبی رعایت کرده و مجموعه‌ای از انواع و اقسام فناوری‌ها و آیتم‌های محافظتی منحصر به فرد را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است.

Ultra Durable

از آنجایی که استاندارد مذکور به‌گونه‌ای همانند یک نقطه عطف در کارنامه درخشان کمپانی گیگابایت به شمار رفته و مانورهای فراوانی حول محور آن صورت گرفته است، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به آشنایی با استاندارد Ultra Durable 5 Plus کمپانی گیگابایت و ویژگی‌های تحت پشتیبانی آن که هم‌اکنون در قالب مادربردهای سری هشت قابل مشاهده می‌باشند بپردازیم.

استاندارد Ultra Durable 5 Plusم کمپانی گیگابایت در حالت کلی تعداد پنج دسته‌بندی متمایز از یکدیگر تحت عناوین Ultra Cool ،Ultra Performance ،Ultra Safe و +Ultra USB3 را شامل می‌گردد که هرکدام از ویژگی‌های منحصر به فرد و خلاقانه خود برخوردار بوده و در کنار یکدیگر بسته‌بندی کاملی از انواع و اقسام فناوری‌های روز دنیا درزمینهٔ تضمین عملکرد صحیح و بی‌عیب نقص، خنک و ایمن را برای سخت‌افزارهای مادربرد به ارمغان آورده است. استاندارد نامبرده همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد هم‌اکنون در طراحی و توسعه مادربردهای سری هشت کمپانی گیگابایت مورد استفاده قرار گرفته و محصولاتی از جمله G1.Sniper 5 ،Z87X-OC Force ،Z87X UD5H ،Z87X UD4H و Z87X UD3H را تحت پوشش خود درآورده است.

Ultra Durable

دسته‌بندی Ultra Cool

آیا تاکنون با خود اندیشیده‌ای که در ساختار یک رایانه شخصی، کدام یک از سخت‌افزارهای موجود نیازمند سیستم خنک‌سازی ویژه و صفحات جاذب گرما می‌باشد؟ پردازنده مرکزی؟ کارت گرافیک؟

المان‌های الکتریکی و الکترونیکی مورد استفاده در ساخت یک مادربرد با توجه به ماهیت عملکردی خود درزمینهٔ عبور و تحمل جریان‌های الکتریسیته، ولتاژ، میدان‌های مغناطیسی و … بعضاً مستعد تولید حرارت بسیار فراوانی بوده و نیازمندی سیستمی جهت خنک‌سازی خود می‌باشند. این مهم شاید در ساختار قطعاتی همچون القاگرها، خازن‌ها و … تا حدود فراوانی کنترل شده باشد (به دلیل استفاده از مواد اولیه با کیفیت)، اما برخی از تراشه‌های نیمه‌هادی نظیر تراشه هدایتگر پل شمالی، تراشه پل جنوبی، تراشه کنترل‌کننده مدولاسیون پهنای پالس (PWM) و به‌صورت کلی بخش منبع تغذیه واحد پردازنده مرکزی (رگلاتور ولتاژ) در مقابل مقادیر حرارتی بسیار زیاد از استحکام کافی برخوردار نبوده و به‌راحتی با آسیب همراه می‌شوند، بنابراین وجود سیستمی جهت دفع گرمای تولیدی از جمله لازمه‌های بسیار حیاتی به شمار می‌‎رود.

Ultra Durable

فناوری خنک‌کننده Ultra Cool در حالت کلی از طراحی منحصر به فردی برخوردار بوده و با ترکیبی از سینک‌های جاذب گرمای آلومینیومی، لوله‌های انتقال گرمای مسی (هیت پایپ) به همراه فن (در برخی از محصولات مادربرد) سیستم بسیار کارآمد و منحصر به فردی را جهت دفع میزان حرارت تولیدی بخش‌های چیپست و مدار تغذیه پردازنده مرکزی به ارمغان آورده است. این مهم نه تنها در افزایش کارایی مادربرد، بلکه زیبایی آن نیز بسیار تأثیرگذار بوده و طرح‌های جلوه‌گرایانه به همراه نورپردازی خیره‌کننده‌ای را برای محصولات فراهم آورده است. استفاده از سیستم خنک‌کننده پر راندمان، به‌خصوص برای بخش مدار تغذیه پردازنده مرکزی بسیار حیاتی به شمار می‌رود، زیرا کوچک‌تر ناهنجاری در عملکرد رگلاتور ولتاژ به بروز آسیب‌های جدی در CPU منتهی می‌شود که خوشبختانه این مهم با عنایت به فناوری Ultra Durable 5 Plus در سخت‌افزارهای مادربرد کمپانی گیگابایت به‌خوبی رعایت شده است. از جمله دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد طراحی هیت‌سینک‌های جدید استاندارد Ultra Durable 5 Plus می‌توان به لوله‌های ورودی و خروجی مایع جهت اتصال مادربرد به سیستم خنک‌کننده آبی رایانه شخصی اشاره کرد.

دسته‌بندی Ultra Performance

عملکرد بسیار پر دقت بخش منبع تغذیه واحد پردازنده مرکزی و فراهم آوردن جریانی سلیس و روان برای پردازشگر مذکور تماماً بر عهده تراشه‌های توسعه یافته توسط کمپانی International Rectifier یا به اختصاص IR گذاشته شده است. کمپانی مذکور درزمینهٔ طراحی و ساخت تراشه‌های کنترلر و چیپست‌های توان رگلاتورهای ولتاژ از توانایی خارق‌العاده‌ای برخوردار بوده و به‌جرئت می‌توان گفت که محصولات آن در مقایسه با تراشه‌های دیگر کمپانی‌های فعال در این زمینه یک سر و گردن بالاتر می‌باشند، بر همین اساس گیگابایت با استفاده از تراشه‌های کمپانی مذکور و به‌کارگیری آن‌ها در سخت‌افزارهای مادربرد خود، سطح فراتری از بهبود عملکرد و کارایی را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است.

Ultra Durable

تراشه‌های مرحله قدرت و مدولاسیون پهنای پالس دیجیتال مورد استفاده در استاندارد Ultra Durable 5 Plus به‌صورت کاملاً متمایز از یکدیگر به‌کار گرفته شده و مدار رگلاتور واحد پردازنده مرکزی و حافظه اصلی مادربرد از یکدیگر کاملاً مجزا می‌باشند (هر بخش از تراشه‌های مخصوص به خود برخوردار است). این مهم نه تنها در تضمین فراهم آوردن جریانی کاملاً صاف و روان برای ماژول‌های حافظه اصلی و پردازشگر مرکزی رایانه شخصی، بلکه جلوگیری از بروز صدمات جبران‌ناپذیر در نتیجه تداخل خروجی‌های مختلف با یکدیگر نیز تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص داده است. مادربردهای رده ارزان قیمت اغلب از یک تراشه مدولاسیون پهنای پالس برای هر دو بخش اشاره شده برخوردار می‌باشند که این خود در کاهش عملکرد نهایی و همچنین اورکلاک‌پذیری واحد پردازنده مرکزی مزید بر علت می‌گردد.

Ultra Durable

دسته‌بندی Ultra Safe

تراشه بایوس و حذف اطلاعات آن اغلب در دسته مشکلات عمومی و شایع سخت‌افزارهای مادربرد طبقه‌بندی می‌شود. یک مادربرد با عنایت به اطلاعات بایوس، عملکرد خود را تدارک داده و بدون وجود تراشه مذکور به هیچ عنوان درکی از ویژگی‌ها، تنظیمات، درگاه‌های ورودی و خروجی و … خود ندارد، اما تراشه بایوس با توجه به ماهیت فرار خود با شدت بیشتری (در مقایسه با دیگر مدارات مجتمع) در معرض بروز مشکلات گوناگون و پاک‌سازی اطلاعات قرار دارد.

اگر تاکنون با مشکلات حذف اطلاعات تراشه بایوس و تلاش برای بازگردانی مجدد آن برخورد داشته باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که رخداد این مهم و مرتفع‌سازی دوباره آن اغلب مدت زمان فراوانی به طول انجامیده و انرژی گسترده‌ای را نیز از فرد می‌گیرد، اما کمپانی گیگابایت با استفاده از خلاقیت کوچک، اما بسیار کاربردی خود (پیکربندی دوگانه بایوس) موانع موجود در انجام این مهم را با کاهش بیشتری همراه کرده و صرفه‌جویی هنگفتی را برای کاربران به ارمغان آورده است.

استفاده از تعداد دو تراشه بایوس در طراحی سخت‌افزار مادربرد و تمایز آن‌ها از یکدیگر در قالب بایوس اصلی و پشتیبان، سناریو بروز مشکلات ناشی از حذف اطلاعات بایوس را به حداقل ممکن رسانده است. سخت‌افزار مادربرد با عنایت به پیکربندی دوگانه فوق به‌صورت کاملاً معمولی به استفاده از بایوس اصلی خود می‌پردازد، اما در صورتی که تراشه مذکور به هر دلیلی با مشکلات مختلف مواجه شود، فرد می‌تواند با استفاده از اطلاعات تراشه پشتیبان به تعمیر بایوس اصلی مبادرت وزیده و عملکرد مادربرد را بدون تمسک جستن به رویه و روش‌های پرهزینه نظیر استفاده از سخت‌افزارهای پروگرامر، آپدیت فریمور و … مجدداً برقرار سازد. اطلاعات موجود در بطن تراشه پشتیبان بایوس به دلیل ماهیت آن با شدت کمتری در معرض مشکلات قرار داشته و مستقیماً برای بازیابی بایوس اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته در برخی از مادربردها، امکان بوت سیستم با استفاده از تراشه پشتیبان نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که تراشه‌های اصلی و پشتیبان بایوس در سخت‌افزارهای مادربرد کمپانی گیگابایت با استفاده از یک چراغ ال‌ای‌دی از یکدیگر متمایز و قابل تشخیص گشته‌اند.

Ultra Durable

دسته‌بندی +Ultra USB3

نسخه سوم فناوری USB با توجه به افزایش چشمگیر سرعت خود زمینه سهولت فراوانی را در انتقال داده و اطلاعات فراهم آورده است، اما کمبود درگاه در ساختار سخت‌افزار مادربرد همیشه در قالب یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موجود به شمار می‌رود که کاربران بسیاری را وادار به تهیه و خرید تجهیزات جانبی می‌کند، اما فناوری استاندارد Ultra Durable 5 Plus کمپانی گیگابایت با فراهم آوردن تعداد 10 درگاه یو‌اس‌بی بر هر سخت‌افزار مادربرد درصدد رفع این مهم برآمده و به دنبال کسب رضایت بیشتر مشتریان و فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب جهت استفاده از وسایل جانبی بیشتر می‌باشد.

Ultra Durable

طبقه‌بندی Ultra USB3 استاندارد Ultra Durable 5 Plus در حالت کلی تعداد حداکثر شش درگاه را به‌صورت خارجی و در قسمت پنل پشتی مادربرد فراهم آورده و دیگر پورت‌های موجود نیز به‌صورت داخلی و با استفاده از اتصال تجهیزات جانبی (نظیر هاب‌های قسمت جلویی کیس) قابل بهره می‌باشند.

خازن‌های جامد مشکی

خازن‌های جامد معمولی با توجه به نحوه طراحی و تولید خود از محدودیت‌های مختلفی رنج برده و طول عمر آن‌ها اغلب کمتر از چند هزار ساعت می‌باشد، این در حالی است که کمپانی گیگابایت با استفاده از دانش فناوری و خلاقیت خود خازن‌های مورد استفاده در سخت‌افزارهای مادربرد را به‌گونه‌ای بهسازی نموده است که نه تنها طول عمر آن‌ها با افزایش چشمگیری همراه شده، بلکه میزان حرارت قابل تحمل توسط منابع موجود نیز فزونی چشمگیری را به خود دیده است.

Ultra Durable

خازن‌های مورد استفاده در استاندارد Ultra Durable 5 Plus در حالت کلی به رنگ مشکی توسعه یافته و از منظر طول عمر به سه رده پیشرفته، مصرف‌کننده و استاندارد طبقه‌بندی شده‌اند. خازن‌های کلاس پیشرفته در حالت کلی از 10 هزار ساعت طول عمر مفید برخوردار بوده و به‌طور کلی در ساختار مادربردهای گران قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که خازن‌های کلاس مصرف‌کننده و استاندارد با 5 و 2 هزار ساعت طول عمر مفید (به ترتیب) در توسعه محصولات ارزان قیمت‌تر به‌کار گرفته شده و دوره زمانی کوتاه‌تری را با خود به ارمغان می‌آورند، اما تمامی واحدها به‌صورت کلی تحت پوشش استاندارد Ultra Durable 5 Plus توسعه یافته و از هیچ‌گونه برتری نسبت به یکدیگر (صرفه نظر از بازه زمانی طول عمر) برخوردار نمی‌باشند. تمامی خازن‌های جامد مشکل مادربردهای کمپانی گیگابایت به لطف ساختار چند لایه خود قادرند تا 105 درجه سانتی‌گراد گرما را تحمل کرده و همچنان به فعالیت خود با راندمان قابل قبولی تحت شدیدترین سربارهای عملیاتی بپردازند. خازن‌های قدرتمند اشاره شده توسط کمپانی ژاپنی Nippon-Chemi Con مورد تولید و ساخت قرار گرفته‌اند.

محافظت در برابر پدیده تخلیه الکترواستاتیک

درگاه‌های Lan و USB با توجه به ماهیت خود در اتصال به انواع و اقسام وسایل جانبی از خطر بسیار بالاتری در برابر رخداد پدیده تخلیه الکترواستاتیک برخوردار می‌باشند. پدیده مذکور به حرکت ناگهانی و بسیار سریع الکترون‌ها از سطح یک جسم به جسمی دیگر گفته می‌شود که بروز آن منجر به تولید اختلاف پتانسیلی به بزرگی صدها و یا هزاران ولت شده و سلامت تمامی المان‌های الکترونیکی، به‌خصوص تراشه‌های نیمه‌هادی را با خطر بسیار جدی و هنگفتی مواجه می‌گرداند، بنابراین وجود رویه‌هایی جهت محافظت از دستگاه‌های موجود در برابر رخداد پدیده تخلیه الکترواستاتیک امری ضروری به شمار می‌رود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با فناوری مذکور به نوشته زیر مراجعه نمایید:

“آشنایی با پدیده تخلیه الکترواستاتیک (ESD) و اهمیت آن در بروز آسیب به دستگاه‌های الکترونیکی”

کمپانی گیگابایت با استفاده از ایمن‌سازی درگاه‌های LAN و USB خود در استاندارد Ultra Durable 5 Plus سطح قابل قبولی از ایمنی را برای نه تنها مادربرد، بلکه تمامی سخت‌افزارهای داخلی چهارچوب کیس فراهم آورده است. محافظت از دیگر درگاه‌های پنل پشتی مادربرد نظیر خروجی‌های تصویر و … در حالت کلی امری ضروری به شمار نمی‌رود، زیرا برخی از پورت‌ها تنها به انتقال داده‌های صوتی و تصویری مبادرت ورزیده و امکان حرکت الکترون از طریق آن‌ها وجود ندارد.

Ultra Durable

پین‌های طلا اندود شده سوکت پردازنده مرکزی

پین‌های فلزی مورد استفاده جهت برقرار ساختن ارتباط بین واحد پردازنده مرکزی و سوکت مادربرد در برابر عوامل محیطی نظیر رطوبت، آب و هوا، سرما، گرما و … از استقامت پایینی برخوردار بوده و پس از گذشت مدت زمانی دست خوش فرآیند‌های اکسیداسیون و زنگ زدگی قرار می‌گیرند. این مهم علاوه بر کاهش راندمان واحد پردازنده مرکزی، در بروز ناپایداری در عملکرد صحیح و روان کل سیستم نیز بسیار تأثیرگذار است.

کمپانی گیگابایت با استفاده از خلاقیت خود در استاندارد Ultra Durable 5 Plus و استفاده از فلز طلا به ضخامت 15 میکرومتر بر روی تمامی پین‌ها (به‌صورت روکش) نه تنها زمینه بروز فرآیندهای اکسیداسیون و زنگ زدگی را به‌صورت کامل از بین برده و استقامت سوکت واحد پردازنده مرکزی را نسبت به عوامل محیطی بسیار افزایش داده است، بلکه کلفتی بیشتر پین‌ها نیز در استحکام فراتر و عدم بروز صدمه به آن‌ها (نظیر کج شدگی و …) هنگام جایگذاری پردازنده مرکزی نیز تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند.

Ultra Durable

دو برابر مس بیشتر در لایه‌های مدار چاپی

استفاده از فلز مس در بین لایه‌های مدار چاپی (PCB) سخت‌افزارهای مادربرد از جمله عوامل معمول توسط کمپانی‌های دیگر نیز به شمار می‌رود، اما آنچه که محصولات کمپانی گیگابایت را از دیگر رقبا متمایز ساخته است افزایش دو برابری فلز نامبرده می‌باشد.

ضخامت لایه‌های مسی موجود در مدارات چاپی مادربردها اغلب از مقداری برابر با 35 میکرومتر یا 0.035 میلی‌متر برخوردار می‌باشد. این مهم اگرچه در حالت کلی به افزایش استقامت و کاهش میزان حرارت تولیدی منتهی می‌شود، اما افزایش بیشتر آن همچنان بهبودهای ویژگی‌های مربوطه را به همراه دارد؛ بر همین اساس کمپانی گیگابایت با استفاده از دو برابر نمودن ضخامت لایه‌های مسی و فزونی آن‌ها به 70 میکرومتر (0.07 میلی‌متر) علاوه بر قابلیت‌های نامبرده، بهسازی‌های فراتری همچون کاهش میزان حرارت تولیدی، افزایش قابلیت اورکلاک‌پذیری، کاهش دو برابری مقدار امپدانس الکتریکی، افزایش راندمان انرژی، کاهش میدان‌های الکترومغناطیسی و ایمنی بیشتر نسبت به پدیده تخلیه الکترواستاتیک را برای مصرف‌کنندگان خود در استاندارد Ultra Durable 5 Plus به ارمغان آورده است.

Ultra Durable

پیکربندی درگاه‌های یو‌اس‌بی

درگاه‌های یو‌اس‌بی موجود در ساختار سخت‌افزارهای مادربرد به‌منظور تدارک عملکرد خود و فراهم آوردن قابلیت انتقال داده و انرژی نیازمند فیوزهای کوچک و منحصر به فردی می‌باشند. این فیوزها در پیکربندی سنتی مادربرد از شمارش فراوانی برخوردار نبوده و تعداد چندین درگاه تنها به یک فیوز متصل شده‌اند که این خود احتمال بروز مشکل را به‌خودی خود با افزایش بیشتری همراه می‌سازد، زیرا سوختن فیوز و آسیب آن به از کار افتادگی تمامی درگاه‌های متصله منتهی می‌شود، اما کمپانی گیگابایت با استفاده از تغییر پیکربندی پیش‌فرض و استفاده از یک فیوز برای هرکدام از درگاه‌های یو‌اس‌بی به‌صورت کاملاً متمایز از یکدیگر، زمینه بروز مشکلات را با کاهش بسیار بیشتری همراه ساخته است، زیرا بروز آسیب به یک فیوز به تنها از کار افتادگی همان درگاه منتهی شده و دیگر پورت‌ها همچنان می‌توانند به عملکرد خود مبادرت ورزند.

تراشه تقویت‌کننده هدفون‌های گیمینگ

اغلب سخت‌افزارهای مادربرد با توجه به استفاده از تراشه‌های ضعیف‌تر در بخش خروجی صوتی خود از ضعف‌های بعضاً عدیده و عمده‌ای برخوردار بوده و کاربران حرفه‌ای و گیمینگ را وادار به خرید کارت‌های صدای جداگانه می‌نمایند. این مهم به‌خصوص در هنگام استفاده از دستگاه‌های هدفون و اتصال آن‌ها به جک‌های موجود در قسمت جلویی کیس با ضعف بیشتری خودنمایی می‌کند (به دلیل میزان فاصله بیشتر تا تراشه صوتی)، اما کمپانی گیگابایت در قالب استاندارد Ultra Durable 5 Plus خود علاوه بر استفاده از کارت صدای آنبرد بسیار قدرتمند، تراشه‌های تقویت‌کننده‌ای را نیز در مسافت بین خروجی‌های صدای پنل جلویی استفاده کرده است تا صوت تولیدی پیش از انتقال به هدفون، ابتدا مورد تقویت قرار گرفته و سپس به گوش فرد منتقل شود که این خود بهبود تجربه استفاده از هدفون‌های گیمینگ و کاربردهای حرفه‌ای را به دنبال دارد.

Ultra Durable

تأمین انرژی باتری دستگاه‌های متصله

دستگاه‌های قابل حمل نظیر تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها و … به دلیل استفاده از باتری پیوسته نیازمند منبعی جهت تأمین انرژی دوباره خود می‌باشند. این مهم اگرچه از طریق آداپتورهای شارژر و پریز‌های برق امکان‌پذیر است، اما وجود محدودیت‌هایی نظیر فاصله و … بسیاری از کاربران را وادار به اتصال دستگاه خود به درگاه‌های یو‌اس‌بی رایانه شخصی می‌کند که این مهم نیز از ضعف‌های عمده‌ای رنج می‌برد، زیرا میزان جریان خروجی درگاه‌های یو‌اس‌بی در اغلب موارد بسیار اندک بوده و بازه زمانی شارژ دوباره باتری را با افزایش دوچندانی همراه می‌سازد، علاوه بر اینکه رایانه باید در طول مدت زمان تأمین انرژی پیوسته روشن باشد. این در حالی است که کمپانی گیگابایت با استفاده از فناوری On/Off Charge 2 خود تا حدود فراوانی به مرتفع‌سازی موضوع مذکور پرداخته است.

درگاه داخلی یو‌اس‌بی موجود در مدار چاپی مادربرد که به رنگ قرمز خودنمایی می‌کند به‌صورت کاملاً اختصاصی تنها برای فراهم آوردن زمینه استفاده از استاندارد Ultra Durable 5 Plus توسعه یافته است. درگاه نامبرده علاوه بر خروجی جریان بسیار بیشتر از پورت‌های معمولی برای شارژ سریع‌تر باتری تلفن‌های همراه و حتی فراهم آوردن زمینه استفاده از فناوری شارژ سریع (Fast Charge) آیفون‌های اپل، توان خود را به‌صورت دائمی برقرار ساخته و امکان شارژ دستگاه‌های متصله را حتی در هنگام خاموش بودن رایانه شخصی نیز فراهم می‌آورد.

Ultra Durable

گسترش تعداد فن‌های خنک‌کننده چهارچوب کیس

تدارک تهویه مناسب در فضای درونی چهارچوب کیس درزمینهٔ افزایش راندمان رایانه شخصی و کاهش چشمگیر میزان حرارت تولیدی بسیار تأثیرگذار می‌باشد. همان‌طور که مستحضر هستید، سیستم تهویه چهارچوب‌های کیس مستقیماً توسط فن‌های خنک‌کننده برقرار شده و استفاده از تعداد فن‌های بیشتر، منوط به رعایت قوانین فیزیکی و ترمودینامیک در فزونی میزان بهره‌وری خنک‌سازی بسیار تأثیرگذار است، اما اغلب سخت‌افزارهای مادربرد به دلیل ضعف در پشتیبانی از تعداد فن‌های بیشتر و کمبود درگاه‌های اتصالی، زیرساخت مناسب برای انجام این مهم را فراهم نمی‌آورند. بله، این درست است که امکان اتصال فن‌های خنک‌کننده به کابل‌های مولکس منبع تغذیه امکان‌پذیر می‌باشد، اما این مهم فاکتورهای هوشمندی فن را به‌صورت کامل از بین برده و عملکرد آن را همانند دستگاه‌های معمولی به انجام می‌رساند.

Ultra Durable

کمپانی گیگابایت در استاندارد Ultra Durable 5 Plus خود با افزایش پشتیبانی از فن‌های خنک‌سازی، محدودیت اشاره شده در پاراگراف پیشین را تا حدود فراوانی مرتفع و امکان برقرار ساختن تهویه‌ای مناسب و پر راندمان را در فضای درونی کیس میسر ساخته است. تمامی فن‌های متصله به درگاه‌های مادربرد با استفاده از نرم‌افزار Smart Fan 2 گیگابایت به‌صورت هوشمند مورد کنترل قرار گرفته و سرعت چرخش آن‌ها به همراه فرآیند کالیبراسیون و … قابل هدایت می‌باشد.

اتصال اضافی برای فن پردازنده مرکزی

بسیاری از سخت‌افزارهای مادربرد تنها از یک درگاه جهت اتصال فن خنک‌کننده واحد پردازنده مرکزی برخوردار می‌باشند. این مهم اگرچه در نگاه کلی به هیچ عنوان مشکل‌ساز نیست، اما هنگامی‌که صحبت از استفاده از سیستم خنک‌کننده مایع و بادی به میان می‌آید، کمبود درگاه جهت اتصال پمپ و یا به‌کارگیری کولرهای خنک‌کننده مبتنی بر تعداد دو فن کاملاً به چشم می‌آید، اما کمپانی گیگابایت با عنایت به تعبیه سازی درگاهی دیگر (CPU_OPT) در کنار پین‌های اتصالی پردازنده مرکزی (CPU_FAN)، امکان استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده اشاره شده را به همراه فاکتورهای هوشمندی آن‌ها امکان‌پذیر ساخته است.

Ultra Durable

از جمله دیگر امکانات منحصر به فرد استاندارد Ultra Durable 5 Plus کمپانی گیگابایت می‌توان به محصولات نرم‌افزاری نظیر اپلیکیشن EasyTune جهت اورکلاک سریع واحد پردازنده مرکزی و حافظه اصلی، Smart Fan 2 جهت کنترل هوشمند فن‌های خنک‌کننده، App Center جهت مشاهده اطلاعات سخت‌افزاری سیستم به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به محیط سیستم‌عامل، EZ Setup جهت برقرار نمودن و تنظیم پیکربندی حافظه‌های ذخیره‌سازی (دیسک سخت، دیسک جامد و …) رایانه شخصی و بایوس یکپارچه UEFI برای سهولت در استفاده با ظاهری چشم‌نواز، امکان به‌کارگیری ماوس و سیل عظیمی از انواع و اقسام گزینه‌ها و قابلیت‌های مختلف اشاره کرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید