آموزش نحوه دانلود فایل‌های سیو بازی‌ها از سرورهای کلود استیم به‌صورت دستی

آموزش نحوه دانلود فایل‌های سیو بازی‌ها از سرورهای کلود استیم به‌صورت دستی


بدون شک مکانیسم سیو (Save) بازی‌های رایانه‌ای درزمینهٔ جلوگیری از هدر رفت پیشرفت طی شده و نیاز به اجرای دوباره مراحل بسیار تأثیرگذار بوده و از اهمیت فراوانی در حوزه گیمینگ برخوردار می‌باشد. تهیه نسخه پشتیبان از سیوهای بازی‌های گوناگون جهت انتقال آن‌ها به سیستمی دیگر، تعویض سیستم‌عامل و … بسیار لازم و ضروری به شمار می‌رود. بسترهای ابری و سرویس‌دهنده‌های کلود در اتوماسیون‌سازی این روند و افزایش سهولت انجام آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سرورهای استیم اشاره کرد.

استیم به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم یکپارچه توزیع و عرضه بازی‌های رایانه‌ای به‌صورت کاملاً خودکار به آپلود و دانلود سیوهای بازی‌های گوناگون مبادرت ورزیده و روند همگام‌سازی عناوین با سیستم‌های کاربران را به‌طور دوره‌ای به انجام می‌رساند، اما قابلیت فوق باید پیشتر توسط کاربر فعال شده باشد. علاوه بر آن بستر استیم امکان دانلود فایل‌های سیو بازی‌ها به‌صورت دستی را جهت انتقال به رایانه‌های گوناگون نیز به ارمغان آورده است که در این نوشته قصد داریم تا نحوه چگونگی انجام آن را با یکدیگر بیاموزیم.

فعال‌سازی قابلیت همگام‌سازی خودکار فایل‌های سیو

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، سرویس‌دهنده‌های استیم به‌صورت کاملاً خودکار به همگام‌سازی فایل‌های سیو و آپلود و دانلود آن‌ها می‌پردازند. قابلیت فوق در اغلب موارد در حالت پیش‌فرض و هنگام نصب عناوین گوناگون فعال است، اما گاهی اوقات ممکن است به دلایلی نیازمند فعال‌سازی به‌صورت دستی توسط فرد باشد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار استیم را گشوده و سپس به بخش کتابخانه یا به عبارتی دیگر Library مراجعه نمایید.

بازی مورد نظر خود را یافته و پس از کلیک راست نمودن بر روی آن، گزینه Properties را از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده انتخاب نمایید.

حال در پنجره جدید گشوده شده، ابتدا به سربرگ Updates مراجعه کرده و سپس از فعال بودن گزینه Enable Steam Cloud synchronization اطمینان حاصل کنید. در صورتی که گزینه فوق غیرفعال باشد، عملیات آپلود و دانلود خودکار فایل‌های سیو انجام نمی‌پذیرد.

سیو

در صورتی که گزینه اشاره شده در سربرگ فعلی قابل مشاهده نیست، بازی مربوطه از پلتفرم ابری یا به عبارتی دیگر کلود استیم پشتیبانی نمی‌کند. تعبیه‌سازی این قابلیت مستقیماً بر عهده سازندگان عناوین بوده و برخی به دلایلی از توسعه آن سر باز می‌زنند.

دانلود فایل‌های سیو به‌صورت دستی

دانلود دستی فایل‌های سیو در تهیه نسخه پشتیبان به‌صورت محلی، انتقال محتویات به رایانه‌ای دیگر، همگام‌سازی اطلاعات با یکدیگر و … از اهمیت بالایی برخوردار بوده و پیشنهاد می‌شود تا از انجام آن به‌صورت دوره‌ای برای عناوین مورد علاقه خود غافل نشوید.

برای این منظور ابتدا به صفحه اینترنتی Steam Cloud مراجعه کرده و سپس با درج نام کاربری و رمز عبور، به حساب کاربری استیم خود وارد شوید.

پس از ورود به حساب کاربری، مشاهده می‌کنید که فهرستی از تمامی عناوین خریداری شده به نمایش در می‌آیند. حال بازی مورد نظر خود را یافته و سپس بر روی کلید Show Files در مجاورت آن کلیک نمایید. پیشنهاد می‌شود تا جهت افزایش سرعت جستجو، کلیدهای ترکیبی Ctrl + F را فشرده و سپس با استفاده از ابزار سرچ مرورگر نسبت به یافتن عنوان مدنظر خود مبادرت ورزید.

سیو

با کلیک نمودن بر روی کلید اشاره شده، مشاهده می‌کنید که فهرستی از تمامی فایل‌هایی که بازی مربوطه در سرورهای استیم ذخیره‌سازی کرده است (به همراه جدیدترین تاریخ ایجاد تغییر در آن‌ها) در صفحه‌ای جدید به نمایش در می‌آیند. اکنون کافی است تا فایل‌های مرتبط با سیو را یافته و سپس با استفاده از کلید Download، به دانلود و ذخیره‌سازی آن‌ها در رایانه شخصی خود بپردازد.

سیو

در نهایت پس از دانلود فایل‌های سیو، کافی است تا پس از انتقال آن‌ها به رایانه شخصی مقصد و ذخیره‌سازی در مسیر مربوطه، نسبت به اجرای بازی و انجام ادامه آن بپردازید. در صورت نیاز می‌توانید تا با مراجعه به سربرگ Updates و فعال‌سازی گزینه Enable Steam Cloud synchronization (در صورت غیرفعال بودن) به بستر استیم اجازه دهید تا نسبت به آپلود فایل‌های سیو در سرورهای ابری و ذخیره‌سازی آن‌ها اقدام نماید.

دستورالعمل اشاره شده در نوشته فعلی در جلوگیری از هدر رفت زمان و منابع، به‌خصوص برای بازی‌های مالتی پلتفرم (نظیر Borderlands 2) تأثیرگذار می‌باشد. بستر استیم در حالت عادی از دریافت متمایز محتویات جلوگیری به عمل آورده و در صورت نیاز به دسترسی به فایل‌های سیو در سیستمی دیگر، بازی باید به‌طور کامل دانلود شود که انجام چندین باره آن در هدر رفت ترافیک سرویس اینترنت بسیار تأثیرگذار است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید