آموزش جلوگیری از گشودن خودکار فولدرهای مختلف هنگام ورود به محیط سیستم‌عامل ویندوز 10

آموزش جلوگیری از گشودن خودکار فولدرهای مختلف هنگام ورود به محیط سیستم‌عامل ویندوز 10


سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌منظور سهولت در استفاده توسط مصرف‌کنندگان و همچنین افزایش سریع‌تر آماده به کاری سیستم در هنگام خاموش نمودن رایانه شخصی و یا خروج از حساب کاربری فعلی به حفظ و نگهداری اطلاعات اپلیکیشن‌های هم‌اکنون گشوده شده پرداخته و در استفاده آینده مجدداً به بارگذاری نشست پیشین می‌پردازد که این مهم به اجرای خودکار نرم‌افزارها، مراجعه مجدد به مسیرهای مختلف و … منتهی می‌شود. اگرچه قابلیت مذکور درزمینهٔ فزونی سرعت تدارک فعالیت‌های گوناگون تأثیرگذار است، اما در برخی از رایانه‌های ضعیف‌تر ممکن است به طولانی‌تر شدن بازه اتمام فرآیند بوت سیستم‌عامل منتهی گردد، علاوه بر آن ترجیح برخی از کاربران نیز در ورود به محیطی کاملاً تمیز و به دور از هرگونه اپلیکیشن مختلف هنگام روشن نمودن سیستم نهفته است، اما چگونه می‌توان قابلیت فوق را غیرفعال کرد؟ با ما همراه باشید تا در نوشته فعلی به نحوه چگونگی انجام این مهم بپردازیم.

خوشبختانه نسخه‌های جدیدترین سیستم‌عامل ویندوز 10 و بسته‌های به‌روزرسانی عرضه شده برای آن در افزودن گزینه‌های متعدد به منوی تنظیمات و پاک‌سازی آن از عوامل و آیتم‌های ناقص و بلا استفاده بهبودهای فراوانی را به خود دیده است که این مهم در اجرای دستورالعمل نوشته فعلی نیز بسیار مفید واقع شده است.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + I را فشرده و پس از ورود به منوی تنظیمات سیستم‌عامل، دسته‌بندی Accounts را بگشایید.

حال در پنجره جدید نمایان شده ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Sign-in Options مراجعه و سپس بخش Privacy را بیابید.

در نهایت گزینه Use my sign-in info to automatically finish setting up my device and reopen my apps after an update or restart را با کشیدن دستگیره آن به سمت چپ غیرفعال کنید.

ویندوز 10

ذکر این نکته ضروری است که دستورالعمل اشاره شده در نوشته فعلی و همچنین میانبر منوی تنظیمات در بسته به‌روزرسانی Fall Creators Update سیستم‌عامل ویندوز 10 قابل دسترس بوده و نسخه‌های قدیمی‌تر از وجود آن بی‌بهره‌اند، اما جلوگیری از اجرای خودکار اپلیکیشن‌های مختلف و … در هنگام روشن نمودن سیستم تابع خاموش کردن آن با استفاده از فرمان shutdown.exe از طریق منوی اجرای دستورات سیستم‌عامل می‌باشد.

جلوگیری از گشودن خودکار پرونده‌های مختلف

در صورتی که ویندوز به‌صورت کاملاً خودکار به گشودن دایرکتوری‌ها و مسیرهای ویژه‌ای نظیر پرونده‌های اسناد (Documents) یا فایل‌های دانلود شده (Downloads) می‌پردازد، کافی است تا با مراجعه به نشانی پیش‌فرض و غیرفعالسازی گزینه مربوطه به تغییر این رفتار اقدام نمایید.

برای این منظور ابتدا ابزار مدیریت فایل ویندوز 10 را گشوده و سپس با مراجعه به سربرگ View، بر روی گزینه Options کلیک نمایید.

حال در پنجره جدید نمایان شده مجدداً به سربرگ View مراجعه و سپس با یافتن گزینه Restore previous folder windows at logon به غیرفعالسازی آن اقدام نمایید. ذکر این نکته ضروری است که این گزینه در سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 و 8 نیز حاضر بوده و امکان دسترسی به آن در مسیری یکسان میسر می‌باشد.

ویندوز 10

توضیحات اشاره شده با دقت و صحت قابل قبولی به جلوگیری از اجرای خودکار اپلیکیشن‌های مختلف، بدون ایجاد دخالت در عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص ویندوز 10 می‌پردازد، اما در صورتی که نرم‌افزاری حتی با غیرفعالسازی گزینه‌های اشاره شده همچنان در هنگام ورود به محیط سیستم‌عامل به‌طور خودکار اجرا می‌شود، احتمال نادیده گرفتن تنظیمات توسط چهارچوب نرم‌افزاری پلتفرم و نیاز به مدیریت قابلیت اجرای خودکار اپلیکیشن‌های لازم و ضروری به شمار می‌رود.

برای این منظور کافی است تا مجدداً به منوی تنظیمات ویندوز 10 مراجعه و سپس دسته‌بندی Apps را بگشایید.

حال از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Startup مراجعه و با یافتن اپلیکیشن مورد نظر خود، به غیرفعالسازی آن (با کشیدن دستگیره به سمت مقدار Off) اقدام نمایید.

ویندوز 10

این نکته را مدنظر داشته باشید که جلوگیری از اجرای خودکار برخی از نرم‌افزارهای ویژه (نظیر درایور راه‌انداز سخت‌افزار کارت گرافیک) و یا فرآیندهای حیاتی ویندوز در عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص سیستم‌عامل و بروز اختلال در فعالیت آن تا زمان اجرای دستی برنامه یا برنامه‌های مربوطه تأثیرگذار می‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید