آموزش ساخت خودکار نقاط بازگردانی (Restore Point) در سیستم‌عامل ویندوز 10

آموزش ساخت خودکار نقاط بازگردانی (Restore Point) در سیستم‌عامل ویندوز 10


تدارک اقدامات لازمه جهت پیشگیری قبل از درمان در استفاده از ویندوز 10 عاملی بسیار مهم به شمار می‌رود، زیرا عرضه پیوسته و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی توسط چهارچوب نرم‌افزاری مذکور بدون اطلاع کاربر گاهی اوقات منجر به بروز مشکلات عدیده و عمده‌ای گشته و عملکرد صحیح و روان سیستم‌عامل را کاملاً نابود می‌سازد.

یکی از اصلی‌ترین پارامترهای مورد استفاده در تهیه نسخه پشتیبان خودکار از تنظیمات و اطلاعات ویندوز استفاده از نقاط بازگردانی یا به‌عبارتی‌دیگر Restore Points می‌باشد. یک نقطه استرداد در حالت کلی تصویری از داده‌های رایانه شخصی در زمانی ویژه به شمار می‌رود که امکان بازگردانی وضعیت سیستم‌عامل در زمان بروز مشکلات مختلف به پیش از رخداد واقعه را فراهم آورده و تأثیر بسیار فراوانی را در بک‌آپ به خود اختصاص می‌دهد. بر همین اساس ازآنجایی‌که اهمیت این مهم در تضمین مرتفع‌سازی برخی از موارد و جلوگیری از تعویض ویندوز بسیار مثمرالثمر واقع می‌گردد، لذا کمپانی مایکروسافت قابلیت تهیه خودکار نقاط بازگردانی را به‌عنوان عاملی مستقیماً در بطن محصول خود گنجانده و فعالیت آن را برقرار ساخته است، اما توجه به نکاتی در خصوص درک نحوه چگونگی کارکرد آن ضروری است.

سیستم‌عامل ویندوز 10 در طی بازه‌های زمانی 24 ساعته به‌صورت کاملاً خودکار اقدام به ساخت نقاط بازگردانی می‌نماید که این مهم با استفاده از دیگر وقایعی همچون نصب نرم‌افزارها و بسته‌های به‌روزرسانی، ایجاد تغییرات در تنظیمات و … نیز می‌تواند انجام پذیرد (ویندوز به‌صورت خودکار در هنگام نصب برخی از نرم‌افزارها اقدام به ساخت یک نقطه بازگردانی می‌نماید)، اما مکانیسم فوق به‌منظور مدیریت بهتر نقاط و جلوگیری از هدر رفت منابع ذخیره‌سازی فضای رایانه شخصی در طی بازه زمانی فوق اقدام به خلق تنها یک نقطه می‌نماید. این مهم بدانی معنی است که امکان ساخت تعداد چندین نقطه استرداد در یک روز با توجه به نحوه برنامه‌نویسی پیش‌فرض سیستم‌عامل امکان‌پذیر نبوده و محدودیت زمانی باید سپری گردد که خود ممکن است به بروز مشکلاتی منتهی شود.

محدودیت زمانی فوق با وجود مزایای خود متأسفانه از معایبی نیز رنج می‌برد که زیرساخت آن را در برخی از موارد مستعد تغییراتی می‌نماید. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، اگرچه ساخت تعداد چندین نقطه بازگردانی در طول یک روز امکان‌پذیر نمی‌باشد، اما کاهش بازه زمانی نامبرده به کمتر از 24 ساعت جهت تدارک خودکار این مهم توسط سیستم‌عامل به‌عنوان یک گزینه مطرح می‌باشد که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی آن را در سر داریم. پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع ذکر این نکته ضروری است که توضیحات نوشته فعلی از طریق ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل انجام می‌پذیرد، بنابراین تهیه نسخه پشتیبانی از مسیر فعلی به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلات در صورت تغییر اشتباه مقادیر پیشنهاد می‌شود (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آموزشی “آموزش تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری سیستم‌عامل ویندوز” مراجعه نمایید).

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک جدید نمایان گردیده عبارت Regedit را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل به نمایش در می‌آید.

اکنون پس از اجرای ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ بر روی شاخه HKEY_LOCAL_MACHINE کلیک کرده و سپس به مسیر زیر مراجعه نمایید:

SOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionSystemRestore

اکنون بر روی ورودی SystemRestorePointCreationFrequency دو مرتبه کلیک کرده و پس از نمایان گشتن پنجره خواص آن، مقدار موجود در کادر Value Data را بر پایه واحد دقیقه تغییر دهید. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌صورت پیش‌فرض در بازه‌های زمانی 24 ساعته اقدام به ساخت یک نقطه بازگردانی می‌نماید، بنابراین عدد 1440 در حقیقت بیانگر یک روز می‌باشد. بر همین اساس کاهش مقدار عددی فوق به نزول بازه‌های زمانی ساخت خودکار نقاط استرداد و شخصی‌سازی آن منتهی می‌گردد. درصورتی‌که قصد دارید تا محدودیت فوق به‌طور کامل برداشته و عملیات ساخت نقاط بازگردانی پیش از نصب بسته‌های به‌روزرسانی یا نرم‌افزاری و … انجام پذیرد، کافی است تا مقدار موجود در کادر Value data را به صفر تغییر دهید.

نقاط بازگردانی

درصورتی‌که مسیر اشاره شده در رجیستری سیستم‌عامل به چشم نمی‌خورد، مکانیسم ساخت خودکار نقاط بازگردانی غیرفعال بوده و باید به‌صورت دستی توسط کاربر فعال گردد (که احتمال آن بسیار ضعیف است)، علاوه بر آن عدم وجود مقدار SystemRestorePointCreationFrequency نیز نمایانگر عدم تدارک خودکار این نقاط توسط سیستم‌عامل می‌باشد، اما ساخت این مهم می‌تواند به‌صورت دستی و مستقیماً از طریق ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل انجام پذیرد.

برای این منظور کافی است تا ابتدا مجدداً به مسیر فوق مراجعه نمایید. حال در قسمتی از سمت راست پنجره ویرایشگر کلیک راست کرده و سپس گزینه New > DWORD (32-bit value) را انتخاب نمایید. عنوان ورودی جدید ایجاد شده را به SystemRestorePointCreationFrequency تغییر داده و سپس با مراجعه به آن، مقداری را در کادر Value data وارد نمایید.

نقاط بازگردانی

تغییرات انجام پذیرفته در ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل به‌صورت بلادرنگ اعمال شده و راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل را نیازمند نمی‌باشد، اما برای نوشته فعلی پیشنهاد می‌شود که رایانه شخصی را یک مرتبه ریستارت نمایید تا زمینه بروز مشکلات مرتفع گشته و پیکربندی شخصی‌سازی شده نیز از همان ابتدا شروع به کار نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید