آشنایی با پسوند ضمیمه REG و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزار مناسب

آشنایی با پسوند ضمیمه REG و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزار مناسب


اگر تاکنون به مطالعه مطالب مختلف پیرامون رجیستری سیستم‌عامل ویندوز پرداخته باشید، حتماً با فایل‌های دارای پسوند ضمیمه REG نیز برخورد داشته‌اید؛ اما محتویات فوق در حالت کلی چیست و چگونه می‌توان به اجرای آن‌ها پرداخت؟ آیا تغییر مقادیر موجود در بطن فایل‌های رجیستری باید با دقت زیادی انجام پذیرفته و دگرگونی زیرساخت ویندوز به عدم عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص آن منتهی می‌شود؟ بهتر است تا جهت درک بهتر موضوع ابتدا با بستر رجیستری پلتفرم ویندوز آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

رجیستری سیستم‌عامل ویندوز چیست؟

رجیستری ویندوز در حالت کلی پایگاه داده‌ای سلسله مراتبی از انواع و اقسام مقادیر مختلف به شمار می‌رود که سیستم‌عامل، فرآیندهای داخلی و همچنین نرم‌افزارهای نصب شده به ذخیره‌سازی پیکربندی تنظیماتی خود در بستر آن مبادرت می‌ورزند. نرم‌افزارهای رایانه‌ای در حالت کلی درکی از نگهداری تنظیمات خود نداشته و به‌منظور فراخوانی مقادیر از پیش تنظیم شده توسط کاربر و یا به‌طور خودکار، باید داده‌های خود را در مکانی نگهداری نمایند. انجام این مهم به‌صورت محلی توسط اپلیکیشن‌های مختلف میسر می‌باشد، اما انباشت تعداد فراوانی از فایل‌های گوناگون، صرفه نظر از عدم سازمان‌دهی آن‌ها در موقعیتی قابل دسترس ممکن است به هدر رفت بی‌رویه فضای ارزشمند دیسک سخت منتهی شود، بنابراین کمپانی مایکروسافت با فراهم پایگاهی تحت عنوان رجیستری، بستری را جهت نگهداری تمامی تنظیمات مختلف در مکانی ثابت و دسترسی سریع به آن‌ها را به‌راحتی میسر ساخته است.

دسترسی به زیرساخت رجیستری سیستم‌عامل با استفاده از ابزار ویرایشگر رجیستری ویندوز امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور کافی است تا ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک جدید نمایان شده عبارت Regedit را تایپ نمایید تا پنجره ابزار به نمایش درآید. رابط کاربری ویرایشگر رجیستری ویندوز در حالت کلی متشکل از دو فهرست کلیدها (فولدرها) در سمت چپ و مقادیر (فایل‌های دارای پسوند ضمیمه REG) در سمت راست پنجره می‌باشد که این خود فرآیند مراجعه به مسیرهای مختلف و دسترسی به تنظیمات پیکربندی‌های گوناگون را با سهولت بسیار فراوانی همراه ساخت است. تنها کافی است تا جهت دسترسی به مقداری خاص، ابتدا به مسیر کلید مربوطه مراجعه کرده و سپس فایل منتسب به آن در سمت راست پنجره را با دو مرتبه کلیک نمودن بر روی آن بگشایید.

REG

رجیستری سیستم‌عامل ویندوز دسته‌ای بسیار پیچیده از هزاران هزار کلید و میلیون‌ها میلیون مقدار را در بطن خود جای داده است، لذا جستجوی دستی آن برای مشاهده تنظیماتی خاص به جز هدر رفت زمان آن‌چنان مزیتی را عاید فرد نمی‌سازد، مگر در صورت آگاهی از مسیری مستقیم جهت انجام سفارشی خاص. علاوه بر آن تغییر کلیدها و مقادیر رجیستری سیستم‌عامل به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود، زیرا در صورت تغییر حتی کوچک‌ترین مقدار باینری از 1 به 0 و یا بالعکس بدون آگاهی از نحوه عملکرد آن و تنها از روی کنجکاوی ممکن است به بروز اختلالات بسیار چشمگیر در عملکرد صحیح و بی‌عیب نقص ویندوز و حتی عدم بوت آن منتهی شود، لذا پیشنهاد می‌شود تا مقالات شخصی‌سازی و یا ترفندهای رجیستری را از مراجع کاملاً قابل اعتماد دریافت نمایید.

آشنایی با فایل‌های دارای پسوند ضمیمه REG

محتویات موجود در ساختار رجیستری سیستم‌عامل بر اساس پسوند ضمیمه REG شناخته شده و تمامی داده‌های استخراج شده از رجیستری تحت پسوند مذکور مورد ساخت قرار می‌گیرند. یک فایل REG در حقیقت بستری جهت دربرگیری داده‌های متنی کلیدها و مقادیر مختلف محسوب می‌شود که استفاده از آن جهت استخراج اطلاعات و یا تغییر تنظیمات امکان‌پذیر می‌باشد.

اغلب وب‌سایت‌های دربردارنده ترفندهای تغییر رجیستری سیستم‌عامل فایل‌های آموزش مربوطه را در انتهای مطلب درج می‌نمایند که تمامی آن‌ها تحت پسوند REG قابل مشاهده هستند. مثال دیگری که در این باره می‌توان به آن اشاره کرد استخراج محتویات از رجیستری سیستم‌عامل می‌باشد. برای این منظور می‌توانید ابزار ویرایشگری رجیستری را گشوده و سپس با مراجعه به مسیر مورد نظر و انتخاب مقدار مربوطه، بر روی سربرگ File کلیک و سپس گزینه Export را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که فایلی تحت پسوند REG ایجاد می‌شود که امکان تغییر آن در آینده و حتی اشتراک آن به‌راحتی امکان‌پذیر می‌باشد.

REG

چگونه می‌توان فایل‌های رجیستری را اجرا کرد؟

پیش از پرداختن به ادامه مبحث باید خاطر نشان کرد که گشودن فایل‌های رجیستری به دلیل اعمال تأثیرات مستقیم در زیرساخت ویندوز باید با دقت بسیار فراوانی انجام پذیرد، بنابراین اکیداً توصیه می‌شود تا اگر از صحت فایلی مطمئن نشده و آن را از منبع معتبری دریافت نکرده‌اید، از اجرای آن خودداری کنید، زیرا محتویات دارای پسوند REG می‌‎توانند تغییراتی را همچون دگرگونی مقادیر پیش‌فرض رجیستری، افزودن و یا حذف برخی از کلیدهای مخرب و سالم را به انجام رسانند که نتیجه آن ممکن است به از کار افتادگی ویندوز منتهی شود.

اجرای فایل‌های رجیستری سیستم‌عامل ویندوز به‌راحتی هرچه تمام‌تر انجام می‌پذیرد. برای این منظور کافی است تا دو مرتبه بر روی یک فایل دارای پسوند REG کلیک کرده و سپس در پیغام محاوره‌ای به نمایش درآمده گزینه Yes را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ویندوز تغییرات مربوطه را بلافاصله در زیرساخت خود ادغام کرده و به سفارشی‌سازی تنظیمات بر اساس پیکربندی آن اقدام می‌نماید.

REG

در صورتی که قصد مشاهده محتویات یک فایل رجیستری و یا حتی تغییر مقادیر پیش‌فرض آن را در سر دارید، کافی است تا فایل مربوطه را با استفاده از یک نرم‌افزار ویرایشگر متن نظیر Notepad بگشایید. در نهایت پس از شخصی‌سازی محتوا و تغییر داده‌های مربوطه، مجدداً آن را ذخیره‌سازی کرده و سپس اجرا یا به اشتراک بگذارید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید