آشنایی با ویژگی عقب‌گرد (Rollback) و نحوه استفاده از آن در ویندوز 10

آشنایی با ویژگی عقب‌گرد (Rollback) و نحوه استفاده از آن در ویندوز 10


همان‌طور که مستحضر هستید، عملکرد سیستم‌عامل ویندوز 10 بر پایه عرضه بسته‌های به‌روزرسانی گوناگونی نهفته می‌باشد تا پیکره ویندوز رفته رفته شکل گرفته و پلتفرمی کامل و جامع در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد. نصب بسته‌های به‌روزرسانی به خودی خود از هیچ‌گونه مشکلی برخوردار نیست، اما هنگامی که باگ‌ها و گلیچ‌های نرم‌افزاری عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص رایانه شخصی را با مخاطره همراه ساخته و ناسازگاری‌های گوناگونی را برای نرم‌افزارها و برنامه‌های مورد استفاده به ارمغان آورند، وجود سیستمی جهت مرتفع‌سازی مشکلات موجود و بازگردانی ویندوز به وضعیت پیشین خود بسیار لازم و ضروری به شمار می‌رود، اما آیا این مهم امکان‌پذیر می‌باشد؟

خوشبختانه کمپانی مایکروسافت قابلیت خلاقانه و کاربردی ویژه‌ای را در بطن ویندوز 10 گنجانده است که در زمان بروز مشکلات نرم‌افزاری ناشی از بسته‌های به‌روزرسانی، امکان بازگردانی ویندوز به روزهای پیشین و برقراری عملکرد بی‌عیب و نقص مجدد سیستم‌عامل به‌صورت دستی توسط فرد امکان‌پذیر باشد. قابلیت فوق که عقب‌گرد یا به عبارتی دیگر Rollback نام دارد در حالت کلی به کاربر اجازه می‌دهد تا با درج مقادیر مختلف در پایانه اجرای دستورات سیستم‌عامل و اجرای فرامین مختلف از طریق آن، ویندوز را به چندین روز قبل از نصب بسته یا بسته‌های به‌روزرسانی بازگردانی نماید که این خود در رفع تمامی و یا بخشی از مشکلات نمایان شده تأثیرگذار می‌باشد.

استفاده از ویژگی عقب‌گرد ویندوز 10 و حذف خودکار بسته‌های به‌روزرسانی نیازمند درج فرامینی در پایانه اجرای دستورات سیستم‌عامل می‌باشد، بنابراین اجرای منوی فوق در ابتدا امری ضروری به شمار می‌رود.

برای این منظور کافی است تا ابتدا عبارت CMD را در ابزار جستجوی کورتانا تایپ کرده و پس از نمایش ورودی Command Prompt، یک مرتبه بر روی آن کلیک راست کنید و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه Run As Administrator را انتخاب نمایید (اجرای پایانه اجرای دستورات با قابلیت دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای ویندوز ضروری به شمار می‌رود).

اکنون کافی است تا به‌منظور پیشبرد اهداف نوشته، فرامین زیر را در پنجره CMD تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید. هرکدام از دستورات با توجه به مقادیر و پارامترهای خود عملکرد به‌خصوصی را به انجام می‌رسانند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

DISM /Online /Get-OSUninstallWindow

سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌صورت پیش‌فرض تعداد روزهای ویژه‌ای را برای قابلیت عقب‌گرد خود تنظیم می‌نماید که دستور فوق امکان مشاهده و بررسی آن را امکان‌پذیر می‌کند. ویندوز گاهی اوقات و در هنگام بروز مشکلات گوناگون، رایانه فرد را به چندین روز پیش از نصب بسته‌های به‌روزرسانی مربوطه بازگردانی می‌کند، لذا تنظیم مقداری پیش‌فرض برای این مهم امری ضروری به شمار می‌رود.

DISM /Online /Set-OSUninstallWindow /Value:30

دستور فوق در حالت کلی امکان تغییر تعداد روزهای پیش‌فرض تنظیم شده توسط سیستم‌عامل را امکان‌پذیر می‌نماید. مقدار 30 در مجاورت پارامتر Value به معنای تعداد روزهای عقب‌گرد ویندوز در هنگام اجرای آن بوده و تغییر آن به هر مقدار دلخواهی از جانب کاربر امکان‌پذیر می‌باشد (به‌عنوان مثال با تغییر عدد 30 به 60، ویندوز 60 روز به عقب بازگشته و تمامی بسته‌های به‌روزرسانی نصب شده در دو ماه اخیر را پاک‌سازی می‌نماید).

DISM /Online /Initiate-OSUninstall

اکنون پس از مشاهده و تنظیم تعداد روزهای عقب‌گرد ویندوز، کافی است تا به‌منظور اجرای عملیات، دستور فوق را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که فرآیند شروع و وضعیت سیستم‌عامل مجدداً به روزهای پیشین خود باز می‌گردد (سیستم در طی عملیات ممکن است یک و یا چندین بار راه‌اندازی مجدد (ریستارت) گردد).

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که تعداد روزهای قابل بازگشت توسط ویژگی عقب‌گرد پس از عرضه بسته به‌روزرسانی Anniversary از جانب مایکروسافت متأسفانه از 30 روز به 10 روز کاهش پیدا کرده است، بنابراین در صورتی که فرمان اجرای عقب‌گرد توسط سیستم‌عامل اجرا نشده و یا خطاهای مختلفی در طی روند عملیات نمایان می‌شود، کافی است تا مقدار عبارت Value را در دستور دوم به 10 تغییر دهید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید