آموزش نحوه تغییر سرعت اسکرول ماوس در سیستم‌عامل ویندوز 10

آموزش نحوه تغییر سرعت اسکرول ماوس در سیستم‌عامل ویندوز 10


بدون شک استفاده از غلتک یا به عبارتی دیگر اسکرول ماوس درزمینهٔ افزایش سرعت مراجعه به قسمت‌های مختلف یک صفحه، سند و … بسیار تأثیرگذار بوده و به‌عنوان یکی از خلاقیت‌های به کار رفته در طراحی و توسعه و سخت‌افزار نامبرده محسوب می‌شود. اگرچه اسکرول نمودن محتویات مختلف در سیستم‌عامل ویندوز توسط نوارهای لغزنده قرار گرفته در مجاورت صفحات نیز امکان‌پذیر می‌باشد، اما کاهش سرعت در نتیجه نیاز به حرکت نشانگر ماوس و همچنین عدم ثبات آن با توجه به طراحی رابط کاربری بسترهای نرم‌افزاری مختلف نیاز به استفاده از اسکرول در سخت‌افزارهای ماوس را توجیه می‌کند.

اگر تاکنون به استفاده از اسکرول ماوس اقدام کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که سرعت لغزش آن تابع مقادیر پیش‌فرض سیستم‌عامل ویندوز بوده و نرم‌افزار هم‌اکنون گشوده شده در تغییر آن نقشی را به خود اختصاص نمی‌دهد. به‌عنوان مثال چرخاندن یک سطح از غلتط ماوس به تغییر سه خط از صفحه به سمت بالا یا پایین منتهی شده و این موضوع در تمامی برنامه‌های مورد استفاده نظیر مرورگر، مایکروسافت ورد و … ثابت می‌باشد. رفتار اشاره شده اگرچه در جلوگیری از نیاز به برنامه‌نویسی جداگانه در هنگام توسعه نرم‌افزارهای گوناگون و فراهم آوردن بستری یکپارچه مفید واقع شده است، اما سرعت پایین حرکت آن در صفحات و یا اسناد طولانی در کاهش قدرت مانور فرد تأثیرگذار بوده و لذا برخی بنای افزایش آن را در پیش می‌گیرند، اما آیا این مهم امکان‌پذیر است؟

در پاسخ باید گفت که بله و بستر کنترل پنل سیستم‌عامل ویندوز امکان تغییر سرعت ماوس را به‌راحتی فراهم آورده است. با ما همراه باشید تا در این نوشته با نحوه چگونگی انجام آن آشنایی پیدا کنیم.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان شده عبارت Control Panel را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که منوی کنترل پنل ویندوز به نمایش در می‌آید.

در صفحه جدید نمایان شده، دسته‌بندی تنظیمات Mouse را یافته و سپس آن را اجرا نمایید.

اسکرول ماوس

اکنون در پنجره جدید به نمایش درآمده، به سربرگ Wheel مراجعه کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، سیستم‌عامل ویندوز سرعت پیش‌فرض اسکرول ماوس را بر روی مقدار 3 تنظیم کرده و قابلیت جابه‌جایی سه خط از صفحه در هنگام حرکت فقط یک سطح از غلتط را فراهم آورده است. سیستم‌عامل ویندوز به‌منظور تحقق عملکرد اسکرول ماوس صفحه را به تعداد خطوط متفاوتی تقسیم‌ و با توجه به مقدار درج شده در کادر The following number of lines at a time، به حرکت صفحه به همان مقدار مبادرت می‌ورزد. اکنون کافی است تا به‌منظور تغییر سرعت غلتک و یا به عبارتی دیگر افزایش یا کاهش خطوط پرش هنگام چرخاندن آن، مقدار موجود در کادر اشاره شده را تغییر دهید (درج عدد بالاتر از مقدار پیش‌فرض نمایانگر فزونی سرعت و درج عدد پایین‌تر نیز به معنای عملکرد معکوس می‌باشد).

اسکرول ماوس

در صورت نیاز می‌توانید جهت پرش از یک صفحه به صفحه‌ای دیگر در اسناد مایکروسافت ورد و …، گزینه One screen at a time را انتخاب نمایید.

در نهایت پس از درج مقدار دلخواه، کافی است تا به‌منظور اعمال تغییرات بر روی کلید OK کلیک کنید. در انتها باید خاطر نشان کرد که در صورت افزایش بیش از اندازه سرعت حرکت، دقت اسکرول ماوس در صفحات دارای اندازه کوچک‌تر ممکن است با اختلال همراه شود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید