آشنایی با پروفایل‌های پیکربندی و نحوه پاکسازی آن‌ها در سیستم‌عامل iOS

آشنایی با پروفایل‌های پیکربندی و نحوه پاکسازی آن‌ها در سیستم‌عامل iOS


حفظ امنیت اطلاعات کاربران و تضمین آن از دیرباز تاکنون در قالب یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های مطرح در حوزه اینترنت، رایانه‌های شخصی، تلفن‌های همراه هوشمند و به‌صورت کلی دستگاه‌های الکترونیکی به شمار می‌رود، به‌خصوص اگر سخت‌افزار مربوطه از حافظه‌ای هرچند اندک جهت ذخیره‌سازی دائمی و بلند مدت محتویات مختلف نیز برخوردار باشد. دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند در این بین با توجه به جایگاه بسیار مستحکم خود در زندگی بسیاری از افراد و همچنین قابلیت حمل و نقل آن‌ها از اولویت فراتری برخوردار بوده و کمپانی‌های بسیاری پیوسته در تلاش جهت افزایش امنیت سیستم‌عامل‌های نرم‌افزاری و بهبود زیرساخت‌های ایمنی می‌باشند.

سیستم‌عامل iOS به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های حاضر در دنیای تلفن‌های همراه هوشمند تاکنون به دفعات فراوانی هدف حمله افراد سودجو و توسعه‌دهندگان برنامه‌های مخرب قرار گرفته است. اگرچه نقش کمپانی اپل درزمینهٔ افزایش ایمنی سیستم‌عامل خود و تضمین امنیت کاربران غیرقابل انکار تلقی می‌شود، اما دارندگان تلفن‌های همراه آیفون نیز در تلاش جهت افزایش ایمنی اطلاعات خود اقدامات مختلفی را می‌توانند به انجام رسانند که پاک‌سازی پروفایل‌های پیکربندی ناشناخته و منقضی شده در قالب یکی از آن‌ها به شمار می‌رود.

نمایه‌ها یا به عبارتی دیگر پروفایل‌های پیکربندی در حالت کلی فایل‌های کوچکی جهت تدارک و تنظیم برخی از تنظیمات دسترسی خودکار به تلفن همراه و یا انجام اتوماتیک بعضی از فرآیندها همچون اتصال خودکار به سرورهای اینترنتی، شبکه‌های خصوصی مجازی و … به شمار می‌روند. یک پروفایل پیکربندی مخرب به فرد سودجو می‌تواند اجازه دهد تا بدون آگاهی فرد به ابطال و بازنویسی تنظیمات تلفن همراه مبادرت ورزیده و زمینه دسترسی به دستگاه جهت انجام فعالیت‌های سوء استفاده گرایانه خود را مهیا سازد. به‌عنوان مثال فردی می‌توان پروفایل پیکربندی یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) را به‌گونه‌ای تنظیم کند تا دستگاه پس از برقراری ارتباط با اینترنت بلافاصله به سرور تعیین شده متصل گشته و سپس ترافیک ارسالی و دریافتی را تحت نظارت خود قرار دهد. علاوه بر آن کمپانی اپل در جهت نصب خودکار نسخ آزمایشی (بتا) از سیستم‌عامل iOS نیز به استفاده گسترده از قابلیت فوق مبادرت می‌ورزد، اما چگونه می‌توان نمایه‌های غیرضروری و بیگانه را حذف کرده و زمینه فعالیت آن‌ها را محدود ساخت. در این نوشته نحوه چگونگی پاک‌سازی پروفایل‌های پیکربندی در سیستم‌عامل iOS و تلفن‌های همراه آیفون را با یکدیگر می‌آموزیم.

برای این منظور ابتدا به منوی تنظیمات دستگاه تلفن همراه آیفون مراجعه و سپس دسته‌بندی General را بگشایید.

پیکربندی

حال صفحه را به سمت پایین هدایت و سپس بر روی گزینه Profiles & Device Management کلیک نمایید؛ علاوه بر آن تعداد پروفایل‌های پیکربندی هم‌اکنون نصب شده و حاضر در تلفن همراه نیز در مجاورت گزینه فوق قابل مشاهده می‌باشد.

پیکربندی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، صفحه فعلی فهرستی از تمامی پروفایل‌های نصب شده توسط شخص دارنده تلفن همراه را به نمایش درآورده و علاوه بر آن نمایه‌های سوم شخص تنظیم شده به‌صورت خودکار جهت فراهم آوردن امکان نصب نسخه‌های آزمایشی و بتای اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری و به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل توسط کمپانی اپل نیز قابل مشاهده می‌باشند. اکنون کافی است تا لیست نمایان شده را بررسی کرده و در صورت مشاهده پروفایل‌های غریبه و یا نمایه‌های بسیار قدیمی و منقضی شده، به غیرفعالسازی و حذف آن‌ها مبادرت ورزیده.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد برخی از نمایه‌ها، کافی است تا بر روی آن‌ها کلیک نمایید تا جزئیات فراتر در صفحه‌ای جدید به نمایش درآیند. علاوه بر آن پاک‌سازی پروفایل‌ها از طریق صفحه فعلی و گزینه Remove Profile نیز امکان‌پذیر می‌باشد، اما درج گذرواژه عبوری جهت انجام موفقیت‌آمیز عملیات حذف ضروری به شمار می‌رود.

پیکربندی

در انتها ذکر این ضروری است که به‌منظور افزایش امنیت خود و اطلاعات ذخیره‌سازی شده، از نصب پروفایل‌های پیکربندی ناشناخته خودداری به عمل آورید تا زمینه پاکی سیستم‌عامل از همان ابتدا با مخاطره همراه نشده و نیاز به حذف نمایه‌های مخرب در آینده نیز به حداقل ممکن کاهش پیدا نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید