آشنایی با پسوند ضمیمه M4V و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزارهای مناسب

آشنایی با پسوند ضمیمه M4V و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزارهای مناسب


پسوند ضمیمه M4V در حالت کلی نوعی قالب جهت نگهداری اطلاعات فرمت تصویری MPEG-4 به شمار می‌رود که در حالت عمومی تحت عنوان فایل‌های iTunes نیز شناخته می‌شود. پسوند ضمیمه فوق قالب فرمتی اصلی و اساسی هنگام خرید و یا اجاره هر نوع فایل ویدئویی از طریق فروشگاه محصولات iTunes به‌شمار می‌رود.

M4V

پسوند ضمیمه M4V توسط کمپانی اپل تولید و در ساختار و ماهیت از شباهت‌های بسیار فراوانی با قالب فرمتی MP4 برخوردار می‌باشد. پسوندهای نامبرده هر دو بر پایه قالب نگهدارنده MPEG-4 توسعه یافته و ویژگی‌های گوناگونی را از یکدیگر به ارث برده‌اند. دلیل اصلی نهان در پشت پرده طراحی پسوند فوق افزودن لایه امنیتی FairPlay DRM کمپانی اپل به تمامی محتویات صوتی و تصویری خریداری یا اجاره شده از فروشگاه iTunes بوده است که قالب‌های فرمتی پر استفاده و استاندارد حال حاضر از میزبانی آن عاجز می‌باشند. لایه امنیتی اشاره شده به‌صورت مؤثری از پخش و یا تهیه رونوشت از فایل‌های خود در دستگاه‌هایی که توسط کمپانی اپل ساخته نشده‌اند نظیر آیفون، آیپد، آیپاد و … جلوگیری به عمل می‌آورد (امکان مشاهده ویدئوهای مبتنی بر پسوند ضمیمه M4V و یا دیگر قالب‌های فرمتی دربردارنده لایه امنیتی اشاره شده فقط در دستگاه‌های ساخت کمپانی اپل امکان‌پذیر بوده و دیگر سخت‌افزارهای متفرقه از پخش یا کپی نمودن آن‌ها بهره‌مند نمی‌باشند).

صرفه نظر از قفل DRM اشاره شده، استفاده اختصاصی از کدک ویدئویی H.264، ذخیره‌سازی اطلاعات چپترها و امکان استفاده از فایل‌های صوتی AC3 (دالبی دیجیتال) نیز از جمله دیگر مزیت‌های پسوند ضمیمه فوق به شمار می‌روند.

چگونه می‌توان فایل‌های M4V را گشود؟

پیش از پرداختن به ادامه مبحث باید خاطر نشان کرد که عدم اجرای فایل‌های M4V در دستگاه‌های ساخته نشده توسط کمپانی اپل منوط به محافظت اطلاعات توسط قفل DRM مذکور می‌باشد؛ در غیر این صورت فایل ویدئویی مربوطه می‌تواند به‌راحتی و توسط نرم‌افزارهای پخش‌کننده معمولی نظیر ویندوز مدیا پلیر مورد اجرا قرار گیرد.

در صورتی که یک فایل مبتنی بر پسوند ضمیمه M4V توسط قفل DRM محافظت شده می‌باشد، امکان اجرای آن فقط در صورتی امکان‌پذیر است که محتوا توسط فروشگاه iTunes و شناسه اپل (AppleID) استفاده شده برای خرید یا اجاره فایل اعتبارسنجی و مجوزهای لازمه را دریافت نماید، از آنجایی که این مهم برای بسیاری از افراد، به‌خصوص در کشور ایران امکان‌پذیر نیست، لذا ادامه نوشته را با فرض عدم محافظت فایل توسط قفل مذکور پیش می‌بریم.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، پسوند ضمیمه M4V در ساختار از شباهت‌های فراوانی با قالب فرمتی MP4 برخوردار بوده و لذا نرم‌افزار مدیا پلیر سیستم‌عامل ویندوز به‌صورت پیش‌فرض و بدون نیاز به نصب کدک‌های جانبی قادر به اجرای فایل‌های ویدئویی مبتنی بر آن می‌باشد. علاوه بر آن بسیاری از دیگر اپلیکیشن‌های پخش‌کننده قدرتمند و محبوب حال حاضر نظیر KM Player و … با احتمال فراوانی از آن پشتیبانی کرده و لذا عملیات اجرا و پخش پسوند مذکور به‌راحتی هرچه تمام‌تر و بدون نصب برنامه‌های جانبی می‌تواند انجام پذیرد.

از آنجایی که پسوندهای ضمیمه M4V و MP4 از شباهت‌های فراوانی با یکدیگر برخوردار بوده و هردو مبتنی بر قالب نگهدارنده MPEG-4 می‌باشند، لذا امکان جایگزینی آن‌ها با یکدیگر بدون نیاز به انجام فرآیند تبدیل محتویات (با استفاده از برنامه‌های کانورتر) نیز امکان‌پذیر می‌باشد. بنابراین اگر یک فایل ویدئویی M4V بنا به هر دلیلی در رایانه شخصی مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز شما به نمایش در نمی‌آید، کافی است تا پسوند ضمیمه آن را به‌راحتی و با استفاده از فرمان Rename از M4V به MP4 تغییر داده و سپس به اجرای دوباره آن بپردازید. در انتها باید مجدداً اشاره کرد که تمامی توضیحات فوق در صورت محافظت فایل ویدئویی توسط قفل DRM دیگر امکان‌پذیر نبوده و محتویات باید تحت اعتبارسنجی رسمی قرار گیرند.

M4V

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید