آموزش نحوه تغییر موقعیت نوار اجرای اپلیکیشن‌ها در سیستم‌عامل اوبونتو (Ubuntu)

آموزش نحوه تغییر موقعیت نوار اجرای اپلیکیشن‌ها در سیستم‌عامل اوبونتو (Ubuntu)


یکی از بنیادی‌ترین تغییرات انجام پذیرفته در نسخه‌های 17.10 و 18.04 سیستم‌عامل اوبونتو (Ubuntu) که با برخورداری از تنظیمات و تغییرات مختلف امکان برخی از شخصی‌سازی‌های گوناگون را با سهولت بیشتری برای مصرف‌کنندگان خود مهیا ساخته است تغییر پوسته چهارچوب نرم‌افزاری از Unity به GNOME می‌باشد.

تغییر پوسته فوق بستر برخی از تغییراتی را که استفاده از روش‌های طولانی و طاقت فرسا از طریق منوی ترمینال را پیشتر نیازمند بوده‌اند اکنون به سادگی هر چه تمام‌تر و با استفاده از محیط گرافیکی سیستم‌عامل فراهم آورده‌اند که امکانی بسیار قابل ستایش در جهت گسترش بازه تعامل کاربر با چهارچوب نرم‌افزاری اوبونتو به شمار می‌رود. یکی از کوچک‌ترین ویژگی‌هایی که مصرف‌کنندگان بسیاری در انتظار مشاهده آن به سر برده و بازخوردهای گوناگونی را نیز در این باره به تیم طراحی و توسعه سیستم‌عامل ارسال نموده‌اند قابلیت تغییر نوار اجرای ابزارها و برنامه‌های محیط میزکار از سمت چپ صفحه به قسمت‌های دیگر آن همچون راست و یا حتی پایین نمایشگر بوده است. امکانی که اکنون با استفاده از منوی تنظیمات سیستم‌عامل در کمترین زمان ممکن قابل انجام می‌باشد.

برای این منظور ابتدا بر روی آیکون نمایش وضعیت سیستم در گوشه سمت راست بالای صفحه یک مرتبه کلیک کرده و سپس از طریق منوی به نمایش در آمده گزینه Settings را انتخاب نمایید.

اوبونتو

حال در پنجره جدید نمایان شده به‌منظور دسترسی به تنظیمات نوار اجرای ابزارها و اپلیکیشن‌ها بر روی دسته‌بندی Dock از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه کلیک نمایید.

تغییر موقعیت قرارگیری نوار نامبرده در سیستم‌عامل اوبونتو از طریق منوی کشویی Position on screen در دسته‌بندی فعلی قابل انجام می‌باشد. برای این منظور کافی است تا بر روی منوی مذکور یک مرتبه کلیک کرده و سپس از طریق منوی به نمایش در آمده گزینه مناسب را انتخاب کنید (انتقال نوار به قسمت فوقانی صفحه نمایشگر به دلیل رزرو موقعیت آن متأسفانه امکان‌پذیر نمی‌باشد). تغییر موقعیت نوار داک به‌صورت کاملاً بلادرنگ صورت پذیرفته و انجام اقداماتی همچون راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل و … را از کاربر طلب نمی‌نماید.

تغییر برخی دیگر از تنظیمات نوار مذکور از طریق پنجره و دسته‌بندی فعلی نیز قابل انجام می‌باشد. به‌عنوان مثال گزینه Auto-hide the Dock در زمان فعال‌سازی به‌صورت کاملاً خودکار هنگام قرارگیری پنجره‌ای بر روی نوار داک به‌منظور جلوگیری از اختلال در مشاهده محتوا و دسترسی به بخش‌های مختلف اقدام به پنهان‌سازی آن از دید مستقیم می‌نماید. علاوه بر آن دستگیره Icon size نیز قابلیت تغییر اندازه و سایز آیکون‌های ابزارها و اپلیکیشن‌های قرار گرفته در نوار را فراهم می‌آورد.

اوبونتو

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، قابلیتی که اکنون به‌راحتی و از طریق محیط گرافیکی سیستم‌عامل اوبونتو در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است پیشتر دستورالعمل‌های طولانی و ویژه‌ای نظیر استفاده از فرامین رابط ترمینال و … را نیازمند بوده است که تمامی آن‌ها به لطف تغییر پوسته و زیرساخت چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل فراهم گشته است. علاوه بر آن ارتقاء سیستم‌عامل به نسخه‌های اشاره شده در ابتدای مقاله و به‌روزرسانی‌های منتشره پس از آن جهت انجام این مهم امری ضروری به شمار می‌رود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید