آموزش نحوه بستن یکباره تعداد چندین سربرگ (تب) در مرورگرهای فایرفاکس و کروم

آموزش نحوه بستن یکباره تعداد چندین سربرگ (تب) در مرورگرهای فایرفاکس و کروم


گشودن تعداد چندین وب‌سایت در سربرگ های متمایز از یکدیگر و بارگذاری هم‌زمان و امکان مراجعه یکپارچه به‌تمامی آن‌ها قابلیتی بسیار قدرتمند و کاربردی است که نرم‌افزارهای مرورگر عظیم و مطرح حال حاضر نظیر فایرفاکس، کروم، مایکروسافت اج، سافاری و … در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند، اما آیا این مهم خود می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات مختلف به شمار رود؟ عدم رعایت اصول استفاده از ویژگی فوق و گشودن وب‌سایت‌های مختلف در مدت زمان کوتاهی می‌تواند به انباشتگی سیل عظیمی از سربرگ‌های گوناگون منتهی شود که از کنترل مدیریت فرد خارج بوده و مدت زمان فراوانی را جهت یافتن وب‌سایت مورد نظر نیازمند می‌باشد.

آموزش نحوه بستن یکباره تعداد چندین سربرگ (تب) در مرورگرهای فایرفاکس و کروم

گشودن وب‌سایت‌های مختلف در سربرگ‌های متمایز از یکدیگر اگرچه قابلیتی کاربردی به شمار می‌رود، اما در صورت عدم رعایت نکات گوناگون در مدت کوتاهی مشکل‌ساز شده و زمان فراوانی را جهت مدیریت صحیح نیازمند می‌باشد. تصور کنید که تعداد چهل یا پنجاه سربرگ گوناگون در آن واحد باز بوده و فرد قصد بستن تعدادی از آن‌ها را در سر دارد. آیا این عملکرد باید به‌صورت تک به تک انجام پذیرد؟ در پاسخ باید گفت که اگرچه این مهم یکی از انواع روش‌ها به شمار می‌رود، اما مطمئناً از درصد راندمان پایینی برخوردار بوده و در شرایط شدیدتر ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نمایان سازد، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای ترفندهای کوچک، اما کاربردی جهت بستن تعداد چندین سربرگ به‌صورت هم‌زمان با یکدیگر در نرم‌افزارهای مرورگر فایرفاکس و کروم را با یکدیگر بیاموزیم.

حتماً شما نیز تاکنون به این نکته پی برده‌اید که فشردن و نگاه داشتن کلید کنترل (Ctrl) از طریق صفحه‌کلید و سپس کلیک نمودن بر روی فایل‌های مختلف در سیستم‌عامل ویندوز به انتخاب آن‌ها به‌صورت پراکنده منتهی می‌شود، اما آیا می‌دانستید که امکان استفاده از ترفند مشابه در مورد سربرگ‌های نرم‌افزارهای مرورگر نیز میسر می‌باشد؟

آموزش نحوه بستن یکباره تعداد چندین سربرگ (تب) در مرورگرهای فایرفاکس و کروم

برای این منظور کافی است تا در هر یک از مرورگرهای فایرفاکس یا کروم، ابتدا کلید کنترل را از طریق سخت‌افزار صفحه‌کلید فشرده و نگاه داشته و سپس با کلیک نمودن بر روی سربرگ‌های مختلف، به انتخاب آن‌ها به‌صورت کاملاً پراکنده از یکدیگر بپردازید. نرم‌افزار مرورگر فایرفاکس با نمایش نوار آبی‌رنگی (و یا تغییر رنگ سربرگ) در قسمت بالایی هر سربرگ در حالت انتخاب قرار داشتن آن را به اطلاع می‌رساند، در حالی که این موضوع در مورد مرورگر کروم با نمایش هایلایتی کم رنگی در پس‌زمینه سربرگ مشخص می‌شود. اکنون کافی است تا پس از انتخاب سربرگ‌های مختلف، جهت بستن آن‌ها بر روی علامت x یکی از سربرگ‌ها کلیک کرده و یا کلیدهای ترکیبی Ctrl + W را بفشارید.

آموزش نحوه بستن یکباره تعداد چندین سربرگ (تب) در مرورگرهای فایرفاکس و کروم

از جمله دیگر عملکردهای سیستم‌عامل ویندوز جهت انتخاب دسته‌ای از فایل‌های مختلف، فشردن و نگاه داشتن کلید شیفت (Shift) از طریق صفحه‌کلید و سپس کلیک بر روی دو فایل مبدأ و مقصد است تا تمامی محتویات موجود در بین آن‌ها به‌صورت کاملاً خودکار در حالت انتخاب شده قرار گیرند؛ حال می‌خواهیم تا ترفند اشاره شده را در مورد سربرگ‌های گوناگون مرورگرهای کروم و فایرفاکس نیز به انجام رسانیم.

آموزش نحوه بستن یکباره تعداد چندین سربرگ (تب) در مرورگرهای فایرفاکس و کروم

برای این منظور ابتدا به اولین سربرگی که قصد بستن آن را در سر دارید مراجعه نمایید (به‌عنوان مثال سربرگ شماره چهار). اکنون کافی است تا کلید Shift را از طریق سخت‌افزار صفحه کلید فشرده و نگاه داشته و سپس بر روی آخرین سربرگ مورد نظر خود کلیک نمایید (به‌عنوان مثال سربرگ شماره چهل)؛ مشاهده می‌کنید که تمامی سربرگ‌های موجود در بین اولین و آخرین سربرگ پیشتر کلیک شده انتخاب شده و نوار آبی‌رنگ و یا هایلایت پس‌زمینه در مجاورت آن‌ها به نمایش درآمده و تحت انتخاب قرار می‌گیرند. اکنون کافی است تا مجدداً کلیدهای ترکیبی Ctrl + W را بفشارید تا تمامی سربرگ‌های اشاره شده، به غیر از تعداد سه سربرگ ابتدایی به‌صورت هم‌زمان بسته شده و از دسترس خارج شوند.

ترفندهای اشاره شده تا به اینجای نوشته نیازمند انتخاب سربرگ‌ها به‌صورت جداگانه از یکدیگر بوده‌اند، اما چگونه می‌توان بدون نیاز به فشردن و نگاه داشتن کلیدی به‌خصوص از طریق صفحه‌کلید و سپس انتخاب سربرگ به بستن یک‌باره آن‌ها پرداخت؟

برای این منظور کافی است تا ابتدا به سربرگی که قصد عدم بستن آن را در سر دارید مراجعه کرده و سپس بر روی نوار سربرگ‌ها یک مرتبه کلیک راست کنید؛ مشاهده می‌نمایید که منوی میانبر گزینه‌های مدیریتی به نمایش در می‌آیند.

حال می‌توانید برای بستن تمامی سربرگ‌ها به غیر از سربرگ فعلی، گزینه Close Other Tabs را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که تمامی سربرگ‌ها به یک‌باره بسته شده و رابطی تمیز و عاری از هرگونه تب در اختیار شما قرار می‌گیرند.

آموزش نحوه بستن یکباره تعداد چندین سربرگ (تب) در مرورگرهای فایرفاکس و کروم

در حالتی دیگر می‌توانید گزینه Close Tabs to the Right را نیز انتخاب نمایید تا تمامی سربرگ‌های موجود در سمت راست سربرگ فعلی به یک‌باره بسته شوند. این گزینه انعطاف‌پذیری بیشتری را در مورد مدیریت محتوا می‌تواند به خود اختصاص دهد، زیرا با کشیدن و انتقال تمامی سربرگ‌هایی که قصد استفاده از آن‌ها را در سر دارید به سمت چپ سربرگ فعلی، سربرگ‌های بلا استفاده و موجود در سمت راست به‌صورت کاملاً هم‌زمان بسته می‌شوند.

در انتها ذکر این ضروری است که اجرای ترفندهای اشاره شده در نوشته فعلی در مورد نرم‌افزارهای مرورگر موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم کاملاً یکسان بوده و از هیچ‌گونه تفاوتی نسبت به یکدیگر برخوردار نمی‌باشند. متأسفانه دیگر مرورگرهای محبوب حال حاضر نظیر مایکروسافت اج، اپل سافاری و … به دلیل عدم پشتیبانی از عملکردهای فوق از دایره پوشش این مطلب خارج مانده‌اند. علاوه بر آن پیشنهاد می‌شود تا جهت کسب بهترین نتیجه  و امکان اجرای ترفندها، مرورگر خود را به آخرین نسخه عرضه شده به‌روزرسانی نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید