آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable


خطای “The disk structure is corrupted and unreadable” از جمله معمول‌ترین مشکلات موجود در هنگام استفاده از سیستم‌عامل ویندوز به شمار رفته و گستردگی آن در اغلب موارد ذخیره‌سازهای خارجی اطلاعات نظیر دیسک‌های سخت، فلش مموری، کارت‌های حافظه و … را شامل می‌شود، اما رخداد آن برای درایوهای داخلی و یا یکی از پارتیشن‌های آن‌ها نیز اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. بروز خطای فوق به دلایلی بسیاری باز می‌گردد که از جمله اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به اتصال نامناسب دیسک با رایانه، مشکل در تأمین توان دستگاه، خرابی پورت یو‌اس‌بی و … اشاره کرد، اما در شرایط حادتر، آسیب می‌تواند با مواردی نظیر خرابی یا به عبارتی دیگر Corrupt شدن برخی از اطلاعات موجود در دیسک، به‌خصوص داده‌های بخش MFT یا DBR یا کاهش سطح سلامتی سخت‌افزار نیز مرتبط باشد. از آنجایی که این مهم در قالب مشکلات عمده سیستم‌عامل ویندوز به شمار رفته و عدم دسترسی به اطلاعات در بروز ضرر و زیان‌های بعضاً هنگفت می‌تواند تأثیرگذار باشد، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به آشنایی با برخی از تأثیرگذارترین راهکارهای موجود جهت رفع خطای مذکور بپردازیم.

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، بروز خطای The disk structure is corrupted and unreadable در برخی از موارد می‌تواند با مشکلاتی نظیر عدم اتصال صحیح دیسک به رایانه شخصی مرتبط باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا پیش از اجرای دستورالعمل‌های گردآوری شده در ادامه نوشته و روش‌های موجود، موارد زیر را جهت اطمینان از بررسی این موضوع انجام دهید.

دیسک سخت و یا حافظه فلش را به درگاه یو‌اس‌بی دیگری از رایانه شخصی متصل نمایید.

دیسک سخت و یا حافظه فلش را جهت پایداری بیشتر در تأمین توان به یکی از درگاه‌های یو‌اس‌بی موجود در پنل پشتی مادربرد متصل نمایید.

دیسک سخت و یا حافظه فلش را جهت اطمینان از عدم وجود مشکل به‌صورت محلی به رایانه دیگری متصل کرده و اقدام به دسترسی به اطلاعات از طریق آن نمایید.

در صورتی که قدم‌های فوق در رفع خطا مفید واقع نشده و امکان دسترسی به اطلاعات همچنان میسر نمی‌باشد، بنابراین احتمال خرابی برخی از محتویات بخش‌های MFT یا DBR دیسک و بر هم خوردن یکپارچگی اطلاعات پارتیشن‌های مذکور وجود دارد. در این صورت اجرای دستورالعمل‌های زیر جهت احتمال رفع مشکل باید در دستور کار قرار گیرند.

راهکار اول: نصب مجدد درایور راه‌انداز دیسک

در برخی از موارد، علت نمایش خطای فوق به وجود مشکلی در ارتباط بین سخت‌افزار و نرم‌افزار فراهم آورنده بستر دسترسی به دیسک (درایور) مرتبط می‌باشد. در این حالت می‌توان با نصب مجدد درایور مشکلات موجود را به راحتی مرتفع کرد. ذکر این نکته ضروری است که از پاک‌سازی و نصب دوباره درایور دیسک میزبان سیستم‌عامل ویندوز جداً جلوگیری به عمل آورید. در صورتی که یکی از پارتیشن‌های درایو خراب بوده و سیستم‌عامل ویندوز بر روی همان دیسک سخت نصب است، توصیه می‌شود تا راهکار دوم را اجرا نمایید. این قدم می‌تواند برای دستگاه‌های ذخیره‌ساز خارجی نظیر هارد دیسک‌های اکسترنال، فلش مموری، کارت‌های حافظه و حتی درایو اینترنال ثانویه (ویندوز بر روی دیسک سخت دیگری نصب شده و هارد دوم و دارای پارتیشن خراب برای موارد دیگری نظیر بایگانی اطلاعات و … مورد استفاده قرار گیرد) به کار گرفته شود.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان شده گزینه Computer Management را انتخاب نمایید.

حال در پنجره جدید به نمایش درآمده، از طریق پنل موجود در سمت چپ به بخش Device Manager مراجعه نمایید.

بخش Disk Drives را گشوده و سپس بر روی دیسک خراب یک مرتبه کلیک راست کنید.

از طریق منوی میانبر به نمایش گزینه Uninstall یا Uninstall Device را انتخاب کرده و تا پایان روند پاک‌سازی صحیح درایور صبر کنید. این فرآیند ممکن است گاهی اوقات چند دقیقه به طول انجامیده و راه‌اندازی مجدد (ریستارت) سیستم را نیز نیازمند باشد.

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

در نهایت پس از پاک‌سازی کامل درایور دیسک، کافی است تا جهت نصب مجدد آن از طریق سربرگ Action گزینه Scan for hardware changes را انتخاب نمایید.

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

پس از شناسایی و نصب دوباره درایور راه‌انداز توسط سیستم‌عامل ویندوز، کافی است تا رایانه شخصی خود را یک مرتبه ریستارت کرده و سپس بررسی کنید که آیا خطای The disk structure is corrupted and unreadable همچنان پا برجاست یا خیر.

راهکار دوم: استخراج اطلاعات و فرمت دیسک

بدون شک باید گفت که این روش مورد علاقه بسیاری از افراد نیست، اما نباید فراموش کرد که در نوع خود تأثیرگذار راهکار موجود نیز شناخته می‌شود، زیرا با فرمت دیسک و یا پارتیشن (درایو) خراب، تمامی اطلاعات مرتبط با آن دومرتبه توسط ویندوز نوشته شده و احتمال بروز مجدد مشکل در آینده به حداقل ممکن کاهش پیدا می‌کند. فرمت درایو به دلیل وجود اطلاعات مهم و حیاتی در آن امکان‌پذیر نبوده و لذا استخراج محتویات پیش از شروع عملیات لازم و ضروری می‌باشد.

برای این منظور می‌توانید نرم‌افزار ریکاوری (بازیابی) مورد علاقه خود را انتخاب کرده و سپس با اسکن پارتیشن خراب، تمامی اطلاعات موجود در آن را در درایو دیگری (به غیر از درایو یا دیسک خراب) بازیابی نمایید. در این حالت دقت بازیابی فایل‌ها با افزایش بسیار چشمگیری همراه است، زیرا اطلاعات از سلامتی کامل برخوردار بوده و در سکتورهای مربوط به خود از حافظه قرار گرفته‌اند، اما از آنجایی که قسمتی از اطلاعات بخش MFT یا DBR درایو با آسیب همراه شده است، امکان دسترسی به آن‌ها به‌صورت مستقیم از طریق ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز میسر نبوده و برای این عمل باید از نرم‌افزارهای سطح پایین‌تر استفاده کرد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار EaseUS Data Recovery Wizard را دانلود و سپس بر روی رایانه شخصی خود نصب کنید.

پس از نصب و اجرای موفقیت‌آمیز برنامه، درایو آسیب دیده را از صفحه اصلی نرم‌افزار انتخاب کرده و سپس بر روی کلید Scan کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که عملیات بررسی و اسکن پارتیشن آغاز می‌شود. مدت زمان اتمام عملیات مستقیماً به ظرفیت درایو وابسته می‌باشد. پیشنهاد می‌شود تا در این مرحله از بروز اختلال در عملکرد نرم‌افزار جلوگیری کرده و اجازه دهید تا تمامی سکتورهای حافظه به‌صورت دقیق توسط برنامه بررسی شوند (استفاده از رایانه بلامانع است، اما از ورود به پارتیشن در حال اسکن جلوگیری به عمل آورید).

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

پس از اتمام عملیات و نمایش نتایج نهایی، کافی است تا اطلاعات مورد نیاز خود را انتخاب کرده و سپس بر روی کلید Recover جهت بازیابی آن‌ها کلیک نمایید. اکیداً توصیه می‌شود تا از بازیابی محتویات در درایو خراب جلوگیری کرده و پارتیشن سالم دیگری را انتخاب نمایید.

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

اکنون که اطلاعات ارزشمند و حیاتی خود را از پارتیشن خراب استخراج کرده و از درستی عملیات بازیابی نیز اطمینان حاصل کردید، کافی است تا جهت رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable به فرمت درایو بپردازید، اما پیشنهاد می‌شود تا پیش از انجام این عمل، راهکار سوم را امتحان نمایید تا در صورت تأثیر، نیاز به فرمت و پاک‌سازی اطلاعات نیز مرتفع شود.

راهکار سوم: استفاده از ابزار Check Disk سیستم‌عامل ویندوز

بستر Check Disk در قالب یکی از قدرتمندترین ابزارهای سیستم‌عامل ویندوز طبقه‌بندی شده و با بررسی دیسک سخت و تمامی پارتیشن‌های تشکیل‌دهنده آن، به‌صورت کاملاً خودکار به رفع خطاها و مشکلات موجود (در صورت وجود) می‌پردازد. اگرچه این ابزار در نوع خود تأثیرگذار می‌باشد، اما به دلیل عدم پشتیبانی از پارتیشن تیبل MFT نمی‌تواند در تمام اوقات مورد استفاده قرار گیرد (ابزار مذکور فقط از نوع پارتیشن‌بندی DBR پشتیبانی می‌کند).

عملکرد ابزار Check Disk به‌صورت بی‌خطر انجام پذیرفته و رفع خطاهای موجود، بدون بروز آسیب به اطلاعات انجام می‌پذیرد، اما با توجه به درجه خرابی، پاک‌سازی بخشی از محتویات و فایل‌های موجود در پارتیشن در برخی از موارد اجتناب‌ناپذیر می‌باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا در صورت امکان، ابتدا با استفاده از راهکار دوم به استخراج اطلاعات مورد نیاز خود بپردازید.

ابتدا منوی استارت را گشوده و سپس در کادر جستجوی محتویات عبارت CMD را تایپ نمایید.

بر روی ابزار Command Prompt به نمایش درآمده در نتایج جستجو کلیک راست کرده و سپس گزینه Run as administrator را انتخاب نمایید.

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

پس از اجرای موفقیت‌آمیز ابزار اجرای دستورات در حالت مدیریت، کافی است تا دستور chkdsk E: /f را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید (عبارت E را با حرف منتسب به درایو خراب جایگزین نمایید).

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

اجازه دهید تا ابزار CMD به‌صورت کامل پارتیشن آسیب دیده را بررسی کرده و به رفع تمامی مشکلات آن بپردازد. در نهایت پس از اتمام موفقیت‌آمیز عملیات، رایانه شخصی خود را یک مرتبه ریستارت کرده و سپس اقدام به دسترسی به اطلاعات موجود در درایو نمایید.

در صورتی که ابزار Check Disk در رفع خطای فوق تأثیرگذار ظاهر شده و دسترسی به اطلاعات اکنون میسر می‌باشد، دیگر فرمت پارتیشن لازم و ضروری نمی‌باشد، اما در غیر این صورت باید نسبت به این مهم اقدام نمایید.

راهکار چهارم: بررسی سطح سلامتی دیسک

در صورتی که هیچ کدام از راهکارهای ارائه شده جهت رفع خطا مفید واقع نشده و دسترسی به اطلاعات همچنان میسر نمی‌باشد، بنابراین احتمال بروز آسیب به‌صورت سخت‌افزاری (در نتیجه افزایش طول عمر، ضربه و …) با افزایش بیشتری همراه می‌شود. در این حالت می‌توانید سطح سلامتی سخت‌افزار را با استفاده از دستور ساده‌ای از طریق منوی CMD بررسی نمایید. پیشنهاد می‌شود تا حتی اگر دستورالعمل‌های گردآوری شده در نوشته تأثیرگذار بوده و دسترسی به اطلاعات میسر شده است، سطح سلامتی دیسک را همچنان بررسی نمایید تا در صورت وجود مشکل، در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

ابتدا منوی استارت را گشوده و سپس در کادر جستجوی محتویات عبارت CMD را تایپ نمایید.

بر روی ابزار Command Prompt کلیک راست کرده و سپس گزینه Run as administrator را انتخاب نمایید.

حال دستور wmic را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید، مشاهده می‌کنید که خط فرمان به مسیر جدید تغییر پیدا می‌کند.

آموزش رفع خطای The disk structure is corrupted and unreadable

اکنون کافی است تا جهت بررسی سلامتی دیسک دستور diskdrive get status را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید. در صورتی که عباراتی به غیر از OK و یا موارد مشابه در نتایج نهایی به نمایش درآمدند، سطح سلامتی دیسک کاهش یافته و جهت جلوگیری از بروز مشکلات در آینده، پیشنهاد می‌شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. در صورت نیاز می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر از سطح سلامتی سخت‌افزار، به استفاده از نرم‌افزارهایی همچون HD Tune بپردازید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید