آموزش نحوه تغییر اندازه تعداد چندین عکس به‌صورت همزمان در سیستم‌عامل مکینتاش

آموزش نحوه تغییر اندازه تعداد چندین عکس به‌صورت همزمان در سیستم‌عامل مکینتاش


تغییر اندازه یا به عبارتی دیگر ری‌سایز نمودن تصاویر با استفاده از نرم‌افزارهایی همچون فتوشاپ، پینت و … با راحتی بسیاری انجام می‌پذیرد، اما هنگامی‌که تعداد تصاویر از انگشتان دست فراتر رفته و نیاز به تغییر اندازه آن‌ها مطرح باشد، این مهم دیگر ساده جلوه نکرده و مدت زمان بسیار فراوانی را جهت گشودن تک به تک آن‌ها و انجام عملیات نیازمند می‌باشد، اما آیا وجود رویه و روشی جهت تغییر اندازه یک‌باره تمامی فایل‌های تصاویر، بدون نیاز به گشودن آن‌ها در صرفه‌جویی در زمان تأثیرگذار نیست؟ خوشبختانه سیستم‌عامل مکینتاش با عنایت به ابزار اتوماسیون‌ساز یا به عبارتی دیگر Automator خود این مهم را امکان‌پذیر ساخته است که در این نوشته به نحوه چگونگی استفاده از آن می‌پردازیم.

برای این منظور ابتدا کلیدهای Command + Space را فشرده و سپس در پنجره جدید نمایان شده عبارت Automator را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار اتوماسیون‌سازی فرآیندهای ویژه به اجرا در می‌آید.

حال کافی است تا در جهت پیشبرد دستورالعمل یک Service جدید ایجاد نمایید. سرویس‌ها در حالت کلی اپلیکیشن‌های کوچکی به شمار می‌روند که با توجه به فرامین ورودی تعیین شده از جانب کاربر، فعالیت‌های ویژه‌ای را به انجام می‌رسانند.

تغییر اندازه یکباره تصاویر در مکینتاش

اکنون باید فرمان ورودی Service جدید ایجاد شده را تعیین نمایید که در این نوشته باید نوع image files انتخاب شود. حال برقرار ساختن حوزه فعالیتی ابزار اتوماسیون‌سازی فرآیندها باید مجدداً مورد انجام قرار گیرد.

تغییر اندازه یکباره تصاویر در مکینتاش

برای این منظور در کادر جستجوی محتویات در قسمت بالای پنل موجود در سمت چپ عبارت Scale Images را تایپ کرده و پس از نمایان شدن نتایج خروجی، ورودی Scale Images را با استفاده از نشانگر ماوس گرفته و در پنل اصلی (سمت راست) رها کنید. حال ابزار اتوماسیون‌ساز فرآیندها کادر محاوره‌ای را به‌منظور تعیین دستور ایجاد رونوشتی از فایل‌های تصاویر پیش از تغییر اندازه آن‌ها نمایان می‌کند که خود در زمینه جلوگیری از خرابی فایل اصلی و عدم امکان بازیابی آن بسیار تأثیرگذار است. ورودی اشاره شده در حالت پیش‌فرض تنها رونوشتی از تصاویر را در صفحه دسکتاپ (و یا مسیر تعیین شده از جانب کاربر) ایجاد کرده و هیچ‌گونه تغییر اندازه‌ای را در قالب آن‌ها به انجام نمی‌رساند. در صورتی که قصد دارید تا فایل اصلی تصاویر را ری‌سایز کرده و هیچ‌گونه رونوشتی را از آن‌ها ایجاد نکنید، کافی است تا کادر محاوره‌ای نمایان شده را نادیده بگیرید.

تغییر اندازه یکباره تصاویر در مکینتاش

اکنون همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، تعداد دو فرآیند باید در سرویس جدید ایجاد شده وجود داشته باشند (فرآیندهای Copy Finder Items و Scale Images). حال کافی است تا به‌منظور تدارک اقدامات نهایی جهت عملکرد صحیح سرویس بر روی کلید Options در فرآیند Scale Images یک مرتبه کلیک کرده و سپس گزینه Show this action when the workflow runs را فعال نمایید.

تغییر اندازه یکباره تصاویر در مکینتاش

گزینه فوق در حالت کلی سرویس ایجاد شده را وادار می‌نماید تا در هر بار تغییر سایز تصاویر، کادر محاوره‌ای را جهت درج مقادیر ری‌سایز در مقابل کاربر نمایان سازد. در صورتی که قصد دارید تا فرآیند به‌صورت کاملاً خودکار به فعالیت پرداخته و تصاویر ورودی را به‌اندازه‌ای یکسان تبدیل نماید، کافی است تا گزینه فوق را همچنان در حالت غیرفعال باقی گذاشته و سپس اندازه مورد نظر خود را در فرآیند Scale Images تایپ نمایید.

در نهایت پس از تعیین تمامی مقادیر، سرویس ایجاد شده را ذخیره‌ کرده و سپس عنوان آن را به برچسبی دلخواه تغییر دهید (در این نوشته عبارت Resize انتخاب شده است).

دستورالعمل گردآوری شده تاکنون نحوه چگونگی تولید سرویس و تعیین ورودی و فرآیندهای آن را تحت پوشش در آورده است، اما چگونه باید از اپلیکیشن کوچک جدید ایجاد شده استفاده کرده و به تغییر خودکار اندازه فایل‌های تصاویر مبادرت ورزید؟

برای این منظور کافی است تا بر روی هر فایل تصویر دلخواه یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس با مراجعه به دسته‌بندی Services، سرویس پیشتر ایجاد شده را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که رونوشتی از فایل تصویر، همراه با تغییر اندازه مربوطه بلافاصله در مسیر تعیین شده نمایان می‌گردد. (در نظر داشته باشید که در صورت نادیده گرفتن پیغام محاوره‌ای پیشتر اشاره شده در هنگام انتخاب فرآیند Scale Images، فایل اصلی دستخوش ری‌سایز قرار می‌گیرد).

تغییر اندازه یکباره تصاویر در مکینتاش

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که عملکرد فرآیند Scale Images برپایه نسبت ابعاد تصویر صورت می‌پذیرد، لذا عکس‌های افقی از عرض و تصاویر عمودی نیز از طول یا ارتفاع مورد ری‌سایز قرار می‌گیرند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید