آموزش نحوه اتصال دو یا چند اسلاید به یکدیگر در نرم‌افزار پاورپوینت (PowerPoint)

آموزش نحوه اتصال دو یا چند اسلاید به یکدیگر در نرم‌افزار پاورپوینت (PowerPoint)


ترتیب اسلایدها در یک فایل پاورپوینت درزمینهٔ زیبایی ارائه و جلوگیری از بروز اختلال در نتیجه نیاز به بازگشت پیوسته به اسلایدهای گذشته و یا خروج از حالت اسلایدشو تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، اما تدارک این مهم به دلیل پراکندگی مطالب گاهی اوقات غیرممکن می‌شود. جهت درک بهتر موضوع فرض کنید که در حال ارائه کلاسی خود بوده و به اسلاید ششم رسیده‌اید، اما جهت درک بهتر موضوع نیازمند نمایش تصویری به حضار هستید که در اسلاید دهم (و یا حتی سوم) قرار گرفته است، آیا در این حالت فشردن چندین و چند باره کلید ماوس جهت حرکت به اسلاید مربوطه و یا خروج از حالت اسلایدشو و بروز اختلال در روند روان ارائه لازم و ضروری به شمار می‌رود؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا نرم‌افزار پاورپوینت امکان لینک نمودن اسلایدها به یکدیگر را به‌راحتی فراهم آورده است که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی انجام آن با یکدیگر را در سر داریم. ذکر این نکته ضروری است که دستورالعمل مقاله فعلی تنها محدود به محتویات یک فایل پاورپورنت شده و امکان لینک نمودن به مطالب دو یا چند فایل مختلف در حالت کلی میسر نمی‌باشد.

برای این منظور ابتدا فایل پاورپوینت مربوطه را گشوده و پس از مراجعه به اسلاید مورد نظر، متن، تصویر، شکل و یا هر آیتمی که قصد استفاده از آن به‌عنوان لینک جهت پرش به اسلاید دیگر را در سر دارید انتخاب نمایید.

پاورپوینت

پس از انتخاب آیتم مورد نظر، به سربرگ Insert مراجعه و سپس از بخش Links، گزینه Hyperlink را انتخاب نمایید (ذکر این نکته ضروری است که عنوان گزینه اشاره شده در نسخ جدیدتر نرم‌افزار پاورپوینت به Link تغییر پیدا کرده است).

پاورپوینت

حال در پنجره جدید نمایان شده، از طریق پنل موجود در سمت چپ به زیرمجموعه گزینه Place in This Document مراجعه نمایید.

اکنون همان‌طور که مشاهده می‌کنید، فهرستی از تمامی اسلایدهای موجود در فایل پاورپوینت در مجاورت پنل فوق و زیرمجموعه بخش Select a place in this document به نمایش در می‌آیند. چهار گزینه قرار گرفته در قسمت فوقانی بخش اشاره شده امکان لینک نمودن سریع به اولین اسلاید (First Slide)، آخرین اسلاید (Last Slide)، اسلاید بعدی (Next Slide) و اسلاید پیشین (Previous Slide) را فراهم آورده‌اند، اما در صورت نیاز می‌توانید عملیات اتصال را به هرکدام از اسلایدهای مورد نظر خود به انجام رسانید.

پاورپوینت

برای این منظور کافی است تا جهت مشاهده فهرستی از تمامی اسلایدهای فایل فعلی، دسته‌بندی Slide Title را گسترش دهید. اسلایدهای دارای عنوان در حالت کلی به همان نام به نمایش در می‌آیند، اما اسلایدهای معمولی به همراه برچسب Slide در کنار شماره اسلاید نمایش داده می‌شوند.

اکنون کافی است تا جهت ادامه عملیات، اسلاید مورد نظر خود را انتخاب و سپس بر روی کلید OK کلیک کنید. در صورت نیاز می‌توانید با استفاده از پیش‌نمایش نمایان شده در بخش Slide preview، از اتصال به اسلاید اشتباه خودداری به عمل آورید.

پاورپوینت

اکنون دستورالعمل به پایان رسیده و عملیات اتصال اسلایدها به یکدیگر با موفقیت انجام پذیرفته است. آیتم پیشتر انتخاب شده جهت استفاده به‌عنوان محتوای لینک (به غیر از تصاویر و اشکال) پس از دریافت آدرس اسلاید جدید جهت پرش تغییر رنگ می‌دهد که این مهم نمایانگر میزبان یک نشانی توسط آن است. اکنون کافی است تا جهت بررسی موضوع یک مرتبه کلید Ctrl را نگاه داشته و با کلیک نمودن بر روی آیتم مربوطه، پرش به اسلاید مورد نظر را به انجام رسانید. در صورت نیاز می‌توانید با فشردن کلیدهای ترکیبی Shift + F5 و ورود به حالت اسلایدشو، بدون نیاز به نگاه داشتن تکمه کنترل، با تنها کلیک نمودن بر روی آیتم فرآیند پرش را به انجام رسانید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید