آموزش نحوه توقف فرآیند به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌صورت موقتی

آموزش نحوه توقف فرآیند به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌صورت موقتی


بدون شک کمپانی مایکروسافت با استفاده از سیاست اجباری کاربران خود در زمینه دانلود و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 تاکنون سیل عظیمی از انواع و اقسام انتقادهای مختلف را به سمت و سوی خود سرازیر کرده است. این تصمیم اگرچه در نوع خود قابل ستایش به شمار رفته و در افزایش ضریب امنیت تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، اما در کشورهایی نظیر ایران که هنوز هم محدودیت ترافیک اینترنت به‌مانند معضلی بسیار بزرگ نمایان می‌کند علاوه بر فراهم آوردن اسباب آزار و اذیت، هزینه‌های بعضاً گزافی را نیز بر جیب افراد اعمال می‌کند، بر همین اساس کمپانی مایکروسافت با توجه به درخواست‌های مکرر مصرف‌کنندگان استراتژی خود را کمی نرم‌تر کرده و با افزودن گزینه‌های مختلف به منوی تنظیمات سیستم‌عامل ویندوز 10 جهت جلوگیری از دریافت و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی، به‌خصوص بیلدهای جدید سعی در کسب رضایت کاربران خود را در پیش گرفته است.

اگرچه امکان غیرفعالسازی و جلوگیری از دانلود و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 با استفاده از تغییرات در رجیستری و … تا حدودی امکان‌پذیر است، اما پلتفرم مذکور، صرفه نظر از تنظیمات فعلی ویندوز آپدیت‌های دارای برچسب امنیتی را به‌طور خودکار دریافت و نصب می‌نماید. از آنجایی که امکان استفاده از دستورالعمل‌های پیچیده جهت جلوگیری از دانلود بسته‌های به‌روزرسانی ویندوز 10 برای برخی وجود ندارد، لذا در این نوشته قصد آشنایی با تعدادی از تنظیمات و گزینه‌های داخلی پلتفرم مذکور جهت توقف عملیات نصب خودکار آپدیت‌های عرضه شده برای مدت زمان محدودی را در سر داریم. این مهم به‌خصوص برای بسته‌های به‌روزرسانی بزرگ نظیر بیلدهای جدید می‌تواند مفید واقع شود.

پیش از پرداختن به مبحث اصلی آموزش ذکر این نکته ضروری است که گزینه‌های اشاره شده در این نوشته تنها در نسخه‌های Professional و Enterprise سیستم‌عامل ویندوز 10 قابل دسترسی می‌باشند.

برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات ویندوز 10 را گشوده و سپس به دسته‌بندی Update & Security مراجعه نمایید.

حال از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Windows Update مراجعه و سپس بر روی لینک Advanced Options کلیک نمایید.

اکنون صفحه را اندکی به سمت پایین هدایت و سپس بخش Choose when updates are installed را بیابید. در صورت عدم مشاهده بخش فعلی متأسفانه نسخه سیستم‌عامل شما بسیار قدیمی بوده و یا ویرایشی به غیر از Professional یا Enterprise می‌باشد.

به‌روزرسانی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، گزینه Semi-Annual Channel (Targeted) در حالت پیش‌فرض تحت انتخاب قرار دارد که عملکرد آن به دانلود و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی به‌محض عرضه توسط کمپانی مایکروسافت منتهی می‌شود (این گزینه در نسخه‌های پیشین ویندوز 10 ممکن است با برچسب Current Branch قابل مشاهده باشد)؛ بر همین اساس از آنجایی که هدف از تدوین نوشته فعلی توقف فرآیند مذکور و ایجاد تأخیر در نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی می‌باشد، لذا باید منوی کشویی اشاره شده را انتخاب و سپس گزینه Semi-Annual Channel را از طریق آن انتخاب نمایید (این گزینه نیز در نسخه‌های پیشین ویندوز 10 ممکن است تحت برچسب Current Branch for Business قابل مشاهده باشد). اکنون بسته‌های به‌روزرسانی عرضه شده، به‌خصوص بیلدهای جدید تا پیش از عبور از میان پالایه‌های تست و بررسی مختلف و آماده‌سازی کامل آن برای رایانه‌های شخصی کلاس کاری به‌صورت خودکار مورد نصب قرار نمی‌گیرند که این مهم چهار ماه به طول می‌انجامد (آپدیت‌های عرضه شده چهار ماه بعد به‌صورت خودکار مورد دانلود و نصب قرار می‌گیرند).

به‌روزرسانی

تأخیر زمانی چهار ماهه در نوع خود قابل قبول به شمار می‌رود، اما در صورتی که همچنان قصد افزایش بازه زمانی فوق را در نظر دارید، کافی است تا با استفاده از گزینه A feature update includes new capabilities and improvements عددی بین 0 تا 365 را انتخاب نمایید. هرکدام از اعداد قابل انتخاب از طریق منوی کشویی فعلی به معنای یک روز بوده و از حداکثر مقداری برابر با یک سال برخوردار می‌باشد. دو گزینه فعلی و پیشین به‌نوعی وابسته به یکدیگر بوده و در صورت انتخاب گزینه Semi-Annual Channel و عدد 365، فرآیند نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی برای یک سال توسط سیستم‌عامل متوقف شده به وقوع نمی‌پیوندد.

به‌روزرسانی

گزینه نهایی موجود در بخش فعلی آپدیت‌های پر کیفیت را شامل شده است که از جانب مایکروسافت در قالب بسته‌های به‌روزرسانی دربردارنده بهبودهای امنیتی طبقه‌بندی می‌گردند، بر همین اساس امکان ایجاد تأخیر در آن‌ها، برخلاف دو گزینه پیشین بسیار محدودتر بوده و از حداکثر مقدار 30 روز برخوردار می‌باشد (به دلیل اهمیت آپدیت‌های امنیتی).

به‌روزرسانی

توضیحات اشاره شده تاکنون محدودیت‌های تقریباً طولانی مدت را با استفاده از گزینه‌های پیچیده شامل گشته است، اما در صورتی که قصد جلوگیری از نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی ویندوز 10 به‌صورت موقتی و بدون ایجاد تغییرات در موارد مذکور را سر دارید، کافی است تا دستگیره موجود در بخش Pause Updates را فعال نمایید تا سیستم‌عامل به‌طور کاملاً خودکار تأخیر 35 روزه‌ای را در فرآیند پیش‌فرض خود ایجاد نماید. در صورت غیرفعالسازی دوباره دستگیره موجود و یا اتمام بازه زمانی فوق، امکان فعالسازی دوباره آن پیش از دانلود کامل تمامی بسته‌های به‌روزرسانی و نصب آن‌ها دیگر امکان‌پذیر نمی‌باشد.

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که تمامی گزینه‌ها و موارد اشاره شده در نوشته فعلی تنها وقفه‌های موقتی را در رفتار پیش‌فرض ویندوز 10 ایجاد کرده و امکان برقرار نمودن آن‌ها به‌صورت دائمی امکان‌پذیر نمی‌باشد، بر همین اساس پس از اتمام بازه‌های زمانی تعیین شده، سیستم‌عامل به‌صورت کاملاً خودکار به نصب تمامی بسته‌های به‌روزرسانی خود می‌پردازد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید