آشنایی کامل و اورکلاکینگ با نرم افزار قدرتمند MSI Command Center

آشنایی کامل و اورکلاکینگ با نرم افزار قدرتمند MSI Command Center


یکی از مواردی که برای قطعات سخت افزار رایانه، خصوصا مادربورد حائز اهمیت است، وجود نرم افزارهای متعدد و کاربردی می باشد. در چند سال اخیر، سازندگان اصلی مادربورد نرم افزارهای کاربردی زیادی را برای محصولات خود در نظر گرفته اند. کمپانی MSI نیز به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی مادربورد در سطح جهان، همواره طیف وسیعی از نرم افزارهای مختلف را برای محصولات خود تدارک می بیند. MSI Command Center یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای جانبی مادربوردهای MSI به شمار می رود. مرکز فرماندهی MSI، یک نرم افزار بسیار قدرتمند با طیف وسیعی از قابلیت های مانیتورینگ، اورکلاکینگ و غیره است که در ادامه قصد داریم به معرفی کامل و اورکلاکینگ با آن بپردازیم.

نکته: برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگتر، آنها را در تب جدیدی باز کنید.

 

نسخه ی استفاده شده توسط ما 3.0.0.60 است که تغییرات فراوانی را به خود دیده است. در صفحه اصلی Command Center اطلاعات زیادی به چشم می خورد. بالای این قسمت، اطلاعات مربوط به نسخه ویندوز، پردازنده، مادربورد و نسخه ی بایوس آن درج شده است. قسمت اصلی Command Center شامل 4 بخش مربوط به پردازنده، حافظه های RAM، تراشه گرافیکی مجتمع پردازنده یا IGP و قابلیت Game Boost است. CPU Frequency اجازه تغییر ضریب و فرکانس پایه پردازنده به صورت کاملا دلخواه برای هر تعداد هسته که مایل باشید، فراهم می کند.

 

با زدن دکمه Show All، اطلاعات مربوط به فرکانس تمام هسته ها نمایان خواهد شد. همانطور که ملاحضه می گردد، فرکانس پردازنده i7-8700K با توجه به تعداد هسته های زیر بار متفاوت است. بر این اساس و همانطور که Command Center نشان می دهد، فرکانس این پردازنده با توجه به ضریب و کلاک پایه، در زمان لود یک هسته برابر با 4700 مگاهرتز، لود 2 هسته برابر با 4600 مگاهرتز، لود 3 هسته برابر با 4500 مگاهرتز، لود 4 یا 5 هسته برای با 4400 مگاهرتز و برای هر 6 هسته پردازشی برابر با 4300 مگاهرتز می باشد.

 

به صفحه ی بعد رفته و اطلاعات مربوط به قسمت CPU Fan را مشاهده می کنیم. این قسمت را به جای حالت هوشمند یا Smart Mode که در تصویر دوم مشاهده کردید، روی حالت دستی یا Manual Mode قرار می دهیم. در این حالت بدون نیاز به فشردن دکمه Apply در بالای نرم افزار، دور فن پیش فرض حالت دستی (100درصد) اعمال خواهد شد و سرعت فن خنک کننده پردازنده به آرامی بالا رفته و به حداکثر سرعت چرخش خود می رسد. فراموش نکنید، این کار مستلزم اتصال کابل فن پردازنده به هدر CPU FAN مادربورد است.

 

با فشردن دکمه System Fan، اطلاعات و گزینه های پیش رو برای سایر هدرهای فن مادربورد ظاهر خواهد شد. در این قسمت می توانید فن های متصل به هدرهای SYS FAN را در حالت دستی یا هوشمند قرار داده و از قابلیت FAN Tune استفاده کنید.

 

تمام فن های PWM و البته 4 پین، دارای یک تراشه کنترلر موسوم به PWM هستند که حاوی اطلاعات مختلف فن از قبیل میزان مصرف جریان در سرعت های متفاوت، سرعت چرخش فن در حالت های مختلف و غیره است؛ درست مانند PWM کنترلر مادربوردها و کارت های گرافیک. در حالت عادی، این پروفایل قابل دست یابی نیست و باید توسط مادربورد فن ها را کنترل کنید. البته مادربوردها می توانند به شما اجازه ی کنترل 100 درصد فن را ندهند. برای بکارگیری پروفایل PWM فن ها و کنترل کامل آنها، باید از نرم افزارهایی مانند Command Center که دارای قابلیت Fan Tune است، بهره جست. با فشردن دکمه Fan Tune در قسمت CPU Fan یا System Fan، عملیات بارگزاری پروفایل PWM خود فن ها انجام خواهد شد. در این هنگام، سرعت چرخش فن ها ابتدا به آرامی بالا رفته و سپس کاهش خواهد یافت. پس از آن، حالت هوشمند یا Smart، از پروفایل PWM ذخیره شده در خود فن ها استفاده می کند. پس برای کارکرد بهتر فن های 4 پین، حتما این قابلیت را فعال کنید.

 

صفحه ی بعدی مربوط به CPU Voltage است؛ البته در حالت ساده نه پیشرفته! در این قسمت می توانید ولتاژ Vcore پردازنده را تا 1.55 ولت افزایش دهید. البته زمانیکه قصد افزایش ولتاژ Vcore پردازنده را به مقدار بیش از 1.36 ولت داشته باشید، پیامی حاوی هشدار ظاهر خواهد شد که تا حدی می توان آن را نادید گرفت!

 

صفحات بعدی امکان تغییر فرکانس حافظه های RAM سیستم و IGP پردازنده را در اختیار کاربران قرار می دهد. در این قسمت، برای حافظه های RAM تنها می توان فرکانس آنها را تغییر داد. با فشردن دکمه Apply در بالای صفحه، پیامی مبتنی بر نیاز نرم افزار به راه اندازی مجددا سیستم برای اعمال فرکانس جدید حافظه ها نمایان خواهد شد. برای IGP نیز می توان ولتاژ و ضریب فرکانس آن را تغییر داد. این ولتاژ در واقع همان VCCGT است.

 

آخرین قسمت Command Center، با Game Boost شناخته می شود که در بایوس مادربوردهای MSI نیز قرار دارد و البته مادربوردهایی که حاوی ولوم سخت افزاری OC GENIE از مرحله 1 تا 11 هستند، Game Boost متفاوت تری در نرم افزار Command Center دارند. در این قسمت اطلاعات مربوط به پردازنده های ضریب باز سری 8 بعد از فعال شدن Game Boost درج شده است. بر این اساس، فرکانس پردازنده i7-8700K ما، بعد از فعال شدن این قابلیت بین 4.4 الی 4.8 گیگاهرتز خواهد بود. این فرکانس برای پردازنده مورد نظر در حالت عادی بین 4.3 الی 4.7 گیگاهرتز است.

 

برای اینکه تفاوت کارایی پردازنده با فعال کردن این قابلیت مشخص گردد، تست Wprime v1.55 را در هر دو حالت 32M و 1024M اجرا کردیم. پردازنده مورد نظر ما در تست 32 و 1024 میلیون توانست زمان 4.282 و 104.656 ثانیه را به ثبت برساند ضمن اینکه دمای داغ ترین هسته به 61 درجه سانتی گراد رسید.

 

با فعال کردن قابلیت Game Boost و فشردن دکمه Apply در بالای صفحه، پیامی مبتنی بر نیاز نرم افزار به راه اندازی مجددا سیستم برای اعمال فرکانس جدید پردازنده نمایان خواهد شد.

 

پس از راه اندازی مجدد سیستم، دوباره تست Wprime v1.55 را در هر دو حالت 32M و 1024M اجرا کردیم. با فعال بودن قابلیت Game Boost، پردازنده مورد نظر ما در تست 32 و 1024 میلیون توانست زمان 4.122 و 100.433 ثانیه را به ثبت برساند ضمن اینکه دمای داغ ترین هسته به 68 درجه سانتی گراد رسید. با این حساب، کارایی پردازنده ما حدود 5 درصد افزایش یافت.

 

پایین صفحه اصلی نرم افزار، 3 دکمه Setting ،Information و Advanced قرار دارد که هر کدام قابلیت های مختلفی را ارائه می کنند. با فشردن گزینه Information، چهار آیکون در بالای آن ظاهر شده که مربوط به مادربورد، پردازنده، حافظه اصلی سیستم و HW Monitor هستند. همانطور که ملاحضه می گردد، برای مثال قسمت مادربورد اطلاعاتی از قبیل نام و مدل، چیپست، تراشه I/O، بایوس و اطلاعات مربوط به آن، تراشه صوتی و درایور آن، کارت گرافیک نصب شده روی مادربورد و غیره را نشان می دهد.

 

تب CPU علاوه بر ارائه اطلاعات دقیقی مانند نرم افزار CPU-Z، اطلاعات مربوط به هر هسته شامل فرکانس، ضریب، دما و غیره را نشان می دهد. تب Memory دقیقا مانند تب مموری در نرم افزار CPU-Z عمل کرده اما، چند تایمینگ اضافه را هم شامل می شود. Hardware Monitor نیز شامل اطلاعاتی از قبیل ولتاژ شاخه های مختلف به صورت لحظه ای، ولتاژهای مختلف پردازنده و چیپست، دمای پردازنده و سیستم و اطلاعات سایر فن های متصل شده به هدرهای مادربورد است.

 

با فشردن دکمه Setting، سه گزینه Mobile Control ،Warning و Record بالای آن ظاهر خواهد شد.

 

نرم افزار Command Center تنها نرم افزار MSI نیست که قابلیت کنترل توسط گوشی های هوشمند را دارد. نرم افزارهای مختلف MSI از قبیل After Burner ،Mystic Light و غیره نیز قابلیت کنترل از طریق اپلیکیشن های خود روی گوشی های هوشمند را دارند. برای کنترل برخی از قابلیت های Command Center باید MSI Command Center APK را از طریق فروشگاه گوگل یا اپل دانلود کرده و گزینه Remote Control را در نسخه ی دسکتاپ روشن کنید.

 

گزینه How to Start? چگونگی این کار را به شما آموزش می دهد. پس از دانلود نسخه گوشی و روشن کردن گزینه Remote Control که بالاتر گفتیم، از طریق نسخه نصب شده روی گوشی، به منوی تنظیمات یا Setting رفته و در قسمت Host Address، شماره آی پی کامپیوتر خود را وارد کنید. پس از نسخه موبایل Command Center در اختیار شماست!

 

منوی Warning می تواند نقش مهمی را ایفا کند. در این قسمت، می توانید مقادیر مختلفی را برای ولتاژ شاخه های مختلف و Vcore، هدرهای فن پردازنده و سیستم، دمای پردازنده و سیستم تعیین کنید. پس از روشن کردن گزینه Alert Sound و فشردن دکمه Apply، چنان پارامترهای تعیین شده، از حد خود تجاوز کنند (چه کمتر یا بیشتر) سیستم توسط صدایی به شما هشدار خواهد داد.

 

با فشردن گزینه Record نیز قابلیت ضبط پارامترهای مختلف در مدت زمان های دلخواه امکان پذیر خواهد شد. این پارامترها شامل ولتاژ شاخه های اصلی و Vcore پردازنده، سرعت چرخش فن های پردازنده و سیستم، دمای پردازنده، دمای سیستم و غیره می باشند. برای مثال در قسمت ولتاژ، می توانید هر 4 ولتاژ یا هر کدام از آنها که مد نظرتان است را انتخاب کرده و مدت زمان ضبط را انتخاب کنید.

 

 

 

در این قسمت ما هر 4 ولتاژ را انتخاب کرده و مدت زمان پیشفرض، 1 دقیقه، انتخاب گردید. همان طور که ملاحضه می گردد، ولتاژ شاخه 12 و 3.3 ولت تقریبا ثابت و شاخه 5 ولت نیز تغییرات کمی دارد. اما ولتاژ Vcore پردازنده تغییرات لحظه ای زیادی را به همراه دارد که البته طبیعی است. پس از یک دقیقه ضبط، ماوس را تقریبا در اواسط زمان ضبط قرار دادیم و ولتاژها را خواندیم. همانطور که ملاحظه می گردد، ولتاژ شاخه های اصلی در وضعیت خوبی قرار دارد.

 

آخرین قسمت نرم افزار MSI Command Center منوی پیشرفته یا Advanced است. منوی پیشرفته شامل 4 گزینه Sensor ،DRAM ،Fan و Voltage می باشد. این قسمت شامل شماتیکی زیبا و کلی از مادربورد به همراه نمایش دمای پردازنده، سیستم و محل نصب فن های مختلف به سرعت چرخش آنهاست. البته همانطور که متوجه شدید، سرعت چرخش هدر CPU FAN توسط مادربورد شناسایی نشد، دلیل این موضوع می تواند به استفاده ما از هاب فن برگردد. دمای سی پی یو نیز مشخص نیست که چرا به اشتباه 20 درجه سانتی گراد گزارش شده است، در حالیکه نرم افزار Core Temp این مقدار را بین 30 تا 36 نشان می دهد.

 

تصویر مادربورد نیز به جهت راحتی کاربران، به دو صورت افقی و عمودی قابل نمایش است.

 

منوی DRAM Timings در حالت پیشرفته، امکان تغییر تمامی تایمینگ های حافظه سیستم را مانند بایوس، در اختیار کاربران حرفه ای می گذارد. تمامی تایمینگ های اصلی و فرعی، در این قسمت قابل تغییر هستند.

 

منوی Fan در حالت پیشرفته، در حقیقت همان تنظیمات فن ها از صفحه اصلی Command Center است!

 

اما منوی Voltage در حالت پیشرفته، امکان تغییر تمام پارامترهای ولتاژ را مانند بایوس در اختیار اورکلاکرهای حرفه ای قرار می دهد. در این قسمت می توانید ولتاژهای DRAM ،Vcore، VCCIO ،VCCGT ،PCH ،PLL OC و ST PLL را تغییر دهید! این تغییرات از طریق نسخه گوشی بسیار جالب خواهد بود.

 

پس از توضیحات و آشنایی کامل با نرم افزار MSI Command Center، نوبت آن رسیده تا اورکلاک پردازنده را با این مادربورد تجربه کنیم. مادربورد مورد استفاده ما در این آموزش MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC به میزبانی پردازنده i7-8700K است. قبل از اعمال هر گونه تغییرات قابل توجه در فرکانس پردازنده، حتما به این نکته توجه کنید که ابتدا باید ولتاژ پردازنده را اعمال کنید! در غیر این صورت و با اعمال فرکانس های بالا برای پردازنده، سیستم شما فریز خواهد شد. فرکانس پردازنده i7-8700K در حالت لود کامل برابر با 4300 مگاهرتز است. پس از تست فرکانس های مختلف و توجه به ولتاژ اعمال شده، در نهایت فرکانس 4.8 گیگاهرتز را با انتخاب کردیم. ابتدا ولتاژ پردازنده را برابر با 1.37 ولت اعمال کردیم.

 

سپس تمام هسته های را انتخاب کرده و ضریب 48 را انتخاب کرده تا فرکانس پردازنده به 4.8 گیگاهرتز افزایش یابد. در حقیقت افزایش فرکانسی ما حدود 12 درصد است.

 

همانطور که مشاهده می کنید، ولتاژ پردازنده در لود کامل پردازنده به 1.256 ولت کاهش یافته است! دلیل این موضوع به مدیریت ولتاژ Vcore پردازنده توسط Load Line Calibration بایوس مادربورد مربوط می شود. البته با غیر فعال کردن LLC از بایوس، حتی با ولتاژهای پایینتر نیز می توان به فرکانس های پایین دست پیدا نمود.

 

پردازنده ما توانست تست Wprime v1.55 را در هر دو حالت 32M و 1024M در زمان 3.673 و 93.516 ثانیه را به برساند اتمام برساند. ضمن اینکه دمای داغ ترین هسته به 76 درجه سانتی گراد رسید. با این حساب، کارایی پردازنده ما حدود 12 درصد افزایش یافت! دقیقا به همان میزانی که افزایش فرکانس داشتیم.

 

پس از اعمال تنظیمات خود می توانید آنها در طریق از گزینه Save در بالای صفحه و با نام دلخواه ذخیره کنید و از گزینه گزینه Load آن را فراخوانی کنید.

 

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید