آموزش نحوه جستجوی معکوس تصاویر توسط موتور جستجوگر گوگل

آموزش نحوه جستجوی معکوس تصاویر توسط موتور جستجوگر گوگل


یافتن منبع اصلی تصاویر و یا موارد مشابه در شبکه‌ای به گستردگی اینترنت امری محال و غیرممکن به شمار می‌رود، همان‌گونه که کشف یک سوزن در انبار کاه نیازمند مدت زمانی بسیار فراوان بوده و در نهایت ممکن است به عدم تحقق هدف منتهی شود، اما چگونه موتور جستجوگر گوگل و الگوریتم‌های بسیار قدرتمند نهان در پشت آن این مهم را محقق و رایگان در اختیار مشترکان خود قرار داده است؟

جستجوی تصاویر و مقایسه آن‌ها در شبکه گسترده اینترنت و با استفاده از موتور جستجوگر گوگل بر پایه دو مسیر کلی یافتن منبع اصلی عکس و یا موارد مشابه با آن صورت می‌پذیرد. ازآنجایی‌که موضوع فعلی از اهمیت بسیاری برای نیازمندان برخوردار بوده و در مواقع لزوم با گستردگی فراوانی در گره‌گشایی از مشکلات می‌تواند مفید واقع شود، لذا تصمیم بر آن تا در قالب نوشته‌ای به نحوه چگونگی انجام آن بپردازیم.

جستجوی منبع اصلی یک تصویر و یا موارد مشابه آن به‌صورت مستقیم از طریق شبکه اینترنت از سادگی بسیاری برخوردار بوده و نیازمند انجام اقدامات فراوان نمی‌باشد. فرض کنید که برای مشاهده نوشته‌ای به وب‌سایتی مراجعه کرده، اما تصاویر موجود در مطلب بسیار آشنا به نظر می‌آیند، حال چگونه می‌توان منبع اصلی عکس‌ها را جستجو کرده و از این مهم آگاهی پیدا کرد؟ پاسخ بسیار ساده است.

برای این منظور ابتدا بر روی تصویر مورد نظر در قالب وب‌سایت مربوطه یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی به نمایش در آمده گزینه Copy image location را انتخاب نمایید (مبنای توضیحات بر پایه مرورگر فایرفاکس گردآوری گشته‌اند).

اکنون به بخش مقایسه و جستجوی معکوس تصاویر موتور قدرتمند گوگل به آدرس https://images.google.com مراجعه کرده و سپس بر روی گزینه Search by image کلیک نمایید.

موتور جستجوگر گوگل

حال در منوی جدید نمایان شده ابتدا به سربرگ Paste image URL مراجعه و سپس نشانی تصویر پیشتر کپی شده را با استفاده از فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + V از طریق سخت‌افزار صفحه‌کلید در کادر آدرس درج نمایید. ذکر این نکته نیز ضروری است که نشانی درج شده در این مرحله باید مربوط به تصویر مورد نظر بوده و انتهای آن به پسوند فایل عکس منتهی شود، در غیر این صورت عملیات جستجو با خطای بسیار صورت پذیرفته و نتایج ممکن است به هیچ عنوان از صحت و دقت مناسب برخوردار نباشند (از درج نشانی صفحه مطلبی که تصویر در آن وجود دارد خودداری کنید).

موتور جستجوگر گوگل

حال پس از درج نشانی تصویر مورد نظر کافی است تا بر روی کلید آبی‌رنگ Search by image کلیک کنید؛ مشاهده می‌نمایید که موتور جستجوگر گوگل در کمتر از چند ثانیه تمامی تصاویر ایندکس شده در خود را پویش و مشابه‌ترین و نزدیک‌ترین نتایج را به‌عنوان خروجی نمایان می‌گرداند که ردیابی منبع اصلی تصویر از این طریق با سادگی بسیار قابل انجام می‌باشد.

استفاده از روش فعلی در زمینه یافتن تصاویر مشابه نیز می‌تواند مؤثر واقع گردد که اهمیت آن در هنگام جستجوی کلی شبکه اینترنت بسیار نمود پیدا می‌کند (به‌عنوان مثال تصویری زیبا به‌صورت کاملاً تصادفی نظر شما را به خود جلب کرده و قصد پویش و مشاهده نتایج مشابه بیشتری با آن را در سر داشته باشید).

توضیحات ذکر شده تا به اینجا نحوه چگونگی جستجوی تصاویر هم‌اکنون موجود در شبکه اینترنت و پیشتر آپلود شده در قالب وب‌سایت‌های گوناگون را تحت پوشش در آورده است، حال اگر فردی بنای پویش عکسی که پیشتر دانلود و در حافظه رایانه شخصی و یا دستگاه تلفن همراه خود ذخیره کرده باشد را در پیش گیرد باید چگونه مراحلی را طی نماید؟

برای این منظور کافی است تا مجدداً به بخش جستجوی معکوس تصاویر موتور گوگل به آدرس پیشتر اشاره شده مراجعه و سپس بر روی کلید Search by image کلیک نمایید.

حال در منوی جدید نمایان شده، ابتدا به سربرگ Upload an image مراجعه و سپس بر روی گزینه Browse کلیک نمایید.

موتور جستجوگر گوگل

اکنون پس از انتخاب تصویر مورد نظر از طریق حافظه دستگاه مورد استفاده و اتمام فرآیند آپلود، نتایج خروجی بلافاصله و بدون نیاز به انجام اقدامات فراتر بلافاصله نمایان و در برابر دیدگان قرار می‌گیرند.

عملکرد الگوریتم‌های قدرتمند موتور جستجوگر گوگل در ارائه نه تنها نتایج خروجی بر پایه پویش تصاویر مشابه، بلکه جستجوی وب‌سایت‌های میزبان موارد همانند (و یا حتی دقیقاً یکسان) نیز انعطاف‌پذیری فراوانی را از خود نشان داده و سهولت بسیاری را در ردیابی منابع و … با خود به همراه آورده است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید