آشنایی با کلاه‌برداری تلفنی بین‌المللی Wangiri و نحوه تشخیص آن

آشنایی با کلاه‌برداری تلفنی بین‌المللی Wangiri و نحوه تشخیص آن


آیا تا به حال برای شما پیش آماده است که تلفن همراهتان ناگهان زنگ خورده و شماره‌ای از کشور دیگر بر روی صفحه آن نمایان شود؟ پدیده کلاه‌برداری‌های تلفنی (Phone Scam) اخیراً با گستردگی بیشتری همراه شده و نمونه‌های متعددی از آن‌ها در قالب موارد پیامکی و … حتی در کشور ما (ایران) نیز مشاهده و توسط نهادهای امنیتی به کاربران گوشزد شده است، اما اجرای این موضوع در سطح بین‌المللی وجود داشته و در حقیقتاً کشورهای بسیاری در حال دست و پنجه نرم کردن با آن می‌باشند که از جمله جدیدترین آن‌ها می‌توان به کلاه‌برداری Wangiri یا به عبارتی دیگر One Ring (تک حلقه) اشاره کرد.

آشنایی با کلاه‌برداری تلفنی بین‌المللی Wangiri و نحوه تشخیص آن

حتماً برای شما نیز پیش آمده است که فردی با جابه‌جایی یک رقم به‌صورت کاملاً ناخواسته و غیرعمدی به شماره شما زنگ زده و پس از برقراری تماس متوجه اشتباه خود شده و با عذرخواهی به تماس خاتمه ببخشد، اما در کلاه‌برداری‌های اینترنتی، برقراری تماس اشتباه معنا نداشته و فرد که ممکن است حتی یک ربات باشد نیز با قصد و غرضی کاملاً فریبکارانه اقدام به برقراری تماس با شما می‌کند. در کلاه‌برداری Wangiri شماره‌های ناشناس از کشورهای مختلف به‌صورت بین‌المللی اقدام به برقراری تماس با طعمه‌های خود می‌کنند. در صورتی که شخص به تماس پاسخ دهد، تماس وی به شماره‌ای گران قیمت و پریمیوم منتقل شده و مبالغ سرسام‌آوری از حساب وی کسر و سودجویی از این طریق به انجام می‌رسد. همان‌طور که می‌دانیم، تماس‌های راه دور و بین‌المللی در مقایسه با تماس‌های داخلی از هزینه‌های بسیار بیشتری برخوردار بوده و فرد مستعد پرداخت مبالغ فراتری برای صحبت می‌باشد. در این نوع کلاه‌برداری، شخص سودجو با ترفندهایی همچون پخش یک آهنگ، صحبت در مورد برنده شدن در یک قرعه کشی و تماس برای ارسال هدیه و … به دنبال آن است تا طعمه خود را مدت زمان بیشتری پشت خط نگاه داشته و از این طریق مبالغ بیشتری را از حساب او کسر نماید. این در حالی است که هیچ کدام از صحبت‌های وی حقیقت نداشته و نتیجه این عمل در ابتدای ماه با رقم وحشتناک قبض موبایل ارسال شده نمایان می‌شود.

کلاه‌برداری Wangiri در نوع خود یک اقدام مهندسی شده به شمار رفته و با سوء استفاده از ابعاد روانی اقدام به سودجویی می‌نماید. بسیاری افراد در هنگام دریافت تماس از شماره‌های ناشناس، به خصوص کشوری دیگر اقدام به برقراری پاسخ کرده و یا حتی در صورت از دست دادن تماس، در آینده خود اقدام به برقراری مجدد تماس از روی حس کنجکاوی می‌کنند که در این صورت توضیحات پاراگراف پیشین مجدداً در مورد شخص بی‌خبر اعمال می‌شوند. در این نوع کلاه‌برداری، تماس به‌صورت بین‌المللی و به دفعات بسیار انجام می‌پذیرد تا شخص هنگام مشاهده تلفن همراه خود، با تماس‌های متعددی رو به رو شده و با خود این گونه پندارد که موضوع مهمی بوده و لذا اقدام به بازگشت تماس کند. در صورتی که شماره مربوطه در لیست سیاه تلفن همراه قرار گرفته و بلاک شود، تماس در آینده مجدداً از طریق شماره دیگری (اغلب با تغییر تنها یک یا دو رقم از شماره اولیه) انجام می‌پذیرد تا شخص سرانجام در دام بیفتد!

آشنایی با کلاه‌برداری تلفنی بین‌المللی Wangiri و نحوه تشخیص آن

کلاه‌برداری Wangiri برای اولین بار از کشور ژاپن شروع شده و به‌صورت بین‌المللی افراد بسیاری را در سرتاسر جهان تحت تأثیر خود قرار داده است. گزارش این نوع کلاه‌برداری تاکنون از انگلستان، کانادا، نیوزیلند، ایرلند، ایالات‌متحده آمریکا و … ارسال شده و کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) نیز نسبت به آن هشدار داده است.

اکنون که با کلاه‌برداری Wangiri و گستردگی آن آشنا شدیم، چگونه می‌توان امنیت خود را نسبت به آن حفظ کرد؟ مطمئناً واضح‌ترین پاسخ به این سؤال عدم پاسخ‌گویی به شماره‌های بین‌المللی ناشناس و یا عدم تماس دوباره با آن‌ها در آینده می‌باشد. مطمئناً شخصی که قصد صحبت با شما را داشته و به دنبال سودجویی نباشد با چند بار رد و یا عدم پاسخ‌گویی به تماس پیامکی را ارسال کرده و خود را معرفی می‌کند، اما انجام اقدامات سادیسم گونه همچون تماس‌های مکرر و پشت سر هم، آن هم با شماره‌ای بین‌المللی کمی مشکوک و دور از ذهن تلقی می‌شود. کلاه‌برداری‌های تلفنی اغلب با توالی‌های خاصی انجام پذیرفته و شخص سودجو به منبع بی‌شماری از شماره‌های گوناگون دسترسی ندارد، بنابراین این دسته از کلاه‌برداری‌ها معمولاً سریعاً شناسایی شده و شماره مربوطه توسط نهادها و سازمان‌های امنیتی و یا حتی کاربران دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود، بنابراین در صورتی که نسبت به شماره‌ای مشکوک هستید، کافی است تا جستجوی کوچکی را در گوگل انجام داده و نسبت به بررسی صحت شماره اقدام کنید.

در انتها باید مجدداً خاطر نشان کرد که کلاه‌برداری معرفی شده در این نوشته اغلب با استفاده از شماره‌های بین‌المللی و راه دور انجام می‌پذیرد، بنابراین در صورتی که دوست و یا آشنایی را در یکی از کشورهای خارجه نداشته و یا تا به حال از طریق شماره‌ای بین‌المللی با شما تماسی برقرار نشده است، نسبت به پاسخ‌گویی به این نوع تماس‌ها به هیچ عنوان اقدام نکرده و شماره را سریعاً در فهرست سیاه تلفن همراه خود قرار دهید. کلاه‌برداری‌های تلفنی اغلب به‌صورت پیوسته انجام پذیرفته و در صورتی که شخصی تماس را پاسخ نگوید، فرد سودجو مرتباً با وی تماس برقرار می‌کند (مدت زمان زنگ خوردن گوشی ممکن است از 2 ثانیه تا زمان قطع خودکار توسط اپراتور متغیر باشد)، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا برای مدت زمانی (چند روز) هوشیار بوده و تماس‌های ناشناس و مشکوک دریافتی را برقرار نکنید. نیاز به توضیح نیست که در صورت بدتر شدن شرایط و مزاحمت‌های پی در پی، برقراری تماس با پلیس امری عقلانی محسوب می‌شود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید