آموزش نحوه تغییر مقدار پیش‌فرض نرخ تازه‌سازی تصاویر (Refresh Rate) در ویندوز 7 و 10

آموزش نحوه تغییر مقدار پیش‌فرض نرخ تازه‌سازی تصاویر (Refresh Rate) در ویندوز 7 و 10


اگر تاکنون به کسب اطلاعات در خصوص پارامترهای مختلف نمایشگرهای رایانه‌ای مبادرت ورزیده و قصد تهیه و خرید دستگاه مانیتوری را نیز در سر داشته‌اید، بدون شک اصطلاح نرخ تازه‌سازی تصاویر یا به عبارتی دیگر Refresh Rate نیز به گوشتان خورده و با خود اندیشیده‌اید که علت وجود مؤلفه فوق چیست و آیا تغییر آن از قابلیت دگرگونی نتایج خروجی برخوردار می‌باشد؟

پارامتر نرخ تازه‌سازی در حالت کلی نمایانگر تعداد دفعات به‌روزرسانی صفحات نمایشگر به‌وسیله تصاویر جدید در واحد زمانی یک ثانیه می‌باشد که این مهم هرچقدر با افزایش بیشتری همراه شود، درجه ملایمت تصاویر خروجی و روانی آن‌ها نیز با فزونی فراتری مواجه گشته و میزان فشار وارده به چشمان فرد بیننده نیز با کاهش بیشتری همراه می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مهم به نوشته زیر مراجعه فرمایید:

“آشنایی با پارامتر نرخ تازه‌سازی تصاویر (Refresh Rate) و اهمیت آن در نمایشگرهای رایانه‌ای”

تغییر میزان نرخ تازه‌سازی تصاویر با توجه به توضیحات فوق در قالب برخی از محصولات از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد، اما آیا این امر باید به‌صورت سخت‌افزاری و از طریق منوی تنظیمات محصول صورت پذیرد؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا سیستم‌عامل ویندوز امکان انجام این مهم را به‌صورت نرم‌افزاری فراهم آورده است که در ادامه به نحوه چگونگی پیشبرد آن می‌پردازیم.

چهارچوب‌های سیستم‌عاملی نوین و امروزی نظیر ویندوز در هنگام اتصال نمایشگر با استفاده از کابل مناسب و خروجی تصویر مطلوب به درگاه کارت گرافیک به‌صورت کاملاً خودکار بهترین نرخ موجود را انتخاب و مورد استفاده کاربران قرار می‌دهند، اما گاهی اوقات به دلیل وجود مشکلاتی نظیر نصب ناصحیح درایورهای راه‌اندازی و … ممکن است این مهم به‌درستی انجام نپذیرفته و دخالت کاربر را نیازمند باشد. خوشبختانه تغییر مقدار پیش‌فرض فرکانس انتخابی در سیستم‌عامل ویندوز به‌راحتی هرچه تمام‌تر و از طریق منوی کنترل پنل و یا حتی رابط تنظیماتی جدید طراحی شده قابل انجام می‌باشد.

تغییر مقدار نرخ تازه‌سازی تصاویر در سیستم‌عامل ویندوز 10

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان شده عبارت Control Panel را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که منوی کنترل پنل به نمایش در می‌آید.

حال در منوی جدید نمایان شده، ابتدا آیکون Display را گشوده و سپس از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه بر روی لینک Change display settings کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که تنظیمات منتسب به دستگاه مانیتور نمایان می‌گردد.

اکنون کافی است تا به‌منظور دسترسی به گزینه مربوطه جهت تغییر میزان نرخ تازه‌سازی تصاویر بر روی گزینه Advanced settings کلیک کنید، اما در صورت استفاده از تعداد چندین نمایشگر در پیکربندی وابسته و یا مستقل از یکدیگر و اتصال آن‌ها به تنها یک رایانه شخصی، پیشنهاد می‌شود تا جهت اطمینان از اعمال صحیح تنظیمات دستگاه مانیتور مورد نظر را ابتدا از طریق منوی کشویی Display انتخاب و سپس بر روی لینک مذکور کلیک نمایید.

(امکان دسترسی به پنجره فوق با کلیک راست نمودن بر روی صفحه دسکتاپ و سپس مراجعه به مسیر Display settings > Advanced display settings > Display adapter properties for display نیز امکان‌پذیر می‌باشد).

نرخ تازه‌سازی

حال پس از انتخاب نمایشگر مربوطه و مراجعه به لینک فوق، کافی است تا به‌منظور تغییر پارامتر نامبرده ابتدا سربرگ Monitor را گشوده و سپس با استفاده از منوی کشویی Screen refresh rate میزان فرکانس مناسب را انتخاب نمایید.

در نهایت با کلیک نمودن بر روی کلید Apply، نرخ انتخابی اعمال و تغییرات بلافاصله در قالب نمایشگر صورت می‌پذیرند.

اگر مجدداً به سربرگ Monitor مراجعه و دیگر بخش‌های آن را مورد بررسی قرار دهیم، در میابیم که گزینه دیگری تحت عنوان Hide modes that this monitor cannot display نیز به چشم می‌خورد که امکان فعال‌سازی و یا غیرفعالسازی آن با توجه به نمایشگر و سخت‌افزار کارت گرافیک متفاوت می‌باشد. گزینه فوق همان‌طور که از برچسب آن نیز پیداست به‌طور کلی حالات و یا فرکانس‌هایی که دستگاه مانیتور از پشتیبانی و نمایش اطلاعات در قالب آن‌ها عاجز است را از دید و دسترس کاربر پنهان و امکان انتخاب را فراهم نمی‌آورد (در هنگام فعال بودن یا وجود علامت تیک در مربع مجاور آن). نمایشگرهای رایانه‌ای در حالت کلی از محدوده‌های فرکانسی مجاز و ثابتی برخوردار بوده و تجاوز مقدار به خارج از این گستره به عدم نمایش اطلاعات، لرزش شدید تصاویر یا حتی بروز آسیب سخت‌افزاری منجر می‌گردد، بر همین اساس گزینه فوق با مخفی‌سازی حالات مربوطه از انتخاب ناخواسته یکی از مقادیر و بروز مشکلات پس از آن جلوگیری به عمل آورده و پیشنهاد می‌شود تا از غیرفعالسازی آن حدلامکان خودداری به عمل آورید.

تغییر مقدار نرخ تازه‌سازی تصاویر در سیستم‌عامل ویندوز 7

ابتدا بر روی صفحه دسکتاپ یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان گردیده گزینه Screen resolution را انتخاب نمایید.

مجدداً مطابق با توضیحات پیشین، در صورت اتصال تعداد چندین نمایشگر به رایانه شخصی، ابتدا از طریق منوی کشویی Display مانیتور مورد نظر را انتخاب و سپس بر روی لینک Advanced settings کلیک نمایید.

نرخ تازه‌سازی

حال در پنجره جدید نمایان گردیده به سربرگ Monitor مراجعه و سپس از طریق منوی کشویی Screen refresh rate مقدار فرکانس مناسب را انتخاب نمایید.

در نهایت با کلیک نمودن بر روی کلید Apply یا OK به اعمال موفقیت‌آمیز تنظیمات و ذخیره تغییرات انجام پذیرفته مبادرت ورزید.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، نمایشگرهای رایانه‌ای در بسیاری از مواقع از محدوده فرکانسی به‌خصوصی پشتیبانی می‌نمایند که این مهم اغلب از جانب توسعه‌دهندگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، بنابراین عدم وجود هیچ‌گونه مقداری در قالب منوی کشویی Screen refresh rate و وجود تنها یک گزینه پیش‌فرض (به‌عنوان مثال 60 هرتز و …) ممکن است به معنای وجود مشکلاتی نظیر عدم نصب درایور راه‌انداز سخت‌افزار کارت گرافیک یا مانیتور (در صورت نیاز)، استفاده از کابل انتقال تصویر با محدوده فرکانسی پایین و … باشد (توضیحات پاراگراف فعلی در حالت فعال بودن گزینه Hide modes that this monitor cannot display تدوین شده است).

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که این مهم در ساختار تمامی نمایشگرها صادق نبوده و برخی از دستگاه‌های مانیتورها از همان ابتدا جهت عملکرد در قالب تنها یک نرخ فرکانس ثابت و یکسان مورد طراحی و توسعه قرار گرفته‌اند (اغلب نمایشگرهای قدیمی و رده ارزان قیمت با برخورداری از تنها یک درگاه ورودی تصویر).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید