آموزش نحوه جستجو و پاک‌سازی سریع فایل‌های حجیم در سیستم‌عامل مکینتاش

آموزش نحوه جستجو و پاک‌سازی سریع فایل‌های حجیم در سیستم‌عامل مکینتاش


آزادسازی دوباره فضای ذخیره‌سازی ارزشمند دیسک‌های سخت به‌نوعی می‌تواند در قالب یکی از طاقت‌فرساترین اقدامات موجود دسته‌بندی گردد، به‌خصوص اگر دیسک مربوطه با انبوهی از انواع و اقسام فایل‌های کوچک و بزرگ گوناگون نیز انباشته شده باشد. مطمئناً در این گونه موارد استفاده از رویه‌های نرم‌افزاری و یا مکانیسم‌های اتوماسیون‌سازی فرآیندهای مختلف در صرفه‌جویی در زمان بسیار تأثیرگذار می‌باشد، اما این مهم در سیستم‌عامل مکینتاش چگونه می‌تواند به انجام رسیده و اپلیکیشن‌های مورد پیشنهاد جهت نیل به اهداف چیست؟

مطمئناً یکی از ساده‌ترین روش‌های موجود در جهت آزادسازی حجم تقریباً عظیمی از دیسک سخت بررسی دستی موقعیت‌های مستعد ذخیره‌سازی انبوهی از فایل‌های مختلف می‌باشد. فولدر محتویات دانلود شده از شبکه گسترده وب (Downloads) به‌عنوان مثال یکی از مسیرهای موجود به شمار می‌رود که به نگهداری اطلاعات بسیار مبادرت ورزیده و اغلب توسط کاربران نیز نادیده گرفته می‌شود، لذا در قدم اول، پیشنهاد می‌شود تا به پرونده محتویات دانلودی خود مراجعه کرده و فایل‌های غیر ضروری را پاک و یا به موقعیت دیگری (حافظه فلش مموری، دیسک سخت اکسترنال و …) منتقل کنید.

یکی دیگر از مسیرهایی که حجم تقریباً زیادی را به خود اختصاص می‌دهد فولدر ذخیره‌سازی نسخه‌های پشتیبان تهیه شده توسط نرم‌افزار iTunes از دستگاه‌های آیفون یا آیپد اتصالی به لپ‌تاپ می‌باشد. اندازه مسیر فوق با توجه به تعداد بک‌آپ‌های تهیه شده توسط کاربر از تلفن همراه خود ممکن است متفاوت بوده و در برخی از موارد به بیش از 10 گیگابایت افزایش پیدا نماید، لذا پیشنهاد می‌شود تا با مراجعه به مسیر زیر، نسخه‌های پشتیبان قدیمی و بلا استفاده از اطلاعات را پاک کرده و یا به موقعیت دیگری منتقل نمایید.

/Library/Application Support/MobileSync/Backup~

مکینتاش

نکته دیگری که در آزادسازی دستی فضای ذخیره‌سازی دیسک سخت لپ‌تاپ‌ها تأثیرگذار است آیتم سطح آشغال می‌باشد. سیستم‌عامل مکینتاش به‌صورت خودکار اطلاعات منتقل شده به فولدر Trash را جهت بازگردانی مجدد آن‌ها در آینده پاک نکرده و این مهم باید به‌صورت دستی توسط کاربر انجام پذیرد، لذا پیشنهاد می‌شود تا پوشه مذکور را به‌طور دوره‌ای بازدید و محتویات بی‌ارزش موجود در بطن آن را حذف نمایید.

جستجوی فایل‌های بزرگ به‌صورت دستی

ابزار جستجوی Spotlight سیستم‌عامل مکینتاش از قابلیت ویژه‌ای جهت جستجو و نمایش فایل‌های حجیم برخوردار می‌باشد که استفاده از آن در موارد ضروری پیشنهاد می‌شود.

برای این منظور ابتدا اپلیکیشن Finder را گشوده و سپس درایو مورد نظر خود که قصد جستجوی فایل‌های حجیم آن را در سر دارید انتخاب نمایید.

حال پس از کلیک نمودن بر روی درایو مربوطه و گشودن پنجره جستجو (Search Window)، بر روی کلید + در مجاورت تکمه Save در گوشه سمت راست بالای پنچره کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که گزینه‌های بیشتری جهت متمرکز نمودن عملیات جستجو به نمایش در می‌آیند.

حال کافی است تا با استفاده از منوهای کشویی File Size و Greater Than Size، اندازه فایل‌های قابل نمایش در عملیات جستجو را تعیین کرده (به‌عنوان مثال فایل‌های 100 مگابایتی و بیشتر) و سپس عملیات کاوش را آغاز نمایید؛ مشاهده می‌کنید که فهرستی از تمامی محتویات حجیم، با توجه به مقدار پیشتر تعیین شده نمایان شده و امکان پاک‌سازی سریع آن‌ها میسر می‌گردد.

مکینتاش

نتایج به نمایش درآمده توسط ابزار Spotlight متأسفانه از جزئیات بسیاری برخوردار نبوده و این خود ممکن است کاربر را درزمینهٔ اهمیت محتوا و یا پاک‌سازی اشتباه فایل‌های مورد نیاز دچار خطا کند، لذا در صورت نیاز پیشنهاد می‌شود تا از اپلیکیشن Storage Management اول شخص سیستم‌عامل مکینتاش جهت مشاهده اطلاعات بیشتر نظیر قالب فرمتی فایل، آخرین تاریخ دسترسی و حجم آن استفاده کنید.

استفاده از نرم‌افزارهای سوم شخص

اگرچه ترجیح بسیاری از افراد بر استفاده از ابزارهای داخلی سیستم‌عامل می‌باشد، اما برخورد با شرایطی که نیاز به نرم‌افزارهای سوم شخص ضروری به شمار می‌رود عاملی اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود، لذا ابزاری که در ادامه قصد معرفی آن را در سر داریم تحت عنوان Disk Inventory X شناخته می‌شود.

ابزار رایگان مذکور در حالت کلی از رابط کاربری ویژه‌ای بهره برده و تمامی فایل‌ها و فولدرهای سنگین حجم موجود در حافظه لپ‌تاپ را در نمایی بصری به نمایش در می‌آورد که در نوع خود جالب توجه به شمار می‌رود. اندازه مربع‌های نمایان شده در سمت چپ پنجره اصلی نرم‌افزار با حجم فایل‌های موجود رابطه مستقیم داشته و هرچه اندازه بزرگ‌تر باشد، فایل منتسب به آن نیز حجیم‌تر می‌باشد. علاوه بر آن با کلیک نمودن بر روی هرکدام از مربع‌های موجود، محتویات منتسب به آن پررنگ شده و امکان انجام اقدامات دیگری همچون مشاهده جزئیات فایل و یا پاک‌سازی آن‌ها نیز امکان‌پذیر می‌گردد.

مکینتاش

در صورت نیاز منوی درختی ویژه‌ای از فایل‌ها و فولدرهای پر حجم موجود در دیسک سخت نیز در سمت چپ پنجره، به همراه جزئیات مربوط به هرکدام از آن‌ها نیز به نمایش درآمده و امکان انجام اقدامات بیشتر نظیر پاک‌سازی و … نیز به‌صورت مستقیم از طریق نرم‌افزاری میسر می‌گردد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید