آموزش نحوه تبدیل فایل‌های مختلف به قالب‌های ایستا در سیستم‌عامل مکینتاش

آموزش نحوه تبدیل فایل‌های مختلف به قالب‌های ایستا در سیستم‌عامل مکینتاش


استفاده از قالب‌های از پیش آماده شده در زمینه افزایش سرعت و دقت انجام برخی از کارهای تکراری نظیر تهیه و توزیع فرم‌های مبتنی بر استانداردهای خاص، ویرایش تصاویر و … تأثیرات بسیار فراوانی را می‌تواند با خود به همراه آورد. فرد حسابداری را تصور کنید که تمامی گزارشات وی باید از قالبی خاص و ویژه تبعیت کرده و بروز کوچک‌ترین تغییری به بروز ضرر و زیان‌های هنگفتی منتهی می‌شود، حال ایجاد و ساخت دوباره قالب در هر بار نیاز به استفاده از نظر شما منطقی به شمار می‌رود؟ در این گونه مواقع چهارچوب‌های آماده در زمینه جلوگیری از اعمال سردردهای هنگفت نقش بسیار پررنگی را می‌توانند ایفا نمایند.

طراحی و ساخت قالب‌ها توسط نرم‌افزارهای گوناگون بر پایه رویه و روش‌های مختلفی صورت پذیرفته و استانداردی ثابت در این باره تعریف نگشته است. به‌عنوان مثال استفاده از نرم‌افزار ویرایشگر بسیار قدرتمند و محبوب فتوشاپ در مقایسه با رقبای ضعیف‌تر خود همچون Gimp ،Paint و … از مراحل متفاوت‌تری برخوردار می‌باشد، لذا یادگیری نحوه استفاده از برنامه‌های مذکور جهت طراحی قالب‌های گوناگون امری سخت و طاقت‌فرسا به شمار می‌رود که این مهم خوشبختانه در سیستم‌عامل مکینتاش با عنایت به وجود ویژگی کوچکی تحت عنوان Stationary Pad با سهولت بسیار فراوانی همراه شده است.

قابلیتی که در ادامه قصد معرفی آن را در سر داریم در زمینه‌هایی همچون گزارشات دخل و خرج، اسناد مبتنی بر استانداردهای پیش‌فرض، تصاویر ویرایش شده در چهارچوب‌های به‌خصوص و … می‌تواند بسیار مفید واقع شده و نحوه عملکرد آن نیز بر پایه تبدیل انواع و اقسام فایل‌های مختلف به قالب‌های آماده، بدون نیاز به طراحی و تولید آن‌ها می‌باشد.

برای این منظور کافی است تا در ابتدا با استفاده از برنامه جستجوی محتویات Finder، به موقعیت فایلی که قصد تبدیل و استفاده از آن به‌عنوان یک قالب را در سر دارید مراجعه نمایید. این فایل می‌تواند مبتنی بر هر نوع فرمت قابل پشتیبانی توسط سیستم‌عامل مکینتاش باشد.

حال بر روی فایل مورد نظر یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی به نمایش در آمده گزینه Get Info را انتخاب نمایید.

در پنجره جدید نمایان گردیده، جزئیات موجود در زیر مجموعه General را گشوده و سپس گزینه Stationary pad را فعال نمایید.

مکینتاش

اکنون مراحل دستورالعمل نوشته به پایان رسیده و فایل به‌عنوان یک قالب یا به عبارتی دیگر Template در دسترس قرار گرفته است. برای این منظور کافی است تا بر روی فایل مربوطه دو مرتبه کلیک چپ نمایید تا سیستم‌عامل مکینتاش به‌صورت کاملاً خودکار رونوشتی از آن را در موقعیت فعلی ایجاد و استفاده از آن را همانند یک قالب فراهم آورد (ذکر این نکته ضروری است که دو بار کلیک نمودن بر روی فایل تغییر یافته به گشودن آن منتهی نشده و تنها رونوشتی از آن ایجاد می‌شود).

حال می‌توانید به‌منظور راحتی استفاده و جلوگیری از سردرگمی، عنوان فایل قالب را با استفاده از گزینه Rename تغییر داده و سپس به استفاده از آن مبادرت ورزید. در صورتی که قصد دارید تا فایل اولیه را از حالت سکون خارج کنید، کافی است تا مجدداً به پنجره Get Info مراجعه و سپس گزینه Stationary Pad در زیرمجموعه جزئیات عمومی را غیرفعال نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید