آموزش ضبط محتویات صفحه نمایش توسط ابزار Game Bar ویندوز 10

آموزش ضبط محتویات صفحه نمایش توسط ابزار Game Bar ویندوز 10


تهیه اسکرین‌شات و تصاویر ثابت از محیط بازی و اپلیکیشن‌های مختلف با سهولت بسیار فراوانی همراه بوده و می‌تواند به‌سادگی فشردن تنها یک کلید انجام پذیرد، اما هنگامی‌که صحبت از ضبط ویدئو و فایل‌های تصویری به میان می‌آید، درجه سختی شرایط با افزایش بیشتری همراه شده و محدودیت فراتری در سد راه قرار می‌گیرند. بسیاری از افراد در جهت ضبط ویدئو از صفحه نمایشگر رایانه شخصی اقدام به استفاده از دوربین تلفن همراه خود می‌نمایند. این روش اگرچه در نوع خود کاربردی بوده و می‌تواند برای اقدامات معمول مفید واقع شود، اما به دلایل کیفیت بسیار کمتر، تمرکز پیوسته و دائمی دوربین تلفن همراه، لرزش دست و … برای پروژه‌های حرفه‌ای به هیچ عنوان پیشنهاد نشده و بر همین اساس بسیاری بنای استفاده از نرم‌افزارهای سوم شخصی همچون Camtasia Studio و برنامه‌های مشابه را در پیش می‌گیرند، اما آیا می‌دانستید که سیستم‌عامل ویندوز 10 این مهم را به‌صورت کاملاً داخلی و رایگان فراهم آورده است؟

Game Bar

قابلیت نوارِ بازی یا به عبارتی دیگر Game Bar سیستم‌عامل ویندوز 10 که متأسفانه در نظر بسیاری از کاربران ناشناخته باقی‌مانده است از امکانات ویژه و توانایی بالایی برخوردار می‌باشد که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی استفاده از قابلیت ضبط محتویات صفحه نمایشگر توسط آن را در سر داریم.

برای این منظور ابتدا منوی استارت را گشوده و سپس به بخش تنظیمات سیستم‌عامل مراجعه نمایید.

حال به دسته‌بندی Gaming مراجعه و سپس از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه، به سربرگ Game Bar مراجعه کنید.

اکنون کافی است تا جهت فعال‌سازی نوار Game Bar، دستگیره موجود در زیرمجموعه گزینه Record game clips, screenshots, and broadcast using Game bar را به سمت مقدار On تغییر دهید (در صورت فعال بودن گزینه اشاره شده، مستقیماً به قسمت بعدی آموزش مراجعه کنید).

Game Bar

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، قابلیت Game bar جهت استفاده در محیط بازی‌های رایانه‌ای و سهولت در تهیه اسکرین‌شات، ضبط محتویات صفحه نمایشگر و … فراهم آورده شده است، اما این مهم تنها محدود به حوزه فوق نشده و قابلیت به‌کارگیری آن تقریباً در تمامی اپلیکیشن‌ها و بسترهای نرم‌افزاری مختلف امکان‌پذیر می‌باشد.

اکنون کافی است تا پس از اطمینان از فعال‌سازی (و یا فعال بودن) قابلیت نوار Game bar، نرم‌افزار مورد نظر خود که قصد ضبط محتویات صفحه نمایشگر توسط آن را در سر دارید اجرا نمایید.

حال کلیدهای ترکیبی Windows + G را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که نوار Game bar در قسمت پایینی صفحه نمایشگر به نمایش در می‌آید. در صورت عدم تشخیص خودکار اپلیکیشن اجرا شده به‌عنوان یک بازی رایانه‌ای، در ابتدا پیغامی جهت تائید این موضوع توسط سیستم‌عامل به نمایش در می‌آید که با انتخاب گزینه Yes, this is a game، نوار نمایان می‌شود.

اکنون کافی است تا جهت شروع فرآیند ضبط محتویات، بر روی کلید Record یک مرتبه کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که عملیات به اجرا درآمده و امکان مدیریت آن از طریق نوار کوچک نمایان شده در قسمت بالای سمت راست صفحه نمایشگر در اختیار شما قرار می‌گیرد. در نهایت پس از اتمام فرآیند، کافی است تا به‌منظور توقف عملیات بر روی کلید Stop کلیک کنید. سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌صورت پیش‌فرض فایل‌های ویدئویی ضبط شده را در مسیر C:Users{Computer username}VideosCaptures ذخیره‌سازی می‌نماید. علاوه بر آن امکان استفاده از میکروفن و ضبط صدای شخص در هنگام عملیات نیز به‌عنوان یک گزینه اضافی میسر می‌باشد.

Game Bar

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، دستورالعمل گردآوری شده در این نوشته تنها محدود به بازی‌های رایانه‌ای نشده و امکان به‌کارگیری آن در تمامی اپلیکیشن‌ها و بسترهای نرم‌افزاری مختلف امکان‌پذیر می‌باشد. متأسفانه قابلیت استفاده از نوار Game bar در تعداد چندین اپلیکیشن مختلف امکان‌پذیر نبوده و پس از شروع فرآیند، سیستم‌عامل تنها به ضبط تصاویر از نرم‌افزار هدف که عملیات ضبط بر روی آن آغاز شده است می‌پردازد (امکان سویچ نمودن بین نرم‌افزارهای مختلف امکان‌پذیر نبوده و با انجام این عمل، ویدئو نهایی تنها نمایی از صفحه اپلیکیشن هدف را ثبت می‌نماید). علاوه بر آن با مراجعه به صفحه دسکتاپ، عملیات ضبط به‌صورت کاملاً خودکار متوقف شده و فایل ویدئو در مسیر مذکور ذخیره‌سازی می‌گردد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید