آموزش نحوه ادغام دو اسلاید در یکدیگر توسط قابلیت Zoom در نرم‌افزار پاورپوینت

آموزش نحوه ادغام دو اسلاید در یکدیگر توسط قابلیت Zoom در نرم‌افزار پاورپوینت


ترتیب اسلایدها در یک فایل پاورپوینت درزمینهٔ زیبایی ارائه و جلوگیری از بروز اختلال در نتیجه نیاز به بازگشت پیوسته به اسلایدهای گذشته و یا خروج از حالت اسلایدشو تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، اما تدارک این مهم به دلیل پراکندگی مطالب گاهی اوقات غیرممکن می‌شود. جهت درک بهتر موضوع فرض کنید که در حال ارائه کلاسی خود بوده و به اسلاید ششم رسیده‌اید، اما جهت درک بهتر موضوع نیازمند نمایش تصویری به حضار هستید که در اسلاید دهم (و یا حتی سوم) قرار گرفته است، آیا در این حالت فشردن چندین و چند باره کلید ماوس جهت حرکت به اسلاید مربوطه و یا خروج از حالت اسلایدشو و بروز اختلال در روند روان ارائه لازم و ضروری به شمار می‌رود؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا نرم‌افزار پاورپوینت امکان لینک نمودن اسلایدها به یکدیگر را به‌راحتی فراهم آورده است که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی انجام آن با یکدیگر را در سر داریم. ذکر این نکته ضروری است که دستورالعمل مقاله فعلی تنها محدود به محتویات یک فایل پاورپورنت شده و امکان لینک نمودن به مطالب دو یا چند فایل مختلف در حالت کلی میسر نمی‌باشد.

بسته نرم‌افزاری Office 365 و همچنین نسخه 2019 نرم‌افزار پاورپوینت قابلیت جدید و کاربردی منحصر به فردی تحت عنوان Zoom را جهت سهولت در فرآیند اتصال اسلایدها به یکدیگر و کاهش تعداد مراحل موجود جهت اجرای دستورالعمل را با خود فراهم آورده‌اند. ویژگی مذکور که در ادامه قصد پرداختن به نحوه چگونگی استفاده از آن را در سر داریم در حالت کلی با ادغام دو اسلاید در یکدیگر، بستر تغییر یکپارچه و سویچ نمودن بلادرنگ بین آنها را با فشردن تنها یک کلید میسر می‌نماید.

برای این منظور ابتدا فایل ارائه پاورپوینت مورد نظر را بگشایید.

اکنون در دید عادی یا به عبارتی دیگر Normal View (مشاهده رابط کاربری، سربرگ‌ها و نوار روبان نرم‌افزار و عدم ورود به حالت اسلایدشو)، ابتدا به اسلایدی که قصد ادغام اسلایدی دیگر در آن را در سر دارید مراجعه نمایید، سپس از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه، اسلاید ثانیه را با استفاده از کلیک چپ ماوس گرفته و با کشیدن آن در اسلاید هدف در سمت راست رابط کاربری، آن را رها سازید.

پاورپوینت

پس از ادغام یا به عبارتی دیگر اتصال دو اسلاید به یکدیگر، مشاهده می‌کنید که سربرگ جدیدی تحت عنوان Format در نوار روبان نرم‌افزار به نمایش در می‌آید.

اکنون کافی است تا با مراجعه به سربرگ جدید نمایان شده، گزینه Zoom Transition را با گذاشتن علامت تیک در مربع کوچک مجاور آن فعال سازید. حال ادغام دو اسلاید با یکدیگر با موفقیت انجام شده و امکان سویچ نمودن یکپارچه بین آنها در حالت اسلایدشو نیز فراهم گشته است. در صورت نیاز می‌توانید سرعت گذار از اسلاید فعلی به اسلاید اتصال یافته به آن را با استفاده از گزینه Duration تغییر دهید (مقدار گزینه فعلی در حالت پیشفرض بر روی مقدار یک ثانیه تنظیم شده است).

پاورپوینت

اکنون کافی است تا جهت اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن عملیات و اتصال اسلایدها به یکدیگر، به حالت اسلایدشو وارد شده و سپس با مراجعه به اسلاید مربوطه، این مهم را بررسی نمایید. همانطور که مشاهده می‌کنید، اسلایدی که میزبانی اسلایدی دیگر را برعهده گرفته است در حالت کلی از ظاهر متفاوتی برخوردار بوده و اسلاید ثانویه در پس زمینه و یا اطراف آن قابل مشاهده می‌باشد که با کلیک نمودن بر روی آن، عملیات سویچ انجام می‌پذیرد. علاوه بر آن جهت مراجعه مجدد به اسلاید اول، کافی است تا یک مرتبه دیگر کلیک چپ ماوس را بفشارید. استفاده از قابلیت اشاره شده تنها در حالت اسلایدشو امکانپذیر بوده و بررسی آن در دید عادی امکانپذیر نمی‌باشد.

در صورتی که استفاده از قابلیت Zoom بنا به دلایلی میسر نبوده و یا نسخه نرم‌افزار مورد استفاده قدیمی‌تر از دستورالعمل نوشته فعلی می‌باشد، پیشنهاد می‌شود تا جهت اتصال اسلایدها به یکدیگر از روش جایگزین که در لینک زیر گردآوری شده است استفاده نمایید.

“آموزش نحوه اتصال دو یا چند اسلاید به یکدیگر در نرم‌افزار پاورپوینت (PowerPoint)”

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید