آشنایی با پسوند ضمیمه PDF و نحوه گشودن آن با استفاده از ابزارهای مناسب

آشنایی با پسوند ضمیمه PDF و نحوه گشودن آن با استفاده از ابزارهای مناسب


بدون شک پسوند ضمیمه PDF در قالب پر استفاده‌ترین قالب‌های فرمتی حال حاضر به شمار می‌رود که گستردگی آن بسیاری از حوزه‌های مختلف را تحت قبضه خود در آورده است، اما چرا محبوبیت پسوند فوق از فزونی فراوانی برخوردار بوده و تقریباً تمامی افراد به استفاده از آن می‌پردازند؟

پسوند ضمیمه PDF

پسوند ضمیمه PDF برای اولین بار توسط کمپانی ادوبی در سال 1990 طراحی و از کوتاه شده عبارت “فرمت اسناد قابل حمل” یا به عبارتی دیگر “Portable Document Format” تشکیل شده است. قالب فرمتی فوق همان‌طور که از عنوان آن پیداست با هدف تسهیل موانع بسیار فراوان موجود در سد راه انتقال و اشتراک اسناد متنی و جلوگیری از بروز تداخل در قالب‌بندی آن‌ها توسعه یافته و تاکنون با درصد بسیار فراوانی موفق به انجام هدف خود شده است.

جهت درک بهتر موضوع سندی را تصور کنید که قالب فرمتی آن مبتنی بر نرم‌افزار پردازشگر قدرتمند کمپانی مایکروسافت یعنی ورد (Word) می‌باشد. مطمئناً اشتراک محتوای فوق با پسوند ضمیمه پیش‌فرض Docx و یا Docm در زمینه بروز مشکلات فراوان در رایانه و یا دستگاه مقصد تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، زیرا چهارچوب قالب‌بندی سند در نود درصد مواقع از حفظ شیرازه ساختار اولیه خود عاجز بوده و ساختار متن با بروز مشکلاتی همچون عدم پشتیبانی فونت مورد استفاده توسط سیستم‌عامل دستگاه ثانویه، کوچکی یا بزرگی وضوح تصویر یا صفحه نمایشگر، استفاده از امکانات پیشرفته و … کاملاً از هم پاشیده و سندی بدون قابلیت مطالعه صحیح و یا تدارک اعمالی نظیر پرینت و … تحت اشتراک قرار می‌گیرد، اما قالب فرمتی PDF با پای در میدان گذاشتن خود تمامی مشکلات اشاره شده را رفع و قابلیت انتقال اسناد را با سهولت بسیار فراوانی همراه ساخته است.

پسوند ضمیمه PDF بر طبق گفته کمپانی ادوبی با دو هدف اصلی اعطای قابلیت اجرا و مشاهده اسناد توسط تمامی سخت‌افزارها و سیستم‌عامل‌های گوناگون بدون نیاز به استفاده از نرم‌افزار سازنده و حفظ قالب اصلی و چهارچوب ساختاری سند با همان شکل اولیه مورد طراحی و توسعه قرار گرفته است. فایل‌های دارای پسوند نامبرده در حالت کلی از قابلیت نگهداری آیتم‌هایی همچون متون، تصاویر، فونت‌های پیوست شده، هایپرلینک‌ها، کلیپ‌های ویدئویی، کلیدهای پویا، جداول و فرم‌ها و … برخوردار می‌باشند.

مطمئناً مشاهده یک صفحه در ابعاد برگه A4 توسط نمایشگر تلفن همراهی چهار اینچی آزار و اذیت‌های بسیار فراوانی را با خود به ارمغان می‌آورد، زیرا اغلب آیتم‌های موجود در فایل نظیر تصاویر، قلم و … با عنایت به حالت ایستای خود به حفظ اندازه اولیه مبادرت ورزیده و با سختی فراوانی قابل مشاهده می‌باشند که این مهم به از بین‌روی چهارچوب قالب‌بندی متن منتهی می‌شود، درحالی‌که مشکلات فوق در هنگام تبدیل فرمت پیش‌فرض فایل مربوط به PDF به‌صورت کاملاً پویا و مطابق با پارامترهای دستگاه مقصد مورد سنجش و تنظیم قرار گرفته و عدم بروز اختلال در قالب سند نیز به مطالعه صحیح و بی‌دردسر آن منتهی می‌شود؛ قابلیتی که در حال حاضر تنها از عهده پسوند ضمیمه PDF بر آمده و دیگر روش‌های موجود در این زمینه آن‌چنان نمی‌توانند مفید واقع گردند.

پسوند ضمیمه PDF امروزه به یک قالب فرمتی استاندارد تبدیل شده و طیف وسیعی از انواع و اقسام محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به‌صورت کاملاً پیش‌فرض به پشتیبانی از آن می‌پردازند، لذا گشودن فایل‌های مبتنی بر پسوند فوق به هیچ عنوان سختی‌های فراوانی را در مسیر کاربر قرار نداده و به‌راحتی می‌توانند قابل مشاهده باشند.

برخی از نرم‌افزارهای مرورگر صفحات اینترنتی از جمله موزیلا فایرفاکس، گوگل کروم، مایکروسافت ادج و … از ابزار اجرا و گشایش فایل‌های PDF برخوردار بوده و این مهم را به‌صورت کاملاً داخلی در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند. علاوه بر آن امکان پرینت و چاپ اسناد با استفاده از بعضی از آن‌ها نیز امکان‌پذیر می‌باشد، اما امکانات قابل پشتیبانی توسط برنامه‌های مرورگر اغلب از محدودیت‌هایی برخوردار بوده و قابلیت تنظیم صفحه با توجه به حالات مورد نیاز را فراهم نمی‌آورند.

رفع این مهم با استفاده از نرم‌افزارهای قدرتمند توسعه یافته جهت اجرا و خوانش فایل‌های PDF نظیر Adobe Acrobat Reader ،Foxit PDF Reader و … امکان‌پذیر می‌باشد. برنامه‌های نامبرده با پشتیبانی کامل از فرمت مذکور علاوه‌بر گشودن موفقیت‌آمیز آن‌ها با حفظ قالب اولیه، در اعطای امکانات پیچیده نظیر هایلایت نمودن بخش‌های مهم متن، درج دیدگاه، تغییر حالت نمایش، بزرگ‌نمایی اندازه صفحه و فونت، تغییر رنگ پس‌زمینه و … نیز از قدرت فراوانی برخوردار می‌باشند که همگی جهت سهولت در مطالعه متن سند و جلوگیری از بروز آزار و اذیت‌های مختلف تأثیرات مختلفی را به خود اختصاص می‌دهند.

پسوند ضمیمه PDF

پسوند ضمیمه PDF به‌منظور حفظ قالب‌بندی سند و نگهداری ویژگی‌های ساختاری متن در حالت کلی فایل تبدیل شده را قفل و امکان ایجاد تغییرات را از آن سلب می‌نماید (فایل اصطلاحاً به وضعیت فقط خوانش یا Read Only تغییر پیدا می‌کند). این مهم اگرچه در زمینه انتقال و اشتراک اسناد تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد، اما هنگامی‌که صحبت از ویرایش محتویات به میان می‌آید، محدودیت‌های بسیار عظیمی را از خود پدیدار می‌کند.

ویرایش اسناد مبتنی بر پسوند ضمیمه PDF با استفاده از پردازشگرهای مرسوم نظیر مایکروسافت ورد و … عملاً غیرممکن بوده و پیش از آن نیازمند تبدیل قالب فرمتی به پساوند دیگری همچون Docx و … می‌باشد، زیرا همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، قفل بودن اسناد متنی PDF در حالت کلی امکان انجام این مهم را کاربران سلب می‌نماید. البته ذکر این نکته ضروری است که استفاده از برنامه‌هایی همچون PDF-XChange Editor به‌منظور اعمال ویرایش‌های بسیار محدود در قالب فایل‌های مختلف به‌عنوان یک گزینه مطرح است، اما قدرتمندترین نرم‌افزار موجود جهت کنترل کامل اسناد PDF و ویرایش صحیح و بی‌عیب و نقص آن‌ها بدون نیاز به تبدیل قالب فرمتی (همانند نرم‌افزار مایکروسافت ورد) تحت عنوان Acrobat DC در اختیار کمپانی ادوبی قرار دارد که استفاده از آن نیازمند پرداخت مبلغی برابر با 12.99 (برای نسخه استاندارد با پشتیبانی از تنها سیستم‌عامل ویندوز) یا 14.99 دلار (برای نسخه حرفه‌ای با پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های ویندوز و مکینتاش) و تعهدی سالیانه جهت خرید اشتراک می‌باشد.

پسوند ضمیمه PDF

خرید اشتراک سالیانه استفاده از نرم‌افزار Acrobat DC برای آن دسته از افرادی که با فایل‌های PDF بسیاری سر و کار داشته و پیوسته نیازمند ویرایش آن‌ها می‌باشند بسیار معقول و به‌صرفه محسوب می‌گردد، اما این مهم برای کاربران عادی آن‌چنان قابل قبول نبوده و لذا روش‌های جایگزین باید در دستور کار قرار گیرند که عملکرد بسیاری از آن‌ها برپایه تبدیل پسوند ضمیمه به قالب فرمتی قابل پشتیبانی توسط برنامه‌هایی نظیر مایکروسافت ورد، گوگل داکس و … و یا استفاده از ابزارهای آنلاین نظیر Zamzar و … صورت می‌پذیرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید