آموزش نحوه ایجاد نظرسنجی‌های داخلی توسط نسخه دسکتاپ تلگرام (Telegram Desktop)

آموزش نحوه ایجاد نظرسنجی‌های داخلی توسط نسخه دسکتاپ تلگرام (Telegram Desktop)


شرایطی را تصور کنید که قصد نظرسنجی از جامعه آماری بسیار بزرگی را در سر دارید، اما به دلایلی همچون کمبود وقت امکان انجام مصاحبه خصوصی و یا صحبت با تمامی افراد به‌صورت جداگانه امکان‌پذیر نبوده و انجام این مهم مدت زمان و انرژی بسیار فراوانی را طلب می‌نماید. مطمئناً استفاده از جداول نظرسنجی و طراحی فرم‌های از پیش تنظیم شده و پخش نمودن آن‌ها در بین افراد در این‌گونه موارد سهولت بسیار فراوانی را می‌توانند با خود به ارمغان آورده و در کسب نتایج دلخواه نیز مثمرالثمر واقع شوند، اما این مهم در شبکه اجتماعی تلگرام چگونه قابل انجام می‌باشد؟

توسعه‌دهندگان تلگرام پس از معرفی قابلیت ایجاد کانال‌های عمومی و گروه‌های ویژه (ابر گروه) انعطاف‌پذیری بسیاری فراوانی را در خصوص دعوت مخاطبین مختلف توسط مدیران در اختیار آنان قرار داده و بستر بسیار قدرتمندی را جهت انجام اقدامات مختلف همچون ساخت کانال‌ها یا گروه‌‎های انتشار محتویات ارزشمند، بازاریابی، فروش محصولات و … برای تمامی افراد عضو این شبکه اجتماعی فراهم آوردند. یک ابر گروه در حالت کلی می‌تواند 5000 نفر و یا حتی بیشتر را در خود جای دهد، در حالی که این محدودیت در کانال‌ها وجود نداشته و تعداد حاضران می‌توانند از میلیون‌ها نفر فراتر رفته و به بی‌نهایت نیز افزایش پیدا نمایند، بنابراین وجود قابلیتی جهت ایجاد نظرسنجی‌های عمومی و رأی‌گیری از تمامی مخاطبان در آن واحد در صرفه‌‎جویی در زمان و سهولت در انجام کار تأثیرات فراوانی را می‌تواند با خود به ارمغان آورد، اما چگونه؟

اگرچه ربات‌های مختلفی همچون vote@ جهت ایجاد نظرسنجی‌های عمومی با پشتیبانی از قابلیت‌های ویژه و منحصر به فرد هم‌اکنون در تلگرام وجود داشته و در گروه‌ها و کانال‌های مختلف دست به دست می‌گردند، اما توسعه‌دهندگان شبکه اجتماعی مذکور با افزودن این مهم در نسخه دسکتاپ اپلیکیشن خود امکان استفاده از امکان نظرسنجی را به‌صورت کاملاً داخلی و بدون نیاز به جستجوی ربات‌های گوناگون به انجام رسانده‌اند که در این نوشته نحوه چگونگی استفاده از آن را با یکدیگر می‌آموزیم. پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع باید خاطر نشان کرد که به‌روزرسانی نسخه دسکتاپ نرم‌افزار تلگرام (تلگرام دسکتاپ) به آخرین ورژن موجود جهت پیشبرد دستورالعمل لازم و ضروری محسوب می‌شود، بنابراین در صورت آپدیت نبودن اپلیکیشن خود نسبت به این امر اقدام نمایید.

ابتدا به گروه مورد نظر خود مراجعه کرده و سپس بر روی کلید منو در گوشه سمت راست بالای صفحه (به شکل علامت سه نقطه عمودی) کلیک نمایید.

حال از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه Create Poll را انتخاب کنید. در صورت عدم مشاهده گزینه فوق، نسخه نرم‌افزار به‌روز نبوده و یا در بستری اشتباه قرار گرفته‌اید (امکان طرح نظرسنجی در کانال‌ها فقط توسط مدیران امکان‌پذیر می‌باشد، اما در گروه‌های معمولی توسط همگان میسر است).

نظرسنجی

پس از انتخاب گزینه فوق، مشاهده می‌کنید که پنجره‌ای جهت طرح نظرسنجی به نمایش در می‌آید. اکنون کافی است تا سؤال مورد نظر خود را در کادر Question تایپ کرده و سپس گزینه‌های مربوطه را در قسمت Poll options درج نمایید. با افزودن یک گزینه، کادرهای بیشتری جهت اضافه نمودن موارد بیشتر نمایان می‌شوند، اما این مهم در حال حاضر محدود به تنها 10 گزینه مختلف می‌باشد.

نظرسنجی

در نهایت پس از درج سؤال نظرسنجی و تنظیم گزینه‌های آن، کافی است تا بر روی کلید CREATE کلیک کنید، مشاهده می‌کنید که نظرسنجی به‌مانند یک پیغام پویا در گروه ارسال می‌گردد.

نظرسنجی

نظرسنجی‌های تولیدی توسط ابزار داخلی شبکه اجتماعی تلگرام به‌صورت غیرعمومی ایجاد شده و نام کاربری یا شناسه افراد شرکت‌کننده در مجاورت گزینه انتخابی به نمایش در نمی‌آیند. علاوه بر آن هر فرد تنها امکان انتخاب یک گزینه را داشته و قابلیت تغییر آن در آینده نیز وجود نخواهد داشت.

در نهایت پس از جمع‌آوری آراء تمامی افراد و نتیجه‌گیری، کافی است تا به‌منظور غیرفعالسازی نظرسنجی یک مرتبه بر روی آن کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه Stop poll را انتخاب کنید؛ مشاهده می‌نمایید که عبارت Final results در قسمت بالایی پیغام نمایان شده و قابلیت رأی‌دهی دیگر متوقف می‌شود.

نظرسنجی

پیغام منتسب به نتایج نظرسنجی همانند یک پیام عمومی در گروه قرار داشته و توسط همگان قابل مشاهده می‌باشد، علاوه بر آن امکان پاک‌سازی آن نیز امکان‌پذیر می‌باشد. در انتها باید خاطر نشان کرد که امکان ایجاد تعداد چندین نظرسنجی فعال در آن واحد و در یک گروه نیز کاملاً میسر بوده و محدودیتی از این بابت توسط شبکه اجتماعی تلگرام ایجاد نشده است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید