آموزش نحوه استخراج تاریخچه گفتگوهای انجام شده در شبکه اجتماعی تلگرام

آموزش نحوه استخراج تاریخچه گفتگوهای انجام شده در شبکه اجتماعی تلگرام


از بین رفتن اطلاعات گفتگوهای انجام شده در شبکه‌های اجتماعی گوناگون، به‌خصوص تلگرام با توجه به حجم عظیم پیام‌های اشتراکی در قالب یکی از آزاردهنده‌ترین موارد موجود دسته‌بندی می‌گردد. تصور کنید که در گروهی عضو بوده و بنا به دلایلی مجبور به ترک آن هستید، اما اطلاعات منتشره در آن از اهمیت بسیار بالایی برای شما برخوردار بوده و امکان دانلود دستی آن‌ها نیز به‌نوعی غیرممکن است، حال چه چاره‌ای باید اندیشید؟ اکنون سناریو فوق را در ابعاد بسیار گسترده‌تر و نیاز به حذف حساب کاربری (دیلیت اکانت) شبکه اجتماعی خود نسبت دهید؛ آیا تمامی اطلاعات گروه‌ها و کانال‌های شما در کسری از ثانیه از بین رفته و دیگر غیرقابل بازیابی می‌باشند؟

در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا شبکه اجتماعی محبوب تلگرام به لطف افزودن ویژگی بسیار کاربردی دیگری این مهم را کاملاً مرتفع ساخته است که در ادامه نوشته به نحوه چگونگی استفاده از آن می‌پردازیم. دستورالعمل مطلب فعلی بر پایه نسخه دسکتاپ نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام (به دلیل عدم افزودن قابلیت اشاره شده به نسخه آندروید برنامه) تدوین شده و نیاز به دریافت آخرین بسته به‌روزرسانی منتشره جهت دسترسی به قابلیت استخراج تاریخچه اطلاعات امری ضروری به شمار می‌رود.

برای این منظور ابتدا نسخه دسکتاپ نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام را گشوده و سپس به گروه، کانال و یا صفحه گفتگوهای شخصی مورد نظر خود مراجعه نمایید.

پس از بارگذاری کامل اطلاعات بر روی عنوان گروه یا کانال در قسمت فوقانی صفحه یک مرتبه کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره نمایش اطلاعات و گزینه‌های مدیریت گفتگو به نمایش در می‌آید.

استخراج تاریخچه گفتگوها در تلگرام

حال بر روی علامت سه نقطه عمودی در پنجره اطلاعات گفتگو کلیک کرده و سپس از طریق میانبر به نمایش در آمده گزینه Export chat history یا Export channel history (با توجه به ماهیت گفتگو در خصوص گروه و یا کانال بودن آن) کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه انتخاب آیتم‌های قابل استخراج به نمایش در می‌آید.

استخراج تاریخچه گفتگوها در تلگرام

اکنون کافی است تا به‌منظور استخراج محتویات گفتگو و پیشبرد ادامه دستورالعمل، آیتم‌هایی که قصد دسترسی یک‌باره به اطلاعات آن را در سر دارید انتخاب نمایید؛ این مهم در حالت کلی شامل گزینه‌هایی از جمله تصاویر، فایل‌های ویدئویی، ویس‌های صوتی، پیغام‌های ویدئویی، استیکرها، تصاویر متحرک (گیف) و فایل‌های متفرقه (Files) می‌باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که استخراج فایل‌های متفرقه از محدودیت اندازه برخوردار بوده و محتویات بزرگ‌تر از 1500 مگابایت باید به‌صورت دستی مورد دانلود قرار گیرند.

در نهایت پس از انتخاب گزینه‌های مورد نظر و تعیین مسیر ذخیره‌سازی تاریخچه از طریق گزینه Download path، بر روی کلید EXPORT کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که عملیات استخراج اطلاعات بلافاصله به اجرا در آمده و در قالب چندین نوار پیشروی قابل مشاهده می‌باشد. مدت زمان اتمام فرآیند با توجه به آیتم‌های انتخاب شده و حجم محتویات اشتراکی در گروه یا کانال متفاوت بوده و ممکن است چندین ساعت نیز به طول انجامد (به‌عنوان مثال استخراج تعداد هزاران هزار عکس نیازمند مدت زمان تقریباً فراوانی است).

استخراج تاریخچه گفتگوها در تلگرام

پس از اتمام روند عملیات کافی است تا به مسیر تاریخچه مراجعه و سپس اطلاعات استخراج شده را به‌صورت کاملاً متمایز از یکدیگر و در پرونده‌های‌ مختلف مشاهده نمایید.

گزینه فوق به‌نوعی اطلاعات منتسب به گروه و یا کانال مورد نظر فرد را به‌صورت مستقیم از سرورهای شبکه اجتماعی تلگرام دانلود کرده و نیاز به استفاده از واسطه‌های گوناگون را حذف می‌نماید، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا پیش از شروع فرآیند، از فضای کافی پارتیشن رایانه شخصی جهت استخراج کامل اطلاعات و عدم اختلال در روند عملیات اطمینان حاصل کنید. تعیین مقداری دقیق برای این مهم امکان‌پذیر نبوده و با توجه به تاریخچه گفتگو بسیار متفاوت می‌باشد (هر اندازه که محتویات بیشتری در گروه و یا کانال مربوطه تحت اشتراک قرار گرفته باشند، حجم خروجی تاریخچه نیز با افزایش فراتری همراه می‌شود).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید