آشنایی با پسوند ضمیمه XLSX و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزارهای مناسب

آشنایی با پسوند ضمیمه XLSX و نحوه گشودن فایل‌های آن با استفاده از ابزارهای مناسب


اگر شما نیز تاکنون به استفاده از نرم‌افزار ویرایشگر مایکروسافت اکسل (Excel) مبادرت ورزیده باشید، بدون شک پسوند ضمیمه XLSX نیز به چشمتان خورده و کم و بیش با آن آشنایی دارید، اما قالب فرمتی فوق چیست و چرا توسط برنامه مذکور به کار گرفته می‌شود؟ آیا فایل‌های مبتنی بر پسوند نامبرده در مقایسه با دیگر قالب‌های موجود از تفاوت‌هایی برخوردار می‌باشند؟

XLSX

آشنایی با فایل‌های مبتنی بر پسوند ضمیمه XLSX

پسوند ضمیمه XLSX در حالت کلی نوعی قالب فرمتی استاندارد و مورد استفاده توسط نرم‌افزار مایکروسافت اکسل به شمار می‌رود که عملکرد اصلی آن پیرامون ویرایش و ادیت صفحات گسترده و سازمان‌دهی، آنالیز و ذخیره‌سازی داده‌های گوناگون در قالب جداول مختلف متمرکز شده است. اگر تاکنون به استفاده از نرم‌افزار اشاره شده و مشاهده محتویات توسط آن اقدام کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که برنامه مذکور تمامی اطلاعات موجود را در ساختار جدول گونه و متمایز از یکدیگر نگهداری می‌نماید که این مهم علاوه بر جلوگیری از تداخل داده، در انتخاب آن به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل برای پاسخ‌گویی به نیازهای حسابداری و … نیز تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد. هرکدام از سلول‌های جداول قابل مشاهده در فایل‌های XLSX از قابلیت نگهداری متن و یا داده‌های عددی (از جمله فرمول‌ها و توابع ریاضی) برخوردار می‌باشند که در این خود در افزایش انعطاف‌پذیری برنامه مذکور بسیار تأثیرگذار است.

پسوند ضمیمه XLSX برای اولین بار در نسخه 2007 بسته نرم‌افزاری آفیس و به همراه استاندارد Open XML معرفی و در دسترس عموم قرار گرفته است. تمامی فایل‌های خروجی تولید شده توسط نسخه‌های امروزی نرم‌افزار ویرایشگر مایکروسافت اکسل به‌صورت کاملاً خودکار تحت پسوند فوق تولید شده و ذخیره‌سازی می‌گردند. پسوند ضمیمه XLSX در حالت کلی جایگزینی بر قالب XLS محسوب شده و فرمتی باز (Open XML) و بدون محدودیت به شمار می‌رود. محتویات تحت پسوند XLSX فایل‌هایی فشرده به شمار می‌روند که اطلاعات و همچنین داده‌های مختلف جهت حفظ ساختار اسناد و امکان مشاهده آن‌ها در آینده را در بطن خود نگهداری می‌نمایند.

چگونه می‌توان محتویات فایل‌های XLSX را مشاهده کرد؟

خوشبختانه پسوند ضمیمه XLSX با عنایت به ویژگی‌های منحصر به فرد و راحتی در استفاده به فرمتی استاندارد در طول زمان تبدیل و بسیاری از اپلیکیشن‌های متنی مختلف به‌صورت پیش‌فرض از آن پشتیبانی می‌کنند. اگرچه سیستم‌عامل ویندوز از ابزاری داخلی جهت گشودن فایل‌های مبتنی بر پسوند مذکور برخوردار نیست، اما امکان مشاهده آن‌ها توسط نسخه 2007 بسته نرم‌افزاری آفیس به بعد (برنامه ویرایشگر مایکروسافت اکسل) امکان‌پذیر می‌باشد. علاوه بر آن دانلود و نصب نرم‌افزارهای سوم شخصی نظیر Apache OpenOffice یا LibreOffice نیز در زمینه اجرا و مشاهده محتویات فایل‌های فوق تأثیرگذار می‌باشد (در صورتی که امکان نصب بسته نرم‌افزاری مایکروسافت آفیس به دلایلی همچون اندازه سنگین، عدم دسترسی به آن و … میسر نمی‌باشد).

خوشبختانه سیستم‌عامل مکینتاش از ابزاری پیش‌فرض جهت گشودن فایل‌های تحت پسوند XLSX برخوردار می‌باشد که این خود در راحتی بیشتر مصرف‌کنندگان بسیار تأثیرگذار می‌باشد. برای این منظور کافی است تا بر روی یکی از فایل‌های مربوطه دو مرتبه کلیک کنید تا فرآیند اجرای آن به‌وسیله نرم‌افزار داخلی Apple Numbers به انجام رسد.

در صورتی که قصد دارید تا تمامی فایل‌های Open XML (یا همان محتویات تحت پسوند XLSX) خود را در بسترهای ذخیره‌سازی ابری آپلود کرده و سپس به اجرا و یا ویرایش آن‌ها اقدام نمایید، استفاده از ابزار Excel Online و Google Sheets بسیار پیشنهاد می‌شوند. در انتها افزونه رسمی Office Editing for Docs, Sheets & Slides مرورگر کروم نیز امکان آپلود مستقیم فایل‌های اسناد به فضای ابری گوگل درایو و دسترسی سریع به آن‌ها را با راحتی دوچندانی همراه ساخته است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید