آموزش نحوه تغییر سرور DNS در سیستم‌عامل ویندوز از طریق کنترل پنل

آموزش نحوه تغییر سرور DNS در سیستم‌عامل ویندوز از طریق کنترل پنل


تغییر نشانی پروتکل اینترنت و سرویس‌دهنده DNS در زمینه افزایش سرعت و یا روانی تجربه جستجوی صفحات اینترنت گاهی اوقات ممکن است مفید واقع شود، بر همین اساس انجام این مهم توسط برخی پیوسته در دستور کار قرار گرفته و تغییر دوره‌ای مقادیر فوق به یکی از بخش‌های استفاده از شبکه گسترده وب برای آن‌ها تبدیل شده است.

یک سرور DNS در حالت کلی به سرویس‌دهنده‌ای اطلاق می‌شود که عملیات مراجعه به وب‌سایت مورد نظر با استفاده از نرم‌افزارهای مرورگر و دامنه‌های مختلف را فراهم می‌‎آورد، بنابراین هنگامی‌که سرور مربوطه از قابلیت پاسخ‌دهی به درخواست‌های کاربران خود برخوردار نبوده و مشکلاتی را هویدا سازد، فرآیند تبدیل نشانی سایت به پروتکل اینترنت (IP) مناسب جهت برقراری اتصال میسر نشده و شخص از مشاهده محتوا باز می‌ماند. ازآنجایی‌که سرویس‌دهنده‌های DNS در زمینه زیرساخت دسترسی به مطالب وب‌سایت‌ها و سرعت مطلوب جستجو تأثیرات بسیار فراوانی را با خود به ارمغان می‌آورند، لذا در این نوشته تصمیم بر آن شد تا با نحوه چگونگی تغییر آدرس سرورهای DNS از طریق رابط کنترل پنل سیستم‌عامل ویندوز آشنایی پیدا کنیم.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک نمایان گردیده عبارت Control Panel را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که رابط کنترل پنل ویندوز به نمایش در می‌آید.

اکنون به بخش Network and Sharing Center جهت انتخاب شبکه متصله به اینترنت مراجعه نمایید. درصورتی‌که آیکون فوق در منوی کنترل پنل قابل مشاهده نمی‌باشد، کافی است تا قالب‌بندی نمایش صفحه را از طریق گزینه View by در گوشه سمت راست بالای صفحه به Large Icons تغییر دهید.

گزینه Change adapter settings را از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه انتخاب نمایید.

DNS

اکنون پس از مراجعه به بخش اشاره شده، مشاهده می‌کنید که فهرستی از تمامی شبکه‌های قابل اتصال به رایانه شخصی نمایان می‌گردند که شبکه‌ای که هم‌اکنون کامپیوتر به آن متصل است باید انتخاب شود.

حال پس از شناسایی شبکه مربوطه، یک مرتبه بر روی آن کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده گزینه Properties را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌‎کنید که پنجره خواص مربوط به شبکه نمایان می‌گردد.

DNS

گزینه internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) را از طریق فهرست آیتم‌های موجود در سربرگ Networking انتخاب و سپس بر روی کلید Properties کلیک کنید.

حال در پنجره جدید نمایان شده کافی است تا به‌منظور تغییر سرویس‌دهنده مربوطه ابتدا گزینه Use the following DNS server addresses را فعال و سپس نشانی‌های سرور را در کادرهای پررنگ شده وارد نمایید. آگاهی از آدرس‌های منتسب به سرور موردنظر جهت استفاده از آن امری ضروری به شمار می‌رود، اما امکان اتصال به سرویس‌دهنده‌های همگانی همچون گوگل و OpenDNS نیز کاملاً میسر می‌باشد (مقادیر 8.8.8.8 و 8.8.4.4 جهت اتصال به سرورهای کمپانی گوگل و 208.67.222.222 و 208.67.220.220 جهت اتصال به سرورهای OpenDNS).

DNS

حال پس از درج نشانی‌های سرویس‌دهنده مورد نظر کافی است تا به‌منظور ذخیره‌سازی تنظیمات بر روی کلید OK کلیک کنید. اعمال تغییرات به‌صورت بلادرنگ انجام پذیرفته و راه‌اندازی مجدد رایانه شخصی لازم و ضروری نمی‌باشد. از این لحظه به بعد کامپیوتر مورد استفاده توسط شخص به‌منظور تدارک فرآیند تبدیل نشانی وب‌سایت‌های خود به سرور پیشتر انتخابی متصل و قابلیت دسترسی به محتوا را برای وی به ارمغان می‌آورد که این مهم در صورت انتخاب سرویس‌دهنده‌ای مناسب و قدرتمند بدون شک مزیت‌هایی همچون افزایش سرعت مشاهده مطالب و روانی جستجو را سبب می‌گردد.

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که قصد دارید تا نشانی‌های تعداد سرورهای بیشتری را در قالب تنظیمات رایانه شخصی ذخیره‌سازی نمایید کافی است تا در قدم درج آدرس در کادرهای پررنگ، بر روی کلید Advanced کلیک کرده و سپس نشانی‌های مورد نظر خود را به ترتیب وارد نمایید. در این حالت سیستم‌عامل به‌صورت کاملاً خودکار درخواست فرآیند تبدیل را به سرویس‌دهنده ابتدای فهرست ارسال و در صورت عدم دریافت پاسخ این عمل را با دیگر سرورها نیز به انجام می‌رساند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید