آموزش نحوه اتصال حافظه‌های فلش مموری به تلفن‌های همراه آندرویدی

آموزش نحوه اتصال حافظه‌های فلش مموری به تلفن‌های همراه آندرویدی


تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم‌عامل آندروید امروزه از بابت حافظه داخلی مشکلاتی را در سد راه مصرف کنندگان خود قرار نداده و خوشبختانه از میزان فضای مناسب و معقولی جهت ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات برخوردار می‌باشند، اما افزایش این مهم با استفاده از رویه‌هایی همچون اتصال فلش مموری به تلفن همراه در برخی از موارد می‌تواند بسیار مثمرالثمر واقع شود. علاوه بر آن به‌کارگیری حافظه‌های فلش مموری در ساختار دستگاه‌های آندرویدی در تمامی اوقات مربوط به فزونی گنجایش در دسترس نبوده و فردی ممکن است بنای انتقال اطلاعاتی را از حافظه به تلفن همراه و یا بالعکس را در سر داشته باشد؛ بر همین اساس وجود قابلیت اتصال سخت‌افزارهای فلش مموری به دستگاه‌های تلفن همراه در زمینه سهولت در استفاده از خدمات عاملی بسیار لازم و ضروری به شمار می‌رود که خوشبختانه سیستم‌عامل آندروید این مهم را به صورت بومی تحت پوشش خود در آورده است.

نحوه چگونگی اتصال حافظه‌های فلش مموری به تلفن‌های همراه هوشمند تماماً به نوع درگاه یو اس بی موجود در طراحی آن وابسته می‌باشد. همانطور که مستحضر هستید پورت‌های میکرو یو اس بی و نسل نوین‌تر آن تحت عنوان یو اس بی نوع سی (USB Type C) صنعت درگاه‌های ارتباطی تلفن همراه هوشمند را در قبظه خود قرار داده‌اند. صرفه نظر از ویژگی‌ها و همچنین امکانات به ارمغان آورده شده، استفاده از هر کدام از پورت‌های فوق جهت اتصال حافظه‌های فلش مموری به تلفن‌های همراه هوشمند بر پایه یک دستورالعمل انجام پذیرفته و تنها نوع آداپتور مورد استفاده در فرآیند تغییرات اندکی را به خود می‌بیند.

بدیهی است که طیف وسیعی از حافظه‌های فلش مموری موجود در بازار بر پایه فناوری Type A توسعه یافته و اتصال مستقیم آنها به درگاه‌های تلفن‌های همراه هوشمند از منظر فیزیکی غیر ممکن به شمار می‌رود، بر همین اساس لزوم استفاده از آداپتورهای تبدیل جهت استفاده از این مهم امری ضروری تلقی می‌شود.

تصویر زیر نمایی از یک آداپتور تبدیل درگاه نوع A به C را نمایانگر می‌باشد که از یک سمت به حافظه فلش مموری معمولی متصل و از سمت دیگر نیز با درگاه (Type C) تلفن همراه در ارتباط قرار می‌گیرد. این دسته از آداپتورها اغلب از قیمت بسیار پایینی برخوردار بوده و با برقراری یک پل رابط، تمامی نیازهای مصرف کنندگان را برآورده می‌سازند.

فلش مموری

توضیحات پاراگراف فوق جهت اتصال حافظه‌های فلش مموری به درگاه‌های قدرتمند و نوین یو اس بی نوع C که نظیر آن را در تلفن‌های همراه پرچمدار و تولید شده در سال‌های اخیر می‌توان مشاهده کرد را تحت پوشش در آورده است، حال اگر فردی از دستگاهی با قدمت بیشتر بهره جسته و پورت موجود در ساختار آن بر پایه نوع میکرو یو اس بی حاضر باشید باید چگونه بر این مهم فایق آید؟

خوشبختانه آداپتورهای تبدیل فناوری یو اس بی نوع A به میکرو یو اس بی نیز امروزه به وفور در بازار یافت شده و به دلیل انباشتگی خود از قیمت کمتری نسبت به نمونه‌های پیشین نیز برخوردار می‌باشند. این دسته از کابل‌ها در میان مصرف کنندگان تحت عنوان عمومی OTG شناخته می‌شوند که با برخورداری از دو سمت ورودی نوع A و خروجی نوع میکرو یو اس بی امکان اتصال هرگونه حافظه فلش مموری به دستگاه تلفن همراه را به راحتی فراهم آورده و نیازهای مصرف کنندگان را به بهترین شکل ممکن پاسخ‌گو می‌باشند. رابط‌های فوق با توجه به ساختار انعطاف‌پذیر و همچنین اندازه خود از بازه قیمتی متفاوتی برخوردار بوده و همگی تنها به منظور تدارک یک هدف مورد طراحی و توسعه قرار گرفته‌اند.

فلش مموری

آداپتورهای تبدیل رابط‌های یو اس بی در زمینه تسهیل فرآیند اتصال حافظه‌های فلش مموری به دستگاه‌های تلفن همراه در قالب وسایل بسیار ضروری طبقه‌بندی می‌گردند، اما حمل آنها به دلیل کوچکی و یا حتی بزرگی اندازه برای برخی مشکل تلقی شده و پیوسته مفقود و یا تحت مشکلات مختلفی قرار می‌گیرند. اگر در بازار اندکی به جستجو پرداخته و محصولات فروشندگان بیشتری را مورد بررسی قرار دهید، خواهید دید که برخی از حافظه‌های فلش مموری از همان مراحل ساخت بر پایه دو درگاه نوع A و C (یا میکرو یو اس بی) مورد طراحی قرار گرفته و امکان اتصال مستقیم آنها به دستگاه تلفن همراه را علاوه بر رایانه شخصی به راحتی فراهم آورده‌اند. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود که خرید آداپتور تبدیل و یا سخت‌افزار فلش مموری با توجه به ملزومات کاربر در دستور کار گرفته و پیش از اقدام به خرید اندکی نیازهای خود را سبک و سنگین نمایید.

فلش مموری

اکنون با چگونگی اتصال فیزیکی حافظه‌های فلش مموری به دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند آشنایی پیدا کردیم، ادامه مبحث را با نحوه دسترسی به اطلاعات فلش مموری پیش می‌بریم. همانطور که در ابتدای نوشته نیز اشاره شد، سیستم‌عامل آندروید به صورت کاملاً بومی از فناوری OTG پشتیبانی کرده و نصب هرگونه نرم‌افزار سوم شخص و یا تغییر تنظیماتی جهت این مهم غیر ضروری می‌باشند.

پس از اتصال موفقیت آمیز حافظه فلش مموری به دستگاه تلفن همراه، سیستم‌عامل آندروید به طور خودکار پیغامی را در بخش مرکز اعلان‌های خود به نمایش در آمده و موفقیت‌آمیز فرآیند را به اطلاع کاربر می‌رساند. اکنون کلیک نمودن بر روی پیغام نمایان شده به اجرای برنامه مدیریت فایل داخلی سیستم‌عامل و برقراری امکان دسترسی به محتویات حافظه فراهم می‌شود، علاوه بر آن استفاده از هرگونه نرم‌افزار سوم شخص مدیریت فایل (منوط بر پشتیبانی آن) جهت دسترسی به اطلاعات فلش مموری نیز کاملاً میسر می‌باشد.

در صورتی که هیچ‌گونه پیغام اعلانی پس از اتصال فلش مموری به تلفن همراه نمایان نگردد، وجود مشکلی در طی مسیر نظیر خرابی آداپتور تبدیل، ارتباط نامناسب حافظه خارجی با درگاه و یا حتی عدم پشتیبانی نسخه سیستم‌عامل آندروید (برخی از کمپانی‌های سازنده تلفن‌های همراه هوشمند به منظور کاهش هزینه نهایی قابلیت پشتیبانی از فناوری OTG را در محصولات رده ارزان قیمت خود غیرفعال می‌نمایند) مورد انتظار می‌باشد.

نکته دیگری که اشاره به آن ضروری است قالب فرمتی فلش مموری و لزوم پشتیبانی سیستم‌عامل آندروید از آن جهت دسترسی به محتویات حافظه می‌باشد. آندروید به طور پیشفرض از قالب FAT32 پشتیبانی نموده و اتصال حافظه‌های مبتنی بر آن قابلیت خوانش و نوشت اطلاعات را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد، اما در صورتی که سیستم‌عامل از پشتیبانی فرمت فلش مموری عاجز باشد، دسترسی به محتویات آن نیز دیگر امکانپذیر نبوده و حافظه باید با قالب فرمتی مناسب به تلفن همراه متصل گردد. خوشبختانه نسخه‌های جدید سیستم‌عامل آندروید با فرمت نمودن فلش مموری و تغییر قالب آن به نمونه پیشفرض، امکان انجام این مهم را مستقیماً از طریق محیط چهارچوب نرم‌افزاری فراهم می‌آورد، اما برخی از نسخه‌های سفارشی‌سازی شده آندروید ممکن است از انجام آن عاجر بوده و استفاده از رایانه شخصی لازم و ضروری به شمار رود. ذکر این نکته نیز ضروری است که فرمت نمودن فلش با استفاده از سیستم‌عامل جهت تغییر قالب آن به حذف کامل اطلاعات منتهی می‌گردد.

فلش مموری

حال با فرض برقراری تمامی پیش‌نیازها، کافی است تا با استفاده از نرم‌افزار مدیریت فایل مورد علاقه خود به اطلاعات داخلی حافظه فلش مموری دسترسی پیدا کرده و سپس عملیاتی همچون کپی، پیست و … را به انجام رسانید. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی در قالب فرمتی و همچنین تراشه حافظه، پیشنهاد می‌شود تا سخت‌افزار را پیش از قطع اتصال فیزیکی ابتدا از طریق بخش مرکز اعلانات و یا منوی تنظیمات Unmount کرده و سپس به جداسازی آن اقدام نمایید (درست همانند فرآیند Safely Remove سیستم‌عامل ویندوز).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید