آموزش نحوه تهیه نسخه پشتیبان از اسکرین‌شات‌های نرم‌افزار استیم

آموزش نحوه تهیه نسخه پشتیبان از اسکرین‌شات‌های نرم‌افزار استیم


اگر تاکنون به استفاده از پلتفرم توزیع استیم (Steam) و اجرای عناوین مختلف از طریق آن پرداخته باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که بستر نرم‌افزاری توسعه یافته جهت دسترسی به سرورهای شرکت Valve از قابلیتی پیش‌فرض جهت دریافت اسکرین‌شات از بازی در حال انجام برخوردار می‌باشد. مکانیسم اشاره شده که توسط کلید F12 قابل دسترس است سهولت فراوانی را در انجام این مهم با خود به ارمغان آورده است، اما مراجعه به فایل‌های اسکرین‌شات و تهیه نسخه پشتیبان از آن‌ها به‌وسیله ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل آن‌چنان ساده به نظر نرسیده و چالش‌های خاص خود را برای کاربران ایجاد می‌کند. از آنجایی که این مهم از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به آشنایی با مسیرهای معمول ذخیره‌سازی اسکرین‌شات‌ها توسط نرم‌افزار استیم و نحوه دسترسی به فایل‌های تصاویر بپردازیم.

استیم

پیش از پرداختن به مبحث اصلی نوشته باید خاطر نشان کرد که تهیه اسکرین‌شات از صحنه‌های مختلف بازی‌های رایانه‌ای توسط قابلیت اشاره شده به هیچ عنوان مشکل نمی‌باشد. برای این منظور کافی است تا هنگامی‌که عنوان مورد نظر خود را از طریق پلتفرم مذکور (بخش Library) اجرا کرده و نرم‌افزار در پس‌زمینه سیستم‌عامل در حال فعالیت می‌باشد، یک مرتبه کلید F12 را بفشارید تا برنامه به‌صورت کاملاً خودکار از صحنه فعلی تصویر ثابتی را در قالب اسکرین‌شات ذخیره‌سازی نماید.

دستورالعمل نوشته فعلی بر پایه سیستم‌عامل ویندوز تدوین شده است، اما مسیرهای موجود در دیگر پلتفرم‌های محبوب حال حاضر نظیر لینوکس و مکینتاش از شباهت بسیاری برخوردار بوده و تنها عناوین فولدرها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. نرم‌افزار استیم به‌صورت کاملاً خودکار اسکرین‌شات‌های بازی‌های رایانه‌ای را در سیستم‌عامل ویندوز در مسیر زیر ذخیره‌سازی می‌نماید:

C:Program Files (x86)Steamuserdata{Your Steam ID}760remote{Game's ID}screenshots

در حالی که این مسیر در سیستم‌عامل‌های لینوکس و مکینتاش (به ترتیب) از قرار زیر می‌باشند:

local/share/Steam/userdata/{Your Steam ID}/760/remote/{Game's ID}/screenshots~/.

Users/{username}/Library/Application Support/Steam/userdata/{Steam ID}/760/remote/{The Game's ID}/screenshots

نرم‌افزار استیم به‌منظور تمایز بازی‌های مختلف و عدم تداخل به تقسیم‌بندی آن‌ها از یکدیگر می‌پردازد، اما عناوین اختصاص داده شده به فولدرهای هرکدام از آن‌ها متناسب با اسم و یا برچسب بازی نبوده و عملیات تقسیم‌بندی با استفاده از دنباله‌ای از اعداد مختلف (به‌عنوان مثال 252490) انجام می‌پذیرد. این مهم در شناسایی بازی‌های گوناگون می‌تواند مشکل‌ساز باشد (زیرا اسم بازی در قالب عنوان فولدر انتخاب نمی‌شود)، به‌خصوص اگر تعداد عناوین بسیاری نیز در فهرست کتابخانه (Library) حاضر باشند؛ حال چگونه می‌توان اسکرین‌شات‌های بازی‌های مختلف را از یکدیگر جدا کرده و به‌صورت متمایز به آن‌ها دسترسی پیدا کرد؟ پیشنهاد می‌شود تا جهت سهولت بیشتر، این عملکرد از طریق نرم‌افزار استیم انجام پذیرد.

استیم

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار استیم را گشوده و پس از مراجعه به سربرگ Library، بر روی عنوان بازی مورد نظر خود یک مرتبه کلیک راست کنید.

حال از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه View Screenshots را انتخاب کنید؛ مشاهده می‌نمایید که تمامی اسکرین‌شات‌های مربوط به آن بازی در صفحه‌ای دیگر به نمایش در می‌آیند.

استیم

اکنون کافی است تا جهت دسترسی به فایل‌های تصاویر اسکرین‌شات، بر روی کلید Show on Disk کلیک کنید؛ مشاهده می‌نمایید که ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل گشوده و تمامی فایل‌های ذخیره‌سازی شده بر روی دیسک سخت به نمایش در می‌آیند. حال می‌توانید به مدیریت هرکدام از تصاویر موجود به‌صورت متمایز از یکدیگر پرداخته و به تهیه نسخه پشتیبان، ویرایش و … آن‌ها مبادرت ورزید. اکنون کافی است تا جهت دسترسی به فایل‌های اسکرین‌شات دیگر تصاویر، دستورالعمل نوشته فعلی را مجدداً به انجام رسانید.

استیم

در انتها ذکر این نیز ضروری است که امکان تهیه نسخه پشتیبان از اسکرین‌شات‌های تمامی بازی‌های مختلف با استفاده از کپی نمودن فولدر 760/remote نیز امکان‌پذیر می‌باشد، اما شناسایی عناوین باید به‌صورت دستی و با مراجعه به هرکدام از پوشه‌‎های موجود در داخل آن انجام پذیرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید